האם בנקי ההשקעות של וול סטריט בדרך להחליף את האנליסטים ברובוטים?

"מתנהל כיום ויכוח סוער האם אלגוריתמים יחסלו את קהילת האנליסטים הפיננסים; בינתיים האנליסטים לא מודאגים - אבל כשהשינוי יגיע, הוא יקרה מהר מאוד"

סוכנויות הידיעות
סוכנויות הידיעות

האם לאחר שמחשבים החליפו את בני האדם בתחומים כמו מסחר ושירותים פיננסיים, מתכוונים בנקי ההשקעות של וול סטריט להעביר גם את האחריות לכתיבת דו"חות מחקר מאנליסטים למחשבים?

העיתון "וול סטריט ג'ורנל" דיווח כי שורה של חברות סטארט-אפ שמשתמשות בבינה מלאכותית כדי לכתוב כתבות חדשותיות ודו"חות אחרים, ממקדות כעת את מאמציהן בהרחבת פעילותן בתחום אספקת שירותי מחשוב לכתיבת דו"חות מחקר עבור בנקים וחברות שירותים פיננסיים.

בין החברות שמונה העיתון כבולטות בתחום נמצאות Narrative Science, Automated Insights, Yseop, Capital Cube ו- Kensho Technologiesבה מושקע בנק גולדמן סאקס. תוכנות של חברות אלו אוספות מידע מדיווחים של חברות לרשות ניירות הערך, ממאגרי נתונים או ממסמכים פנימיים, ואז מעבדות את המידע כדי ליצור מצגות תאגידיות או תקצירי תיאור מוצר.

לפי הג'ורנל, בזכות התרחבות השימוש בבינה מלאכותית לביצוע משימות שעבר נעשו על ידי בני אדם, גם בבנקים של וול סטריט החלו להבין כי ניתן לצמצם הוצאות ולייעל את הפעילות באמצעותה, ובנקים כמו קרדיט סוויס וחברות ניהול קרנות כמו  טי. ראו פרייס ואמריקן סנצ'ורי כבר משתמשות בשירותי ממוחשבים אוטומטיים לכתיבת תקצירים על אלפי חברות ומוצרים.

עם זאת, מומחים בתחום המחקר ציינו כי פתרונות אלגוריתמים עדיין מתקשים בעיבוד מידע איכותי שמהווה חלק מרכזי בעבודתם של אנליסטים, ובוודאי שאינם יכולים לטפח קשרים אישיים עם מנהלים בחברות ולקוחותיהם, או לשים לב לדקויות בהתבטאויותיו של מנכ"ל.

"מתנהל ויכוח סוער במיוחד האם אלגוריתמים יחסלו את קהילת האנליסטים הפיננסים", אמר האנליסט הבכיר ויליאם טראוט מחברת המחקר והייעוץ Celent לג'ורנל. יתכן אמנם שהאנליסטים אינם מודאגים מכך כיום, אולם "השבר, כאשר הוא יגיע, יקרה מהר מאוד", הוסיף.

מחקר שנערך באוניברסיטת אוקספורד בשנת 2013 דירג כ-700 מקצועות שונים לפי רמת הסבירות לכך שיחוסלו על ידי מחשוב. אנליסטים פיננסים אמנם נחשבו לבטוחים יותר מכ-70% מהמקצועות האחרים, אולם אנליסטים טכניים היו בטוחים יותר רק מ-25% מהמקצועות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker