פרשנות

הניצחון של ה"לא" היה קצר מאוד: האם ההתפטרות הדרמטית של שר האוצר תעזור ליוונים?

ההתפטרות של שר האוצר הכריזמטי תאפשר לראש הממשלה ציפראס לפנות לאליטות של יוון ולהבטיח להן כי הוא אכן מסוגל לממש את הבטחתו

נעם בוקסבאום
נעם בוקסבאום
נעם בוקסבאום
נעם בוקסבאום

צעקת ה"לא" במשאל העם ביוון הידהדה הלילה בעולם, בהישג פוליטי מרשים לממשלה. אז מדוע בבוקר שאחרי החגיגות ברחובות אתונה, מודיע אחד מאדריכלי משאל העם, שר האוצר הכריזמטי יאניס וארופאקיס, כי הוא מתפטר - במה שנראה כהודעה מתוכננת מראש, בלי כל קשר לתוצאות המשאל?

הסיבה לכך היא כמובן שהיוונים, שגם הבוקר קמים לתורים ארוכים לכספומטים, צריכים להגיע להסכם עם הנושים – ומהר. וארופאקיס הסביר הבוקר בהודעה שפירסם בבלוג שלו כי כבר לאחר שהוכרז על משאל העם הפתאומי לפני כשבוע – נרמז לו על ידי פורום שרי האוצר האירופים, ו"אחרים" כהגדרתו - כי מוטב שיתרחק מהמשא ומתן. לפיכך, כדי לתמוך בראש הממשלה, אלכסיס ציפראס, הוא החליט להתפטר.

האם זו הודאה של שר האוצר, ממובילי המדיניות חסרת הפשרות של מפלגת השלטון סיריזה, כי למעשה הניצחון הגדול במשאל היה חסר תוקף? במידה מסוימת, כן. אלא שעובדות אלה התבהרו כבר במהלך השבוע, כאשר המגעים עם הנושים נתקעו, הבנקים נסגרו – ולמעשה ההסכם שעליו הלכה יוון למשאל העם הפך לחסר תוקף.

חגיגות ביוון

ממשלת יוון יודעת היטב כי כדי להתאושש מהשבוע הסוער האחרון, שהיה הפגנת עוצמה מרשימה אך גם נטילת סיכון אדירה, אין שום ברירה אלא לחזור למשא ומתן ולגבש הסכם חדש. כעת ייתכן שההתפטרות של וארופאקיס תקל על האירופים להשיב בהקלות גם מצדם.

אך זו אינה החזית היחידה של ממשלת סיריזה. אמנם ה"לא" ניצח בגדול בכל חלקי המדינה, אך באזורים מסוימים הניצחון היה קטן יותר. למשל, במרכז אתונה קיבלו אנשי OXI  שיעור של 53% מהקולות (לעומת כ-61% בממוצע הארצי) – ואילו בפרברי פיראוס הסמוכים יחסית – ההישג ל"לא" זינק כבר ל-72%.

רבים ממצביעי ה"כן" נמנים על האליטות החזקות של יוון – אנשי עסקים, אקדמיה ותעשיינים, שגם חולשים על אמצעי התקשורת המרכזיים. ציפראס חזר ואמר כי הוא רוצה להיות המנהיג של כל היוונים. כעת, הההתפטרות, ואולי ההדחה, של וארופאקיס מאפשרת לציפראס גם לפנות לאותן אליטות ולהבטיח להן כי הוא אכן מסוגל לממש את הבטחתו, לשמור על הדמוקרטיה בתוך יוון ולהשיג הסכם – משופר? - עם הנושים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker