האם מתקפת סייבר סינית הפסיקה המסחר בניו יורק? הרשת מגיבה בתיאוריות קונספירציה ובדיחות

"הסינים נקמו על האופן שבו התקשורת בארה"ב מסקרת את המפולת בשוק המניות הסיני" ומה קרה למנהלי המחשוב של NYSE, יונייטד איירליינס ו"וול סטריט ג'ורנל"?

סוכנויות הידיעות
סוכנויות הידיעות

בעיות מחשוב שגרמו היום להפסקת המסחר בבורסת ניו יורק (NYSE) - הבורסה הגדולה בארה"ב - ולקרקוע כל מטוסיה בארה"ב של אמריקן איירליינס - חברת התעופה השנייה בגודלה בעולם - עוררו שמועות כי שהבעיות נבעו ממתקפת סייבר שביצעו האקרים. תרמה לשמועות גם העבודה שסמוך מאוד למועד שבו הופסק המסחר בבורסת ניו יורק גם נפל אתר החדשות "וול סטריט ג'ורנל".

למרות שגורמים רשמיים, ובכלל זה הבית הלבן, הכחישו כי בעיות המחשוב נגרמו על ידי מתקפת סייבר, היו גם מי שטענו אחרת. כך למשל, הברוקר לשעבר, ובהווה מגיש ברשת CNBC, ג'ון בראון, רמז בציוץ בחשבונו בטוויטר כי סין היתה אחראית לבהפסקת המסחר בניו יורק.

"מדינה מסוימת לא מרוצה באופן שבו התקשורת הפיננסית שלנו מדווחת על הבעיות בשווקים הפיננסים שלה", כתב בראון בציוץ.

"מעולם לא תמכתי עד היום בתיאוריית קונספירציה. אבל הפעם זה הדבר האמיתי", הוסיף בראון בציוץ נוסף.

בפורומים באתר רדיט פותחה תיאוריית קונספירציה אחרת לפיה הפסקת המסחר נעשתה כדי למנוע מפולת בשווקים. "ברור שאיש אינו יודע בוודאות עדיין. אבל יוון הגיעה לחדלות פירעון, שוק המניות הסיני קרס ועצרו בו את המסחר, ועכשיו נעצר המסחר בשוק המניות בארה"ב", כתב אחד המשתמשים. "מנהלי בורסת ניו יורק כנראה צפו נפילה חדה ונקטו בצעד מנע כדי למנוע קריסה מוחלטת. כי אם זו תתרחש, גלי ההדף שייגרמו יהיו חזקי פי 1,000 מאלו של שנת 2008", הוסיף.

בה בעת, הפסקת המסחר בניו יורק גם הולידה שלל ממים משעשעים ברשתות החברתיות. משתמש אחד בטוויטר פרסם את הציוץ הבא עם הכיתוב "זה מה שקרה לאחראי רשתות התקשורת האומלל של בורסת ניו יורק".

בציוץ מבודח נוסף נכתב "הבחור הזה היה מנהל המחשוב של יונייטד איירליינס, בורסת ניו יורק ו"וול סטריט ג'ורנל"... אם תראו אותו, אל תתנו לו להיכנס למשרד". הציוץ נלווה לקטע מתוך הסרט "טיסה נעימה" בו נראה אחד מעובדי מגדל הפיקוח בנמל התעופה מוציא את התקע של החשמל לתאורת מסלול הנחיתה זמן קצר לפני נחיתת חירום שאמורה להתבצע.

המסחר בכל ניירות הערך הושעה זמנית בבורסת ניו יורק (NYSE) בשעה 18:32 שעון ישראל, על רקע בעיות מחשוב, והבורסה הודיעה על ביטול כל הפקודות המסחר שטרם בוצעו. הפסקת המסחר קשורה לבעיה טכנית פנימית, ואינה נובעת מפריצת האקרים או מתקפת סייבר, ציינה הבורסה.

מניות הנסחרות ב-NYSE המשיכו להיסחר בבורסות אחרות דוגמת נאסד"ק ו-BATS.

"הסוגיה שאנו מתמודדים עמה היא בעיה טכנית פנימית ואיננה תוצאה של פריצת סייבר", נכתב בציוץ שפורסם בחשבון טוויטר של NYSE כשעה לאחר הפסקת המסחר. "בחרנו להשעות את המסחר בבורסה כדי להימנע מבעיות שעלולות היו להיגרם כתוצאה מהבעיה הטכנית. ניירות ערך הרשומים ב-NYSE ממשיכים להיסחר ללא הפרעה במרכזי שווקים אחרים".

אף כי מדובר במקרים נדירים, בעיות מחשוב בשווקים אלקטרוניים הפכו לחלק ממציאות המסחר בשווקים במהלך העשור החולף. הפסקת המסחר ב-NYSE באה שנתיים לאחר שבורסת נאסד"ק נאלצה להפסיק את המסחר במניותיה למשך שלוש שעות בשל בעיות בפיד מחירי המניות.

הבעיות הטכניות שגרמו להפסקת המסחר היום בבורסת ניו יורק מצטרפות לבעיות מחשוב אחרות שאירעו היום בארה"ב. אתר האינטרנט של העיתון "וול סטריט ג'ורנל" נפל סמוך מאוד למועד שבו הופסק המסחר בניו יורק, לאחר ששלוש שעות קודם לכן כל מטוסי חברת התעופה יונייטד איירליינס קורקעו בשל בעיות מחשוב.

כל ההמראות של מטוסי חברת התעופה יונייטד איירליינס בארה"ב הוקפאו למשך שעתיים בשל בעיית מחשוב, תקלה שנייה מסוגה שממנה סובלת החברה בתוך פחות משישה שבועות. מנהל התעופה הפדרלי בארה"ב (FAA) הורה על קרקוע כל מטוסי יונייטד איירליינס - חברת התעופה השנייה בגודלה בעולם - בשל "סוגיות אוטומציה".

יונייטד סבלה מתקרית דומה ב-2 ביוני, כאשר בעיות מידע אילצו את החברה לעצור את כל המראות מטוסיה בארה"ב למשך שעה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker