הכירו את שר האוצר החדש של יוון: אוקלידס צקאלוטוס

פרופסור לכלכלה בוגר אוקספורד שהוכתר בעבר בתור "המוח הגדול של המדיניות הכלכלית של ממשלת סיריזה", ואשר היה המועמד המועדף על קודמו בתפקיד, וארופאקיס

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

מחליפו של שר האוצר הדעתן והכריזמטי של יוון, יאניס וארופאקיס, שהודיע במפתיע היום על התפטרותו, הוא אוקלידס צקאלוטוס, בן 55, שעמד בראש צוות המשא ומתן של יוון על נושיה, ומי שוארופאקיס עצמו קיווה שיקבל את התפקיד.

צקאלוטוס, פרופסור לכלכלה בוגר אוניברסיטת אוקספורד שהוכתר בעבר בתור "המוח הגדול של המדיניות הכלכלית של ממשלת סיריזה", יצטרף אל ראש ממשלת יוון, אלכסיס ציפראס, בנסיעתו מחר לבריסל כדי להציג את ההצעות החדשות של יוון לשרי האוצר של גוש היורו, במטרה להגיע להסכם שיסייע לסיים את המשבר הפיננסי בו נתונה יוון.

צילום: בלומברג

צקאלוטוס, בנו של מהנדס בענף הספנות היווני, נולד ברוטרדם בהולנד, אולם עבר בילדותו עם משפחתו לבריטניה, שם העביר את מרבית שנות חייו. הוא למד בבית הספר הפרטי הלונדוני היוקרתי סנט פולס, ובהמשך למד כלכלה, פוליטיקה ופילוסופיה באוניברסיטת אוקספורד, שם גם השלים את הדוקטורט שלו. לאחר השלמת לימודיו, שימש צקאלוטוס כחוקר ומרצה באוניברסיטת קנט בבריטניה, ובשנת 1993 עבר להתגורר ביוון, שם מונה לפרופסור באוניברסיטת אתונה. 

בהמשך זנח צקאלוטוס את העולם האקדמי לטובת קריירה פוליטית, ובשנת 2012 נבחר לראשונה כחבר פרלמנט מטעם מפלגת סיריזה. בשנת 2015 נבחר שוב, ועד למינויו המפתיע של וארופאקיס לשר האוצר של יוון, רבים ציפו כי בחירתו של ציפראס לתפקיד תהיה צקאלוטוס. במקום זאת, מונה צקאלוטוס שר לעניינים כלכליים בינלאומיים במשרד החוץ של יוון. הוא גם חבר בוועדה המרכזית של מפלגת סיריזה. 

אוקלידס צקאלוטוס, שר האוצר החדש של יווןצילום: בלומברג

בניגוד לוארופאקיס, אשר נבחר לפרלמנט לפני פחות משישה חודשים, לצקאלוטוס יש מעט יותר ניסיון פוליטי, שעשוי לסייע לו במגעים סביב ההסכם בין יוון לנושיה. "התפיסה הפוליטית של צקאלוטוס דומה לזו של קודמו בתפקיד, אולם יתכן כי סגנונו האישי יתקבל טוב יותר בקרב הביורוקרטים של גוש היורו בבריסל", העריך האנליסט מוג'טבה רחמן מחברת יוראסיה גרופ.

עורך חדשות העסקים הבינלאומיות של העיתון הבריטי "טלגרף", אמברוז אוונס-פריצ'רד, אשר הגדיר את צקאלוטוס בתור "אדם מבריק" ציין כי הוא בעל קו קשוח אף יותר מזה של וארופאקיס, אשר מחזיק בעמדות יותר פרו-אירופיות יחסית אליו. 

מוקדם יותר היום רמז וארופאקיס כי צקאלוטוס יהיה מחליפו, כאשר נשאל האם צקאלוטוס יהיה שר האוצר הבא של יוון. "אני מקווה שכן", ענה וארופאקיס.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker