לקראת משאל העם ביוון: מה קורה עכשיו, מה יהיה מחר?

הסדק הכלכלי והפוליטי העמוק מפצל את היוונים לשני חצאים כמעט שווים - אף שרוב היוונים רוצים להישאר באיחוד האירופי ובגוש היורו ■ שליחנו לאתונה מדווח

נעם בוקסבאום, אתונה
נעם בוקסבאום, אתונה

מחר ב-7 בבוקר ייפתחו ביוון הקלפיות למשאל העם, בדרך כלל בבתי ספר שנמצאים בחופשת הקיץ. רובם המכריע של 10 מיליון היוונים דרוכים מאוד לקראת המשאל, וסביר ששיעור ההצבעה יהיה גבוה. אבל מה תהיה התוצאה?

נכון לעכשיו הסדק הכלכלי והפוליטי העמוק מפצל את היוונים לשני חצאים כמעט שווים. החשש הבוקר הוא מתוצאה צמודה מדי, ללא הכרעה.

אחרי ההפגנות הסוערות אמש, בהשתתפות עשרות אלפים - של מצביעי ה"כן" וה"לא" שביניהם הפרידו עשרות שוטרים וגם חיילים חמושים ברובים - אתונה הבוקר רגועה, לכאורה.

אך באופן ברור, התורים לכספומטים ארוכים משמעותית מבימים הקודמים. ליותר אנשים נגמר הכסף, ויותר אנשים נערכים לכל תרחיש שלא יהיה בשבוע הבא, אחרי המשאל. עם זאת, היוונים מנומסים כתמיד, סבלניים, ורובם גם מודאגים קצת יותר.

"אני cool", טוען מתכנת בן 35 שנולד ולמד בכרתים. שכרו מן הסתם גבוה משמעותית מהממוצע, והוא מועסק בענף שהושפע פחות מהמשבר הממושך. אך גם הוא עמד הבוקר בתור ארוך לכספומט, בשכונה מבוססת יחסית באתונה, ונשמע נחרץ. " אני לא לחוץ, יהיה בסדר. הבעיה עם המשאל היא ש"כן" דומה מדי ל"לא". אני רוצה "לא" הרבה יותר חזק. שנלך בדרך שלנו".

במרכז העיתונאים באתונה, מזכיר המדינה ניקוס פאפאס התגאה בכך שמאה ערוצי טלוויזיה מהעולם מדווחים כרגע מאתונה. בכך הוא הגביר את ההערכה שמפלגתו סיריזה יזמה את המשאל בעיקר כדי לרכז תשומת לב עולמית - בתקווה שכך תצליח לגייס לצידה תמיכה כלשהו במאבק הנושא נגד הנושים, ובראשם גרמניה.

פאפאס סירב למסור הודעה פוליטית, שאסורה ב-24 השעות האחרונות למשאל, ורק אמר בדרכו כי "יהיה בסדר, אין מה לדאוג". לעומתו, בנקאים בכירים מפירמות בינלאומיות באתונה אמרו אתמול שאין סיכוי שהבנקים ייפתחו ביום שני. ספק רב לגבי השבוע הבא.

אמש, בעלים של מסעדה ותיקה באזור מבוסס של אתונה היה מודאג מאוד. לדבריו מספר התיירים כבר נחתך בשליש, והערכה דומה מסרב לשכת התיירות היוונית.

"תבין, אנחנו אחרי חמש שנים של מיתון. המצב מסובך מאוד. אני אצביע "כן" כי זה הסיכוי היחיד. יהיה קשה לזמן מה, אבל זו הדרך הבלעדית", אמר בעל המסעדה.

מכינים את הקלפיות למשאל העםצילום: רויטרס

מוכרת בחנות סדקית קטנה, אישה מבוגרת עם דמעות בעיניים, נשמעה הבוקר רגועה עוד פחות: "אני לא ישנה בלילה, אני מודאגת ואף אחד לא מסביר לנו כלום. השבוע החנות היתה כמעט ריקה ומה יהיה מחר? מה יהיה על הבן שלי? אנחנו כבר אחרי חמש שנים של צנע, ואני לא מצליחה לראות איך יהיה פתרון בשנים הבאות. אנחנו צריכים מנהיג".

התערובת של בלבול, דאגה וניסיון של רבים לשדר עסקים כרגיל, הופך קשה מיום ליום ביוון. הבעיה העיקרית היא שעל אף שבית המשפט העליון פסק אתמול שמשאל העם חוקתי - ככל הנראה בהחלטה שהושפעה משיקולים פוליטיים - לאף אחד אין ולא יכול להיות מושג מהו המובן של השאלה שמוצגת בו.

אם נחזור רגע שבוע בלבד אחורה, הרבה מאוד זמן במונחים היווניים הנוכחיים, אז מפלגת סיריזה השלטת יצאה למשאל עם פתאומי. השאלה שהוצגה היתה אם היוונים מסכימים להצעה של הנושים - האיחוד האירופי וקרן המטבע.

אבל מאז המגעים בין ממשלת יוון לנושים נתקעו לחלוטין, ההצעה כבר אינה רלבנטית ואיש לא יודע איך יתנהל המשא ומתן, אם וכאשר יתחדש. אגב, גם לפני כן המשאל נוסח באופן מסורבל, שספק אם רבים הבינו וזו היתה אחת הסיבות לעתירה נגדו.

כך שברגעים האחרונים לפני משאל העם ביוון המציאות העגומה אחריו רק מתחדדת: בכל תוצאה שתהיה, ובייחוד תוצאה צמודה, הסיכוי שהבנקים ייפתחו ביום שני אפסי, ולמעשה כלל לא בטוח שייפתחו בהמשך השבוע. פנסיונרים שקיבלו תשלום חירום מיוחד לשבוע, למשל, לא קיבלו אתמול משר האוצר יאניס וארופקיס הבטחה להמשך החודש. ב-20 ביולי גם מצפה ליוון מועד פירעון נוסף, שאם לא תעמוד בו תוכרז כנראה רשמית כפושטת רגל.

יש מי שסבור כי המשאל הוא על יציאה מגוש היורו או האיחוד האירופי - אבל אלה הערכות קלושות למדי. רוב מכריע של היוונים רוצה להישאר באיחוד ובמידה רבה גם ביורו, וההחלטה על כך היא בידם. אלא שהרצון הזה אינו תקף בכל מחיר, ובכל אורך של תור לכספומט - כך שהוא נכון לעכשיו בלבד. מה יהיה בשבוע הבא? בשבת הזו אין שום אפשרות לומר.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker