לצאת מהאיחוד האירופי? לא עכשיו

72 שעות לפני משאל העם, הקלפיות כבר עומדות והתורים לכספומטים רק מתארכים. נעם בוקסבאום, שליחנו ליוון, מנסה לברר עם היוונים: על מה בעצם מתקיים משאל העם?

נעם בוקסבאום
נעם בוקסבאום
אתונה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

72 שעות לפני משאל העם ביוון, המתח, הפילוג והחששות גוברים. ברחובות במרכז אתונה התורים לפני הכספומטים מתארכים, לאחר ששר האוצר יאניס וארופקיס העלה את רמת ההימור שלו על משאל העם - והצהיר שיתפטר אם היוונים יבחרו להצביע "כן" - זאת בניגוד לעמדת מפלגתו, סיריזה.

אבל על מה בעצם מתקיים משאל העם? האמת היא שעל אף שהקלפיות כבר מוקמות בבתי הספר לקראת ההצבעה ביום ראשון, התשובה לשאלה הזו מסתבכת משעה לשעה. כשסיריזה הכריזה בפתאומיות, לפני כשבוע, שתערוך משאל עם, השאלה שנוסחה הייתה - האם העם היווני מסכים או דוחה את הצעת ההסכם שהגישו לו הנושים: האיחוד והנציבות האירופיים וקרן המטבע העולמית מוושינגטון.

אבל בינתיים, המגעים בין ממשלת יוון לנושים נתקעו לחלוטין. יוון לא פרעה תשלום של 1.5 מיליארד יורו לקרן המטבע והתקרבה באופן מסוכן למעמד של חדלת פירעון. במצב עניינים כזה, כלל לא ברור מהי ההצעה שמונחת על השולחן.

כרזות של מחנה ה'כן' (NAI) וה'לא' (OXI)צילום: אי–פי

אנשים באתונה אומרים היום בצהריים שההכרעה בין הצבעת "כן" ל"לא" רק מסתבכת עבורם. "אנחנו רוצים להגיע להסכם כלשהו, אין ברירה. אבל אם נצביע 'כן', אנו עלולים לקבל רק יותר דרישות ותביעות מצד הנושים. הצבעת 'לא' היא אמנם נטילת סיכון, אבל לכל הפחות באירופה יידעו שאנחנו לא מסכימים להכל".

בניגוד לתמונה שמצטיירת מבחוץ, ההצבעה במשאל העם אינה בעבור השאלה אם יש להישאר באיחוד או לצאת ממנו. למעשה, מבחינה החוקה האירופית, רק אם היוונים יחליטו מרצונם על מהלך כזה, הוא אפשרי.

תוצאת "לא" במשאל העם, ופיצוץ קטלני נוסף במגעים בין אירופה ליוון - שישאירו את הבנקים סגורים לשבוע נוסף - עשויים להביא לתוצאה כזו.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker