מצלצל מוכר? מה ההבדלים בין ההצעה החדשה של יוון לזו שנדחתה במשאל עם

המצביעים ביוון דחו השבוע במשאל עם את הצעות הנושים. אך האם יש הבדלים משמעותיים ביניהן לבין ההצעות החדשות של יוון?

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים3
לוגו בלומברג
בלומברג

ההצעות החדשות לרפורמות שהגישה יוון לנושיה דומות להפליא לאלו שהמצביעים ביוון דחו בנחרצות במשאל העם שנערך בתחילת השבוע. עם זאת, ישנם כמה הבדלים, חלקם משמעותיים וחלקם פחות.

הנה רשימה של הנושאים שבהם שתי ההצעות זהות ושל התחומים שבהם הן שונות:

מימון וחוב

יוון מבקשת הלוואות לשלוש שנים בסכום של לפחות 53.5 מיליארד יורו (59.9 מיליארד דולר) לכיסוי צרכי המימון שלה בין השנים 2015 ל-2018. כמו כן מבקשת המדינה ארגון מחדש ובחינה מחדש של חובותיה ארוכי הטווח לפירעון החל משנת 2022. ההצעות המוקדמות יותר של יוון היו בתמורה להארכה בת חמישה חודשים של תוכנית חילוץ קיימת והלוואות נוספות בהיקף של עד 15.5 מיליארד יורו, אולם לא כללו ארגון מחדש כלשהו של חובות. יעדי התקציב נותרו ללא שינוי בהצעות החדשות: עודף תקציבי ראשוני של 1%, 2%, 3% ו-3.5% מהתוצר המקומי הגולמי (GDP) בין 2015 ל-2018, למרות סימנים לכך שמצב כלכלת יוון התדרדר בעקבות סגירת הבנקים והגבלות ההון שעליהן הוחלט לפני כמעט שבועיים.

רפורמות מס

למעט כמה יוצאים מן הכלל, ממשלת יוון מאמצת על הצעת הנושים לגבי שיעורי מס רכישה ומס חברות. הממשלה מעוניינת לבטל את ההקלות על מס רכישה באיי יוון באופן הדרגתי עד סוף שנת 2016 במקום באופן מיידי, ולהתחיל באיים עם רמת הכנסה גבוהה יחסית שמהווים יעדי תיירות פופולריים. כמו כן רוצה ממשלה לאפשר למלונות להמשיך לשלם שיעור מס מופחת של 13% במקום מס רגיל של 23%.

רפורמה בפנסיה

כמו בהצעותיה הקודמות, גם בהצעות החדשות מאמצת ממשלת יוון את עמדת הנושים לפיה יש לבטל את האפשרות לפנסיה מוקדמת, וצופה כתוצאה מכך חיסכון בהוצאות בסך 0.25%-0.5% מהתמ"ג בשנת 2015 ו-1% מהתוצר בשנת 2016.

גמלאים יוונים צובאים על דלתות בנק בהרקליוןצילום: רויטרס

עם זאת, הממשלה מעוניינת שסעיף "אפס-גירעון" הנוגע לקרנות פנסיוניות אחרות, שעליו כבר הוסכם בשנת 2012, ייכנס לתקוף באוקטובר במקום באופן מיידי. יוון מסכימה גם לבטל בהדרגה את הסיוע המשלים לבעלי פנסיות נמוכות עד סוף 2019, אולם מבקשת להתחיל בצמצום התשלומים החל ממארס 2016 במקום באופן מיידי.

שינויים תקציביים ומבניים

יוון מעוניינת להגדיל את היקף התשלום המוקדם של מס ההכנסה על רווחי תאגידים ל-100%, ולהעלות אותו בהדרגה לעסקים פרטיים עד סוף 2017, במסגרת צעדים שנועדו לסגור פרצות בחוק שנוצלו כדי לחמוק מתשלום מס. כמו כן מציעה ממשלת יוון לבטל את כל הטבות המס לחקלאים עד סוף 2017. הנושים רוצים כי יישום צעדים אלו יושלם עד סוף 2016.

נראה כי הממשלה נסוגה מהצעותיה המוקדמות לקיצוצים בתקציב הבטחון, ומציעה כעת לצמצם את התקציב ב-100 מיליון יורו ב-2015 וב-200 מיליון יורו ב-2016. בהצעות המוקדמות יותר הציעה הממשלה קיצוץ של 200 מיליון יורו ב-2016 ושל 400 מיליון יורו ב-2017. הנושים ביקשו קיצוץ מיידי בתקציב הבטחון השנתי בהיקף 400 מיליון יורו.

במקום זאת, מציעה הממשלה להרחיב את החלתו של מס מותרות על כלי שיט המשמשים למטרות בילוי באורך של יותר מחמישה מטרים במקום יותר מ-10 מטרים.

רפורמה בשוק העבודה

הממשלה מתעקשת על כך שתבצע בסתיו הקרוב שינויי חקיקה לגבי הסכמי עבודה קיבוציים; הנושים לא רוצים שיוכנסו שינויים כלשהם במסגרת חוקי העבודה שעליהם כבר הוסכם ודורשים כי כל שינוי יתבצע רק לאחר משא ומתן עם שלושת מוסדות הנושים - הבנק המרכזי של אירופה (ECB), קרן המטבע הבינלאומית (IMF) והאיחוד האירופי.

הפרטה

בתחום זה נראה כי הממשלה קיבלה את דרישות הנושים במלואן לפיהן יימשכו כל ההפרטות שעליהן כבר הוסכם, ובכלל זה העברת מניות המדינה בחברת התקשורת הלאומית לשעבר, הלניק טלקום, לקרן למכירת נכסי המדינה, ומכירת נמלי התעופה האזוריים על פי התנאים שעליהם כבר הוסכם עם מפעילת שדות התעופה הגרמנית פרפורט, אשר זכתה במכרז בתקופת הממשלה הקודמת.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker