תעלומת GG1: מהו המוצר המסתורי שגוגל מפתחת ומדוע היא ביקשה חשאיות מהממשל?

שלבו אינטרנט אלחוטי, בלוטות', סוללה קבועה והרבה ערפל במכשיר אחד של גוגל שעונה לשם הקוד GG1. מה תקבלו? חרושת של ספקולציות באתרי טכנולוגיה והערכה מבוססת אחת

נדן פלדמן
נדן פלדמן

חצי שנה אחרי שנחלה כישלון מהדהד עם משקפי גוגל גלאס והפסיקה את שיווקם, גוגל קיבלה בשבוע שעבר אישור רגולטורי לפיתוח גאדג'ט חדש ומסתורי שמצית חרושת של ספקולציות באתרי טכנולוגיה.

בחודש מאי הגישה גוגל לנציבות התקשורת הפדרלית בארה"ב (FCC) בקשה לפיתוח מכשיר בשם "GG1" הכולל אינטרנט אלחוטי, בלוטות' וסוללה קבועה. כמו כן כולל המכשיר כבל USB "שיכול לשמש להעברת נתונים ולטעינה", לפי המסמך שהגישה גוגל לנציבות, הבוחנת מוצרי אלקטרוניקה כדי להבטיח שהם בטוחים לשימוש.

באתר הטכנולוגיה "דרויד לייף", שהשיג ראשון את הגישה למסמכים, צוין כי הגדרת המוצר החדש לא דומה לרוב המכשירים שמקבלים אישור מ-FCC, לרוב סמארטפונים או מחשבים לבישים. המסתוריות סביב זהות המכשיר העתידי גדלה לנוכח העובדה שגוגל ביקשה מהממשל, וגם קיבלה, שמירה על חשאיות כמעט מוחלטת: "בהתאם להוראות הסעיפים .457 .459 ונהלי נציבות התקשורת הפדרלית (FCC), גוגל מבקשת למנוע גילוי לציבור ללא הגבלת זמן של הקבצים המצורפים הבאים: דיאגרמות, שרטוטים, תכנון הפיתוח, מפרט האנטנה", נכתב במסמכים שהגישה גוגל.

משקפי מציאות וירטואלית
משקפי מציאות וירטואליתצילום: "ניו יורק טיימס"

ב"דרויד לייף", דה ורג' ואתרי טכנולוגיה נוספים העלו שלוש אפשרויות לזהות המוצר: גירסה חדשה של כרומקאסט - הסטרימר החכם של גוגל שזכה להצלחה רבה עם תג מחיר של 35 דולר בלבד (בישראל 200 שקלים), ולפי דיווחים צפוי להשיק גירסה חדשה ברבעון השלישי; גאדג'ט מבית NEST, חברת המוצרים החכמים לבית שגוגל רכשה ב-2014 ומאז טרם הוציאה לשוק מוצר חדש; או גירסה חדשה למכשיר שהוגדר בפי מבקרי טכנולוגיה "המוצר הגרוע בכל הזמנים" - גוגל גלאס, שלפי רמזים שונים נראית כרגע כמו האופציה הסבירה ביותר.

הרמז הראשון והברור ביותר שעולה מהמסמכים הוא שם המוצר - GG1, שאת ראשי התיבות שלו ניתן לפרש כגוגל גלאס 1. רמז נוסף הוא תווית "e-label" שניתנה למוצר, שפירושה הוא שהאישור שניתן לו מתייחס לתוכנה של המכשיר, ולא למכשיר עצמו. ב"דרויד לייף" מציינים שהגודל של התווית זהה במדויק לזה שקיבלו בזמנו משקפי גוגל גלאס.

דיווחים שונים בחודשים האחרונים הנוגעים לפיתוח הדור הבא של גלאס מחזקים את ההערכה הזאת. בסוף אפריל חשפה ענקית המשקפיים האיטלקית לוקסאוטיקה כי היא מפתחת עם גוגל את הדגם הבא של גלאס, שאמור לצאת בחודשים הקרובים. מאסימו וויאן, מנכ"ל לוקסאוטיקה, מסר אז בכינוס של החברה במילאנו כי פרי השותפות עם צוות פרויקט גלאס "נמצא בשלב מתקדם".

כמה שבועות קודם לכן אישר יו"ר גוגל, אריק שמידט, את השמועות כי פרויקט גלאס לא בוטל, אלא שינה כיוון מבחינת אסטרטגיית הפיתוח והצוות שמוביל אותו. "גוגל היא חברה שלוקחת סיכונים, ואין שום דבר בנוגע להתאמות של גלאס שמצביע על כך שאנחנו מסיימים איתו", אמר שמידט ל"וול סטריט ג'ורנל". מודעת דרושים באתר גוגל עבור צוות גוגל גלאס, שפורסמה במארס, היוותה חיזוק לדבריו של שמידט. 

וכבר בינואר, עם הפסקת השיווק של הדגם הראשון וההספדים העוקצניים על לכתו של הגאדג'ט שהבטיח מהפכה טכנולוגית, הבהיר ראש צוות הפיתוח של גלאס, אייבי רוס, כי למשקפיים החכמים צפויה גרסה חדשה, שתהיה זולה יותר ובעלת ביצועים טובים יותר.

צילום: רויטרס

פרשן "פורבס", תיאו פריסטלי, הזדרז בסוף השבוע לפרסם תחזית על ההשפעה המהפכנית שיכולה להיות לגירסה חדשה של גלאס על מקום העבודה. "זניחת העכבר והמקלדת היא עניין בלתי נמנע, וידיים הן ללא ספק מיומנויות יותר בהפעלת מניפולציות על הסביבה ועל חפצים... מעבר למכשירים מבוססי מחוות ידיים ומסכי מגע הוא תהליך טבעי... הגירסה השניה של גלאס יכולה לשמש זרז למוביליות ופרסונליזציה אמיתית בהרבה מגזרים... מכשירים לצרכני קצה מובילים כיום את המהפכה במקום העבודה שכולנו חיכינו לה". 

גוגל הפסיקה בינואר את מכירת גירסת הבטא של גוגל גלאס, ששווקו אז תמורת 1,500 דולר ליחידה, בעקבות מכירות חלשות, ליקויים שונים שהתגלו במוצר וביקורת מתמשכת על הפרת פרטיות, בשל המצלמה שיכולה לתעד את הסביבה בכל רגע נתון. גוגל מסרה אז כי הפיתוח של הפרויקט יועבר ממעבדות גוגל X לחטיבה ייעודית נפרדת, ולא הציגה לוח זמנים כלשהו לפיתוח גרסאות חדשות של משקפיים חכמים.

הערפול סביב הודעת גוגל בשילוב הכישלון המהדהד בשורת המכירות והבעייתיות בה התקבלו משקפי גלאס בעמק הסיליקון הובילו למסקנה המתבקשת כי גוגל למעשה סתמה את הגולל על פרויקט גלאס, כפי שעשתה בעבר עם שורה ארוכה של פרויקטים שנכשלו, בהם הרשתות החברתיות גוגל באזז וגוגל פלוס ופלטפורמת התקשורת המשולבת גוגל ווייב. למעשה, יותר מ-33% מהמוצרים שפיתחה גוגל מאז הקמתה ב-1998 נכשלו או נסגרו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker