קרן המטבע: הבנקים הגדולים בארה"ב - גדולים ומקושרים יותר מאשר לפני המשבר

דו"ח הארגון מזהיר כי המערכת הפיננסית בארה"ב עדיין פגיעה וכי כמה מהבנקים הגדולים כמו ג'יי פי מורגן ו-וולס פארגו נעשו גדולים מדי, לאחר שרכשו כמות אדירה של נכסים פיננסיים בשנים האחרונות

סוכנויות הידיעות

קרן המטבע הבינ"ל סבורה כי כלכלת ארה"ב בטוחה יותר כיום מאשר לפני המשבר הפיננסי, אולם מזהירה כי איומים חדשים על המערכת, כמו בנקים שצמחו למימדים גדולים מלפני המשבר, גורמים לה להישאר פגיעה.

"לפני שזיכרון המשבר מתחיל להתפוגג, חשוב להשלים את הרפורמה הפיננסית ולהתנגד לנסיונות לבטל צעדים שכבר הוסכם עליהם", נכתב בדו"ח של קרן המטבע, שצירפה 31 המלצות למקבלי ההחלטות בגבעת הקפיטול.אחת מההמלצות המרכזיות היא לעכב את העלאת הריבית ל-2016, כפי שקראה כבר בחודש שעבר יו"ר קרן המטבע כריסטין לגארד.

כאמור, קרן המטבע מזהירה כי כמה מהבנקים הגדולים של ארה"ב נעשו גדולים מדי, לאחר שמוסדות פיננסיים קרסו או התכווצו משמעותית במהלך המשבר. במיוחד מציין הדו"ח את ג'יי פי מורגן ו-וולס פארגו, שרכשו כמות אדירה של נכסים פיננסיים בשנים האחרונות. "בנקים גדולים ומקושרים ביניהם שולטים במערכת אפילו יותר מאשר בעבר", נכתב בדו"ח.

צילום: אי־פי

אזהרה נוספת של קרן המטבע היא הגידול בסיכון בשוק המניות, שכן הריבית האפסית עודדה משקיעים ליטול הימורים מסוכנים יותר ויותר, כולל זינוק ברכישת אג"ח זבל. "מחירי המניות מתקרבים לרמות שיהיה קשה לשמור בהתחשב בתחזיות הרווח" ולאחר מכן העלאת ריבית, הזהירה הקרן.

לטענת הארגון, ממשל אובמה אינו עושה די בנוגע לסיכונים הללו, וקורא להשלים את הרפורמה במגזר הפיננסי, במרכזה רפורמת דוד-פרנק שטרם יושמה במלואה, אף שכבר עברו חמש שנים מאז אישורה. עוד מציינת קרן המטבע כי הרגולציה נותרה מפוצלת וכתוצאה מכך ישנם אי התאמות וסכנה לתגובה מאוחרת לאיומים בשוק. הרגולטורים, לפי הדו"ח, חייבים לנקוט סטנדרטים חדשים במגזר הפיננסי, גם לגופים שאינם בנקים כמו גופי השקעות וחברות ביטוח.

כריסטאן לגארדצילום: אי אף פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker