פיקטי, סאקס וכלכלנים במכתב למרקל: חייבת לוותר ליוון כדי למנוע אסון

במכתב פתוח לקנצלרית נאמר: "כפי שהעולם ידע שיקרה, הדרישות הפיננסיות שאירופה הציבה הרסו את הכלכלה היוונית, הובילו לאבטלה מאסיבית ולקריסת מערכת הבנקאות, והחריפו את משבר החוב"

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים4
סוכנויות הידיעות

קבוצה של חמישה כלכלנים משפיעים, בהם תומא פיקטי וג'פרי סאקס קראו לקנצלרית גרמניה אנגלה מרקל להסכים למחילת חובות ליוון כדי להימנע מאסון נוסף.

במכתב פתוח למרקל, אשר פורסם במגזין האמריקאי "דה ניישן" תחת הכותרת "הצנע נכשל", כתבו הכלכלנים כי "כפי שרוב העולם ידע שיקרה, הדרישות הפיננסיות שאירופה הציבה הרסו את, הובילו לאבטלה מאסיבית ולקריסת מערכת הבנקאות, והחריפו את משבר החוב".

הם הוסיפו כי "ההשפעה ההומניטרית היתה קולוסאלית – 40% מהילדים כיום חיים בעוני, תמותת התינוקות מרקיעה שחקים ואבטלת הצעירים קרובה ל-50%. השחיתות, העלמות המס והתרגילים החשבונאיים של הממשלות הקודמות עזרו ליצור את בעיית החוב". לדברי הכלכלנים, היוונים כבר מילאו אחר דרישותיהם של נושיה למדיניות צנע, אך זו רק גרמה לשפל כלכלי עמוק. "התרופה שרשמו משרד האוצר הגרמני ובריסל גרמה לחולה לדמם ולא ריפאה את המחלה", כתבו.

מרקל וציפראס בברלין. נראה שלא הסכימו על דברצילום: אי–פי

הכלכלנים כתבו כי מאז שנות ה-50 אירופה בנתה את עצמה על מחילת חובות עבר, במיוחד של גרמניה, ולכן כיום יש לאפשר הסדר חוב שיפחית את חובותיה של יוון, יתן לכלכלתה מרווח נשימה ויאפשר ליוון לפרוע את חובותיה. פיקטי כבר התייחס לחובותיה של גרמניה בראיון לשבועון "די צייט" כי "גרמניה מעולם לא פרעה את חובותיה, ולכן אין לה זכות להטיף לאף מדינה אחרת".

הכלכלנים קראו למרקל ולנושים "לחשב את המסלול מחדש, להימנע מאסון נוסף ולאפשר ליוון להישאר בגוש היורו. כעת, ממשלת יוון מתבקשת להצמיד אקדח לרקתה וללחוץ על ההדק. למרבה הצער, הכדור לא רק יהרוג את עתידה של יוון באירופה. הנזק הכולל יהרוג את גוש היורו כמגדלור של תקווה, דמוקרטיה ושגשוג, ועלול לגרור השלכות כלכליות מרחיקות לכת בכל העולם".

הכלכלנים, שכוללים מלבד פיקטי וסאקס את דני רודריק מהרווארד, סיימון ורן-לואיס מאוניברסיטת אוקספורד והיינר פלסבק, לשעבר שר במשרד האוצר הגרמני, קוראים בסיום המכתב למרקל "לעשות את מעשה המנהיגות החיוני הזה עבור יוון וגרמניה, וגם עבור העולם. ההיסטוריה תזכור אותך לפי מעשייך השבוע".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker