על מה בעצם היוונים והאירופאים עוד מתמקחים?

שני הצדדים כבר באו זה לקראת זה במידה מסויימת, ועיקר המחלוקות נוגעות לקצב ביצוע הרפורמות ביוון - היוונים רוצים קצת יותר זמן לביצוען ■ אחת הדרישות השנויות במחלוקת היא עדיין הנחה גדולה במע"מ באיים היווניים

מיכל רמתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיכל רמתי

אם בוחנים את שהגישה ליוון הנציבות האירופית, ביום שישי שעבר, ואת מכתב המענה ראש ממשלת יוון, אלכסיס ציפראס, רואים כי הפערים בין שני הצדדים כבר אינם גדולים. רוב ההבדלים בין שתי ההצעות האחרונות נעוצים בקצב ביצוע הרפורמות הנדרשות – היוונים רוצים לפרוש אותן על פני שנה או שנתיים יותר.

למשל, יוון מעוניינת כי דרישת מקדמה על מס הכנסה לעצמאים תוכנס בהדרגה עד סוף 2017, ולא עד סוף 2016. בדומה, ביטול הקלות המס על חקלאים יתבצע בהדרגה עד סוף 2017 במקום מיידית. אך יוון נכנעה לדרישת האיחוד האירופי להעלות את גיל הפרישה בה ל-67 עד שנת 2022, ולא כפי שרצתה, עד שנת 2025.

עוד בתחום הפנסיה, הסכימו היוונים לקיצוץ נוסף בקצבאות הפנסיה, אך ביקשו לדחות את תחילת יישום התהליך לאוקטובר, ולא להתחילו מיידית. הקיצוץ ב"מענקי הסולידריות" לקבוצות מוחלשות של פנסיונרים יבוטלו בהדרגה כנדרש עד סוף 2019, אך היוונים מבקשים לא להתחיל זה מיידית.

היוונים הסכימו זה מכבר להעלאת מע"מ, אך רצו לכלול בה הנחות לאיים היווניים, וכן למסעדות ולמלונות. בהצעתה האחרונה, הנציבות הסכימה לפטור מלונות משיעור המע"מ העליון, וציפראס הסכים להחלת שיעור המע"מ המלא (23%) על מסעדות. הנקודה בה יוון עדיין אינה מתפשרת בנוגע אליה היא ההנחה של 30% במע"מ באיים – שתחול כעת על שיעורי המע"מ החדשים.

יוון גם הסכימה לדרישות העודף התקציבי של גוש היורו – להגיע לעודף ראשוני (שאינו כולל תשלומי חובות) של 1% ב-2015, ויטפס עד 2018 ל-3.5% (יעד שבהצעה קודמת של הנציבות אמור היה להיות 4.5%.

היוונים הסכימו לשלל העלאות מסים ולקיצוצים נוספים בתקציב. אך הם ביקשו כי הורדת תקרת הוצאות הביטחון תסתכם ב-2106 ב-200 מיליון יורו בלבד, ולא 400 מיליון דולר כדרישת הנציבות, ואילו ב-2017 ב-400 מיליון יורו.

היוונים הסכימו לשלל הפרטות, לרפורמות נרחבות בשוק העבודה – בהתאם למתווה שהוכן בשיתוף עם ה-OECD - אך הודיעו כי חברת החשמל תמשיך להיות בשליטת המדינה.

צילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker