פרשנות

מרקל - שחקנית הפוקר הקשוחה בתבל

וכיצד הפך הבנק המרכזי של אירופה כלי שרת בידי הפוליטיקאים ומעל בתפקידו

דפנה מאור
דפנה מאור
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

אנגלה מרקל לא התקפלה. לאחר שהיוונים הצביעו בעד דחייתה של תוכנית הצנע הנוספת שהגישו נושיה של יוון, נדמה היה שרה"מ יוון אלכסיס ציפראס יכול לגשת למנהיגי אירופה ונושיו מחוזק ולדרוש תנאים נוחים יותר לפירעון חובות יוון, ופחות גזירות.

אולם מרקל הלכה להפגש עם נשיא צרפת פרנסואה הולנד בארמון האליזה בפריז. צרפת היא בעלת בריתה הגדולה והחשובה של גרמניה בניהול גוש היורו. וכך אמרה מרקל: "חשוב שראש ממשלת יוון יאמר לנו זה צריך להמשיך הלאה. ההצעה האחרונה שהצענו היתה נדיבה. מצד שני, אירופה יכולה לעמוד מאוחדת רק אם כל אומה תיקח אחריות על עצמה". בכך העניקה מרקל שעות ספורות לציפראס להגיש הצעה משלו, וקשה לדמיין כיצד היא תהיה נכונה לקבל הצעה שונה מהותית מזו שהיוונים דחו. "הזמן אוזל", הוסיפה מרקל לטובת קשי התפיסה.

קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקלצילום: רויטרס

בנוסף לעמדתה הבלתי מתפשרת של מרקל קרה דבר נוסף, שמבחינה עקרונית הוא חמור בהרבה. הבנק המרכזי של אירופה הקשה אתמול על בנקים יווניים לקבל הלוואת חירום באמצעות העלאת דרישות הערבויות מהם. הבנק המרכזי למעשה סגר כמעט לגמרי בפני הבנקים היווניים את הנזילות שהם זקוקים לה כדי לבצע את תפקידם. משמעות הדבר היא שללא שינוי, המערכת הפיננסית ביוון תתמוטט. לבנקים ביוון יש כל כך מעט מזומן שהוא עשוי להספיק לימים ספורים או אפילו שעות ללא הזרמת אשראי חירום מהבנק המרכזי.

ממשלת יוון האריכה את מועד סגירת הבנקים עד יום רביעי, במטרה למנוע משיכת פקדונות ובריחה המונית של הון מיוון. הבנקים ביוון נסגרו בשבוע שעבר בהוראת הממשלה ומגבלות על משיכות כספים והעברתם הוטלו.

קרדיט: TheMarker Online

מה שעושה הבנק המרכזי של אירופה חמור בהרבה מהדרך שבה מרקל מנהלת את המשא ומתן מול יוון. למרקל אולי יש העקרונות והאינטרסים שלה, שאינם עולים בקנה אחד עם סולידריות וחמלה כלפי יוון, אולם הבנק המרכזי של אירופה, מצידו, מועל בתפקידו.

כל המדינות שנכנסו לגוש היורו ויתרו על מטבע משלהן, בתמורה ליציבות ולבטחון הגדול יותר שטמון בבנק מרכזי גדול ומשותף להן ולמדינות אחרות. כשהבנק המרכזי של אירופה החל בתחילת החודש לחנוק את אספקת הכסף ליוון, הוא נהפך למנוף פוליטי בידי הנהגת האיחוד האירופי, במקום לשמור על עצמאותו. במקום לדאוג ליציבות המערכת הפיננסית - כולל ביוון - הוא פועל לערער אותה שם.

תארו לכם את המצב הבא: בנק ישראל מכריז שמקו אשדוד ודרומה אנשים אינם משלמים מספיק מסים – כנראה מעלימים הכנסות, אינם עובדים קשה מספיק וכי השלטון המקומי צבר חובות גדולים כל כך, שיהיה לו קשה לפרוע אותם. בתגובה, מודיע הבנק, הוא מפסיק לשרת את הבנקים שפועלים שם. זהו, אין קוי אשראי, אין העברת מזומנים.

זוהי אנלוגיה למה שעושה הבנק המרכזי של אירופה. ואם התיאוריה שהוא כלי שרת בידיהם של פוליטיקאים נשמעת מופרכת, אפשר למצוא הוכחה לכך בהודעה שהוא "עומד נכון לפעול במקרה של מצב חמור ביוון". המשמעות של זה היא שמריו דראגי מחכה שהלחץ של מנהיגי גוש היורו למוטט את ממשלת יוון יעשה את שלו, וכשיוון תיקלע לקריסה כלכלית, כאילו שמצבה הנוכחי לא מספיק חמור, הוא יוכל לשמש ככלי להתקנת ממשלה חדשה וידידותית יותר לדרישות הצנע.

עד כאן שיעור בדמוקרטיה אירופית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker