ליוון יש זמן: לא הגישה הצעה לנושים; מרקל: נותרו ימים בודדים להגיע להסכם

בורסות אירופה נפלו בעד 3% אתמול, לאחר שציפראס לא הגיש הצעה חדשה לנושים הבינלאומיים ■ עיתון יווני: 16 מתוך 18 המדינות בגוש היורו מעוניינות בעזיבת יוון

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, שוחח אתמול עם ראש ממשלת יוון, אלכסיס ציפראס, לאחר שהממשלה היוונית לא הגישה הצעות חדשות לנושים הבינלאומיים - שתי יממות לאחר משאל העם שבו השיבו אזרחי יוון בשלילה להמשך הצנע בתמורה לסיוע.

גם נשיא צרפת, פרנסואה הולנד, וקנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, התייחסו אתמול למשבר. הולנד אמר כי יוון חייבת לפעול במהירות וכי המטרה צריכה להישאר לשמור על יוון בגוש היורו. מרקל חזרה על דבריה מיום שני, ואמרה כי אין עדיין בסיס לחידוש המשא ומתן עם יוון, והדגישה כי ליוון נותרו ימים בודדים להגיע להסכם.

קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל בדיון על יוון בברליןצילום: אי־אף־פי

מנתונים שפירסם "גרדיאן" עולה כי רוב כספי החילוץ לפירעון החוב של יוון, שהסתכם בסיוע של 240 מיליארד יורו, הופנו לבנקים ולנושים פרטיים, ורק 10% ממנו זרמו לתקציב הממשלה לטובת רפורמות שדרשו הנושים והגנה על החלשים ביותר.

ירון דיסלבלום, ראש קבוצת שרי האוצר של גוש היורו (יורוגרופ) ושר האוצר של הולנד, כינס מסיבת עיתונאים אתמול אחר הצהריים לאחר שיוון לא הגישה הצעה כלשהי לנושים הבינלאומיים. דילסבלום אמר כי הזמן להגיע להסכם קצר מאוד וכי חברי היורגרופ סברו כי יקבלו היום הצעה יוונית חדשה. הוא הוסיף כי יוון אמורה להגיש היום הצעה. בה בעת, נשיא הנציבות האירופית, ז'אן קלוד יונקר, הדגיש כי הסכם עם הנושים "תלוי אך ורק בציפראס", וכי הוא תמיד מוכן לשוחח איתו בנושא.

העיתון היווני "קתמריני" דיווח אתמול מפי מקורות לא ידועים בבריסל, כי 16 מבין יתר החברות בגוש היורו מעדיפות כיום לתת ליוון לעזוב את גוש היורו, "וישקלו עמדה זו אל מול העלות של הסכם שיותיר את יוון בגוש היורו". העיתון לא פירט מי הן המדינות המעוניינות בעזיבתה של יוון.

פגישת שרי האוצר של גוש היורו הסתיימה אתמול בתום זמן קצר וללא התקדמות משמעותית, אחרי שהתקבלו דיווחים כי יוון לא הגישה שום הצעה חדשה. כלי התקשורת היווניים דיווחו כי הבנקים במדינה לא ייפתחו גם השבוע.

נשיא הנציבות האירופית, ז'אן־קלוד יונקר, התעצבן בבירור אתמול לאחר שחברי הפרלמנט האירופי לעגו לו על שהביט כל העת בסלולרי שלו במהלך דיון בפרלמנט הבוקר. "תפסיקו עם כל הגיחוכים על זה שאני מסתכל על הטלפון כל הזמן. אני מסתמס, כפי שאומרים החבר'ה, עם ראש ממשלת יוון", אמר בזעף בצרפתית לפרלמנט האירופי בשטרסבורג, לפי דיווח באי־אף־פי. "אני לא יודע אם תהיה לכם הזדמנות לכך, אבל אני חייב לעשות זאת היום. אני עושה את עבודתי, אז תפסיקו עם ההלצות המטופשות שאין להן סיבה".

בורסות אירופה ננעלו אתמול בירידות חדות בהמשך לנפילות ביום שני, לאחר שיוון לא הגישה הצעה חדשה לנושים. לונדון ירדה ב–1.6%, פרנקפורט נפלה ב–2% ופריז צנח ב–2.3%. מדד סטוקס 600 הכלל אירופי רשם ירידה של 1.5%. מילאנו נפלה 2.8% ומדריד נסוגה 1.9%. היורו נחלש ב–0.9% מול הדולר ל–1.09 דולר ליורו.

מצוקת שירותים ומזומנים

לפחות שלוש חברות ביוון, בהן קוטסובולוס — רשת מוצרי האלקטרוניקה הגדולה במדינה — החלו לשלם לעובדיהן במזומן בעקבות ההגבלות על ההון שמתירות לאזרחי יוון להוציא 60 יורו ביום בלבד מכספומטים. קוטסובולוס היא חטיבה מקומית של חברת דיקסונס קארפון הבריטית, ודוברת דיקסונס דיווחה כי העובדים קיבלו תשלום במזומן בשבוע שעבר, וכעת בודקת החברה אם להמשיך כך גם השבוע.

במקביל, מצטברים הדיווחים על חוסר יכולת לשלם על שירותים באינטרנט. הגבלות ההון שהוטלו בשבוע שעבר בניסיון לבלום את הוצאת הכספים מהבנקים היווניים משפיעות לרעה גם על הגישה לשירותים שהתשלומים עבורם מתבצעים בצורה מקוונת, ומגבילות עסקים שמשתמשים בשירותים זרים למתן שירות מקומי, כמו אתרים שמשתמשים בשרתים מחוץ ליוון ושירותים שמשתמשים בענן של חברות כמו אמזון.

יוונים רבים צייצו בטוויטר בשבוע האחרון על חוסר יכולת לשלם עבור שירותים שמספקות חברות בינלאומיות כמו אפל, דרופבוקס ופייפאל.

צילום: בלומברג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker