נעם בוקסבאום
נעם בוקסבאום
יוון

סניפי הבנק ביוון נפתחו הבוקר באופן חריג החל מ-7:30 בבוקר כדי לאפשר לפנסיונרים לקבל תשלום חלקי עם תחילת החודש. מול כמה סניפים במרכז אתונה ניצבו שוטרים, אבל בכניסות לבנקים או בתורים הלא ארוכים לכספומטים, לא נרשמו אירועים חריגים

אתונה עדיין מוצפת תיירים, שדה התעופה מלא בטיסות מכל העולם. בינתיים רק אירועים כמו הפגנת הענק אמש, של תומכי ההסכם עם האיחוד האירופי, והפתיחה המוגבלת של סניפי הבנק הבוקר, חושפים את אווירת חוסר הוודאות הגוברת ביוון.

שוטר ששמר מפני מהומות בכניסה לבנק אמר שהוא חושש; "היום הפנסיונרים מקבלים תשלום מיוחד של 120 יורו, לשבוע בלבד. אבל מה יקרה מחר? מה יקרה אם ייגמר הכסף?".

שוטרים מול סניפי בנק באתונה שנפתחו הבוקרצילום: נעם בוקסבאום

בכניסה למשרד האוצר, עיתונאים יוונים בעיקר ממתינים להצהרה של שר האוצר וארופקיס כבר מאתמול. וארופקיס, כמו כל ממשלתו של אלכסיס ציפראס - המפגינים בדרך כלל פתיחות רבה עם פרסומים בבלוגים או בטוויטר, שותק. מאז שהיוזמה שלהם לגיבוש חבילת חילוץ שלישית כשלה אתמול, נראה שממשלת סיריזה החליטה להיכנס לבונקר, אולי זמני.

בשעות הצהריים צפויה פגישת וידיאו בין בכירי ממשלת יוון לאנשי האיחוד, וייתכן שבעקבותיה תחול התבהרות מסוימת בנוגע למגעים על הסכם שמתנהלים כל העת מאחורי הקלעים.

יוון לא פרעה אתמול תשלום חוב של 1.5 מיליארד יורו - והפכה בכך למדינה הראשונה שאינה פורעת חוב לקרן המטבע, ואינה מוגדרת כלכלה מתפתחת. זהו תשלום החוב הגדול ביותר שלא נפרע מאז הקמת קרן המטבע. אבל מרבית ההערכות הן כי למרות הצעד החריג של אי תשלום החוב לקרן המטבע, מעמדה של יוון כחלק מהאיחוד האירופי תלוי יותר במשאל העם שייערך ביום ראשון.

התור בכניסה לבנקים שנפתחו הבוקר באתונהצילום: נעם בוקסבאום

הבוקר יימשכו הדיונים בגוש היורו, בהשתתפות הבנק המרכזי, בנוגע לתמיכה בבנקים היוונים, שנותרו סגורים מתחילת השבוע בשל קשיי נזילות ומחשש למשיכת פקדונות המונית.

מנהיגי האיחוד גם הגיבו בינתיים בקרירות לניסיונות שהחלו אתמול אחרי הצהריים מצד ממשלתו של אלכסיס ציפראס לקדם חבילת חילוץ חדשה, שלישית מאז 2009. ראש ממשלת גרמניה, אנגלה מרקל, אף אמרה בפירוש כי לא יתנהלו דיונים על חבילת חילוץ נוספת עד למשאל העם המתוכנן ליום ראשון.

ציפראס זימן את משאל העם בשאלה אם היוונים תומכים בהצעת הסכם שהעבירו האירופאים בשבוע שעבר. ההצעה האירופית משבוע שעבר כוללת החרפה של צעדי הצנע, וציפראס קרא ליוונים להצביע נגד. על אף התמיכה הנמשכת במפלגתו של ציפראס, סיריזה, היוונים חצויים ביחס למשאל העם, תוך יתרון לתומכי ההסכם, על פי סקרים שפורסמו השבוע.

העיתונאים מחכים לשר האוצר היווני, וארופאקיסצילום: נעם בוקסבאום

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום