מנהיגי אירופה עוד מקווים למנוע יציאה של יוון מגוש היורו; האנליסטים ספקנים

לאחר ספירת יותר ממחצית הקולות במשאל העם ביוון מסתמן ניצחון סוחף למחנה שהתנגד לתכנית הצנע האירופית; היורו נחלש, והציפייה היא לירידות חדות בשווקים כאשר המשקעים יפנימו את התוצאה מחר

בלומברג
מיכל רמתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

זה לא היה צריך להגיע למצב הזה.

זו לפחות הדעה של מנהלי קרנות שמנהלים נכסים בשווי של יותר מ-3.7 טריליון דולר. לטענתם, משחק ה'פחדן' בין ראש ממשלת יוון אלכסיס ציפראס לנושיו מאיים בנזק ארוך טווח לשוקי המניות באירופה, שמוקדם יותר השנה נהנו מגידול של 2.17 טריליון דולר בשוויים. כעת, מנהיגים ביוון ובאירופה קוראים לחזרה מהירה לשולחן הדיונים, ומקווים להגיע להסכם שיניח את דעת שני הצדדים וימנע עזיבה של יוון את גוש היורו. עם זאת, בשווקים לא מאמינים כי הסכמה מהירה שכזו היא סבירה.

"השוק כעת עדיין לא תימחר הצבעת 'לא'", אומר דיוויד ג'וי, אסטרטג שווקים ראשי בחברת אמריפרייז פייננשל, המנהלת 815 מיליארד דולר. "אם אכן זו תהיה התוצאה, נראה סבב נוסף של תנודתיות כלפי מטה, יותר מכפי שראינו ביום שני שעבר (לאחר ההכרזה על משאל עם). הירידה תהיה יותר אלימה". בינתיים, לאחר ספירת יותר ממחצית מהקולות והתעוררות השווקים באסיה, נחלש היורו ב-0.7% מול הדולר.

מדד יורו סטוקס 50 לשוקי המניות של גוש היורו צנח ב-4.2% ב-29 ביוני, לאחר ההכרזה על משאל העם, וגם מדד S&P 500 רשם באותו יום את הירידה החדה ביותר שלו זה יותר משנה. החששות כי משאל העם בנוגע לתכנית הצנע שהציעו נושיה של יוון בתמורה להמשך הסיוע הכספי יקרב את יוון צעד נוסף לעזיבת גוש היורו, דחף את התנודתיות בשוקי המניות לשיא של 3 שנים.

קרדיט סוויס העריך ביום שישי כי הסבירות שיוון תעזוב את גוש היורו במצב שמחנה ה'לא' ביוון ינצח, תהיה 75%. ג'יי.פי מורגן מעריך כעת, לאחר משאל העם, כי יוון תעזוב את גוש היורו. "אף שהמצב נזיל, בשלב זה, עזיבת יוון את גוש היורו נראית סבירה יותר מהאפשרות האחרת", כתב אנליסט ג'יי.פי מורגן מלקולם בר במכתב למשקיעים".

לאחר משאל העם, ראשי איגוד בנקי החיסכון של גרמניה אמרו לרויטרס כי על יוון לעזוב כעת את גוש היורו. אך מנהיגי אירופה דווקא השמיעו נימה פייסנית במהלך היום, כאשר בצרפת נשמעו קולות – כולל זה של הנשיא פרנסואה הולנד – הקוראים לחזרה מיידית לשולחן הדיונים. נראה כי החששות מהשלכות של דחיקת יוון מגוש היורו גברו היום על רצונם של הפוליטיקאים האירופיים להפעיל לחץ נוסף על המצביעים ביוון, והם עברו לנימה מרגיעה יותר.

תוצאה של 'לא' "תעלה את השאלה של סולידריות בגוש היורו", אומר ג'וי. "אם פתאום אחת החברות בגוש תעזוב, זה ייצור תקדים, ואולי יטיל ספק על עתידו של האיחוד המוניטרי בטווח הארוך". חשש זה ניכר במסחר בבורסות בשבוע שעבר, כאשר ספרד ואיטליה, המדינות עתירות החובות הגדולות ביותר בגוש היורו, ספגו צניחה חדה בשוקי המניות שלהן. מדד יורוסטוקס 50, נמוך כעת ב-10% משיא של 7 שנים שרשם באפריל.

אך גולדמן סאקס צפה כי התנודתיות בשוקי המניות בעקבות הצבעת 'לא' לא תימשך זמן רב, כיוון שהבנק המרכזי של אירופה (ECB), ייאלץ להתערב, ויאפשר למשקיעים להתמקד מחדש בנתונים הכלכליים היסודיים באירופה. האסטרטגים ל גולדמן צופים ירידה אפשרית של 8.5% ביורוסטוקס 50, מה שיאפשר הזדמנויות קנייה זולות באיטליה, ספרד וגרמניה, ויעודד משקיעים לחזור לשוקי המניות האירופיים.

ממשלת יוון מיהרה להצהיר כי כעת יש לחזור לשולחן הדיונים ולהגיע להסכם מהיר שיאפשר פתיחה מחדש של הבנקים ועידוד הכלכלה היוונית. הממשלה היוונית דורשת מחילה מסויימת על חובות, ותכנית צנע מחמירה פחות משדורש האיחוד – תכנית שתכלול השקעה בתשתיות ועידוד הכלכלה, לצד רפורמות כמו שיפור גביית המסים, שינויים במערכת המיסוי והעלאת גיל הפנסיה. לפי רויטרס, ציפראס דיבר כבר הלילה עם מרקל, הולנד וגורמים אחרים - יתכן אף נשיא הבנק המרכזי של אירופה מריו דראגי.

אך להערכת אסוקה וורמאן, ממחלקת ניהול הנכסים והעושר של דויטשה בנק בלוקסמבורג, דחיית התכנית האירופית על ידי הבוחרים ביוון לא בהכרח תעזור לציפראס בשולחן הדיונים. "אף אחד לא יודע לפרש הצבעת 'לא'", אמר וורמאן. "אני בספק שהצבעת 'לא' תרכך את עמדת הנושים של יוון. וזה היה הקלף האחרון של ממשלת סיריזה".

יוון אינה צפויה לעזוב את גוש היורו – לפחות לא באופן מיידי ולא כתוצאה ישירה של משאל העם. אך אם המשא ומתן עם הנושים יימשך די זמן, ואלא אם ה-ECB יתערב ויגדיל את הלוואות החירום לבנקים היווניים, יתכן כי ממשלת סיריזה תצטרך להורות על תשלום באמצעות שטרי חוב זמניים – ככל הנראה לא ממש הדפסת דראכמות. אם המו"מ יימשך אל מעבר לימים ספורים, יתכן כי אף תחול הדפסת דראכמות. שר האוצר היווני, יאניס וארופאקיס, אמור להיפגש הערב עם נגיד הבנק המרכזי של יוון, יאניס סטורנראס, וכמה בכירים אחרים במערכת הבנקאית של יוון, כדי לדון במצב. הממשלה התחייבה בשבוע שעבר כי ביום שלישי הקרובייפתחו הבנקים, והורתה כי עד אז תחול מגבלה של 60 יורו ביום לכל כרטיס אשראי על משיכת מזומנים. לפי דיווחים בתקשורת המקומית, המזומנים קרובים לאזול לפחות בבנק אחד.

בין אם שטרי חוב ממשלתיים או הדפסת דראכמות של ממש, יתכן כי לממשל לא תהיה ברירה אלא להפיק אמצעי תשלום זמניים משלה, עד לקבלת גישה למזומנים נוספים. ללא מזומנים, הכלכלה עשויה להתקשות לתפקד, שכן תשלומים קטנים ומגוונים יהיו יותר ויותר קשים לאוכלוסיה במצוקת שטרות ומטבעות יורו.

הבנק המרכזי של אירופה יצטרך להחליט בקרוב האם להעלות את תקרת הלוואות החירום לבנקים היווניים, שכעת עומדת על 89 מיליארד דולר, ובכך לאפשר לבנקים לקחת הלוואות נוספות ולמלא קופותיהם מחדש, או להותירה בעינה. הבנק יכול גם להחליט לשים קץ כליל להלוואות החירום, מה שצפוי להפיל את הבנקים היווניים כמעט מיידית.

וכל הסכם שיתקבל בקרב שרי האוצר של גוש היורו, יצטרך ככל הנראה לקבל את אישור קבוצת מנהיגי גוש היורו, וכן את אישור הנציבות האירופית, הגוף הממונה על קרן החילוץ האירופית באיחוד האירופי, ויתכן גם את אישור הפרלמנט האירופי ואת אישור הפרלמנט הגרמני. בתור התחלה ייפגשו מחר בערב מרקל והולנד בפריז על מנת לתאם עמדות ולגבש תגובה משותפת.

תומכי מחנה ה'לא' ביוון מתחילים לחגוג לאחר ספירת הקולות הראשוניתצילום: אי–פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker