הטרגדיה בטייוואן |

רגעים לפני התרסקות המטוס אמר הטייס: "וואו, כיביתי את המנוע הלא-נכון"

קפטן טיסת טרנס אסיה שהתרסקה בפברואר בטייוואן וגרמה למותם של 43 אנשים נשמע בהקלטת תא הטייס, רגעים ספורים לפני שטייס משנה הכריז "התכוננו להתנגשות"

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו רויטרס
רויטרס

קפטן טיסת טרנס-אסיה איירווייס שהתרסקה בפברואר וגרמה למותם של 43 אנשים, כיבה את המנוע העובד היחיד של המטוס בדקות שקדמו להתרסקות, דיווחה היום מועצת בטיחות התעופה של טייוואן (ASC). לפי הדו"ח, קפטן ליאו ג'יאן-זונג, גם נכשל בסימולציית הכשרה במאי 2014, בין היתר כיוון שלא היה לו מספיק ידע על התמודדות עם אובדן מנוע בעת ההמראה.

"וואו, משכתי את המצערת הלא-נכונה", נשמע ליאו אומר בהקלטת תא הטייס, שניות ספורות לפני ההתרסקות. נראה כי היה בלבול בתא הטייס, כאשר שני הטייסים ניסו לשלוט במטוס לאחר שאחד המנועים כבה, כ-3 דקות לאחר תחילת הטיסה. ליאו הפחית את הכוח במנוע היחיד שנותר, אך נראה כי לא הבחין בטעותו עד שהיה מאוחר מדי. הוא ניסה להפעיל מחדש את המנוע רגעים ספורים לפני שטייס משנה נוסף שהיה בתא הטייס במסגרת הכשרתו, הכריז: "התנגשות, התנגשות. התכוננו להתנגשות". אלו היו המלים האחרונות הנשמעות בהקלטות, לפי הדו"ח.

שניות לאחר מכן, המטוס, שנשא 58 אנשים, התרסק הפוך אל תוך נהר רדוד במרכז טייפה, לאחר שזגזג בין בניינים, והתנגש קלות בגשר ובמונית. 15 מנוסעי הטיסה שרדו. מקור שראה את הדו"ח אמר לרויטרס כי המנוע הפועל היחיד נסגר. נתוני הטיסה הראו כי המטוס הכמעט-חדש, ATR 72-600, התרסק זמן קצר לאחר כיבוי המנוע.

לטרנס-אסיה לא הייתה תגובה מיידית לממצאים החדשים, אך היא צפויה לקיים מסיבת עיתונאים בהמשך היום.

הדו"ח אינו מטיל אחראיות או מציע המלצות לשיפור, אך הוא פורש תמונה מפורטת יותר של הראיות לעומת דו"ח ראשוני שפורסם ימים ספורים לאחר ההתרסקות. מקורות המקורבים לחקירה אמרו בעבר כי ככל הנראה ההתרסקות נגרמה בשל טעות אנוש.

זירת ההתרסקות צילום: אי־אף־פי

הדו"ח העלה כי ליאו, לשעבר טייס חיל-אוויר, החל להטיס מטוסים מסחריים ב-2009, והצטרף לטרנס-אסיה ב-2010. הוא קודם לקפטן באוגוסט 2014 והצטרף לצי ה-ATR 72-600 בנובמבר. בעת ההתרסקות צבר 4,914 שעות טיסה, בהן 3,151 ב-ATR 72-500 ו-250 שעות ב-ATR 72-600. אך הדו"ח גם הראה כי ליאו נכשל בבדיקת סימולטור במאי 2014, כאשר נבחן לשם קידומו. הבוחנים מצאו כי הוא נוטה לא להשלים הליכים ובדיקות, וכי ניהול תא הטייס ותכנון הטיסות שלו אינם מספקים. בסוף יוני 2014 עבר סימולציה נוספת וזכה בקידום לקפטן, אך בעיות דומות זוהו בהכשרתו גם ביולי בשנה שעברה. המדריכים באותה עת העירו כי "הוא נוטה להיות לחוץ ועשוי לבצע טעויות בהוראות המילוליות בעת התנעת המנועים", וכן כי הציג "חוסר ביטחון". גם בנובמבר צצו בעיות בהכשרה של ליאו, ואחד ממדריכיו אמר כי יתכן והוא "זקוק להכשרה נוספת" בהתמודדות עם כשל מנוע לאחר המראה.

מאז ההתרסקות, מינהל הטיסות האזרחיות של טייוואן העביר את כל 55 טייסי מטוסי ה-ATR של טרנס-אסיה מבחנים בעל פה בנוגע להתמודדות עם כשל מנוע. כל הטייסים מלבד אחד עברו את המבחנים, אם כי חלק נדרשו ליותר מניסיון אחד. הטייס שנכשל במבחן הורד בדרגה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker