"אם יוון תתנתק מגוש היורו זה כאילו שקליפורניה תתנתק מארה"ב"

נעם בוקסבאום שליח TheMarker ליוון ■ יורגוס ורמאנוס, יו"ר ועדת החוץ והביטחון בפרלמנט היווני מטעם סיריזה: "משאל העם מתוכנן ליום ראשון, אבל אם נגיע להסכם קודם לכן, עדיין אפשר לשנות את התגובה שלנו"

נעם בוקסבאום
נעם בוקסבאום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

"היום הוא עוד יום מכריע במצב הרגיש שיוון נמצאת בו השבוע. בכל רגע קשה לדעת מה יקרה בשעה הבאה", כך אמר בצהריים ל-TheMarker יורגוס ורמאנוס, יו"ר ועדת החוץ והביטחון בפרלמנט היווני מטעם המפלגה השלטת סיריזה.

"משאל העם מתוכנן ליום ראשון, אבל אם נגיע להסכם קודם לכן, עדיין אפשר לשנות את התגובה שלנו. אנחנו מחכים לאיחוד האירופי, ואם תהיה התקדמות ייתכן שנקרא להצביע במשאל העם 'כן' - בעד ההסכם עם האיחוד האירופי" אמר ורמאנוס.

ראש ממשלת יוון, אתמולצילום: בלומברג

"צריך להבין שיציאה מגוש היורו Grexit זה כאילו שקליפורניה או מונטנה תתנתק מארה"ב. אין לזה תקדים, אסור שנגיע לזה".

יוון עדיין מפולגת לחלוטין בשאלת ההצבעה במשאל העם, אם כי נראה שיש יתרון מסוים לטובת מי שמתכננים להצביע בעד ההסכם עם האיחוד האירופי, בניגוד לעמדה של מפלגת סיריזה. בשעות הצהריים נתלה שלט ענק שקרא "לא" על בניין משרד האוצר במרכז אתונה, מול כיכר סינטגמה שבה נערכו השבוע הפגנות ענק בהשתתפות עשרות אלפי יוונים.

"אנחנו בסיריזה מתמודדים כרגע גם עם המשא ומתן עם גרמניה, האיחוד האירופי וקרן המטבע וגם עם קשיים בתוכנו. אבל אנחנו מסוגלים להתגבר על המשבר הזה", אמר יו"ר ועדת החוץ והביטחון ורמאנוס. הוא המתין בציפייה לפגישה שנערכה בצהריים בין שרי האוצר של האיחוד האירופי, בהשתתפות יוון, בתקווה שזו תוביל להתקדמות מסוימת. אך בשעות הערב אתמול נראה היה שהמשא ומתן בין יוון לנושים עדיין תקוע.

גם ניקוס קונסטנדאראס, העורך בפועל ביומון קטימריני, ציפה במתח בשעות הצהריים להודעה מראש הממשלה אלכסיס ציפראס. "הגענו לנקודה שבה 'כן' זו האפשרות היחידה במשאל העם - אחרת זו התאבדות, זו יציאה ודאית מגוש היורו", אמר. "כרגע אני לא רואה חזון ליום שאחרי המשאל, אבל אם ציפראס ימסור הודעה משמעותית, עדיין יש הזדמנות לשנות".

ציפראס, שכמו חברו להנהגת המפלגה שר האוצר יאניס ורופאקיס, נוהג בימים רגילים לתקשר בקביעות את מסריו, נכנס לבונקר מאז אתמול. ההודעה הקצרה שמסר לבסוף הבהירה שאין בכוונתו להתפשר, והוא ממשיך להתקדם לעבר הכרעה במשאל העם, שבו הוא קורא להצביע לא.

"זה לא כל כך נורא אם נחזור לדרכמה", אמר ואסיליס, צעיר בן 28 שעובד בשירות המדינה. "אני מקבל משכורת קבועה, הספקתי למשוך קצת כסף כשהבלגן התחיל. אבל כמה זמן אפשר להמשיך ככה וכמה אפשר להיכנע לדרישות הבלתי אפשריות שמוצבות בפנינו?".

ואסיליס אומר שיצביע "לא במשאל העם: "נכון זה מסוכן, אבל זו האופציה היחידה שלנו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker