בהלה בסין: חצי מהחברות השעו המסחר במניות; גולדמן סאקס: אין בועה

(עדכון) הבורסה בשנחאי נופלת היום ב-6% לאחר שכבר צנחה ב-32% מאז אמצע יוני ומחקה 3.5 טריליון דולר משוויה

לוגו בלומברג
בלומברג
לוגו בלומברג
בלומברג

יותר ממחצית מהחברות הסיניות השעו את המסחר במניותיהן בבורסת שנחאי, למרות ניסיונות הממשלה לרסן את הירידות בשוק. הרגולטורים בסין חשפו אמצעים חדשים שנועדו לעודד את שוויין של מניות קטנות בניסיון נוסף לבלום את הנפילות בשוקי המניות הסיניים, אשר כבר מחקו עד כה יותר מ-3.5 טריליון דולר. מספר המניות שהמסחר בהן הושעה כמעט הוכפל לעומת אתמול, אז הושעו 745 מניות. מדד המניות הראשי של בורסת שנחאי נופל בכ-4% בדרכו לרמה הנמוכה ביותר מאז 17 במארס.

מניותיהן של 1,430 מבין 2,800 החברות הנסחרות בבורסה בחרו להפסיק את המסחר במניות, בגלל הירידות החדות בשוק, לפי דיווחי התקשורת הסינית. הבנק המרכזי של סין הודיע היום כי יספק הרבה נזילות לשוק המניות, בעוד שבורסת החוזים העתידיים העלתה את הדרישות לפקודות מכירה על חוזים עתידיים על מדד CSI500. 

צילום: רויטרס

ממשלת סין גם הורתה לחברות הממשלתיות לא לצמצם את אחזקותיהן בחברות הנסחרות בבורסה המקומית. רשות הפיקוח והניהול הממשלתית על הנכסים גם התחייבה לתמוך בחברות תחת ניהולה כך שיגדילו את אחזקותיהן כדי לשמור על מחירי מניות יציבים, לפי ההודעה באתר האינטרנט שלה. 

הצעדים, אשר מגיעים לאחר רכישות מניות על ידי קרנות בבעלות המדינה והורדת ריבית בשבועות האחרונים, לא הצליחו בינתיים להחיות מחדש את הביטחון בקרב משקיעי המניות, רבים מהם משקיעים ממונפים המכבידים על השוק. "הרשויות לא רק שלא הצליחו לייצב את השוק, הן אפילו הגבירו את רמות הבהלה", אמר אלכס וונג, מנהל נכסים מהונג קונג בחברת אמפל קפיטל, לבלומברג. "אנחנו מצמצמים חשיפה, מגדילים את רמות המזומנים ונשארים מחוץ לשוק".

בגולדמן סאקס בינתיים ממשיכים להאמין בשוק המניות הסיני. קינגר לאו, אסטרטג הבנק לענייני סין, צופה כי מדד המניות CSI 300 יזנק ב-27% ב-12 החודשים הקרובים, לאחר שהצעדים של הממשלה יעודדו את ביטחון המשקיעים ואת הצמיחה. הפוזיציות הממונפות של המשקיעים אינן גדולות מספיק בכדי לגרום לקריסה של השוק, ולמניות יש עוד מרחב לעלות. בגולדמן דבקים בתחזית האופטימית וטוענים למרות האזהרות כי לא התפתחה בועה בסין. "זו עדיין לא בועה", אמר לאו לבלומברג. "לממשלת סין יש הרבה כלים כדי לתמוך בשוק". 

תגיות:

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ