"צריך להתנגד לכוחות שמערערים את הקשר בין יוון לאיחוד האירופי - זה אסון"

שמים מעוננים וקודרים וטפטוף טורדני לא הרתיעו עשרות אלפי יוונים שהתאספו בכיכר סינטגמה להפגין בעד חתימת הסכם עם האיחוד האירופי ■ האווירה מתוחה, אך התחושה היא שהמפגינים נחושים ובטוחים בעמדתם

נעם בוקסבאום
אתונה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

אחד הימים המכריעים לגורלה של יוון מסתיים בהפגנת ענק בכיכר סינטגמה באתונה, בקריאה לאמץ את ההסכם עם האיחוד האירופי ולהצביע nai - כן - במשאל העם שייערך ביום ראשון - בניגוד לעמדתו של יוזם המשאל וראש הממשלה אלכסיס ציפראס. 

ממשלת יוון הודיעה היום כי לא תפרע תשלום חוב של 1.5 מיליארד יורו. עוד לפני שהתבררה תגובת הנושים להפרה של תנאי פירעון חוב 300 מיליארד היורו של יוון - התפרסם כי ציפראס מנסה לגבש חבילת חילוץ חדשה - מהלך שטרם זכה לגיבוי מצד מנהיגי האיחוד האירופי.  

מפגינים יווניים, חלקם מנופפים בדגלי הלאום, בכיכר סינטגמה מול הפרלמנט היווני במרכז אתונה, במהלך עצרת מחאה שקטה נגד תוכניות לצעדי צנע 21 ביוניצילום: רויטרס

שמים מעוננים וקודרים וטפטוף טורדני לא הרתיעו עשרות אלפי יוונים שהתאספו בכיכר סינטגמה, מנופפים בדגלי יוון והאיחוד האירופי ושורקים במשרוקיות. על אף חוסר הוודאות החריף שמלווה את יוון השבוע, המפגינים נראים מאוחדים מסביב להצבעה חיובית במשאל העם.

"אנחנו לא כל כך בעד ההסכם - כמו שאנחנו מתנגדים לערעור החיבור בין יוון לאיחוד", אמר אלכסיס, סטודנט מאתונה. הוא הסביר שהגיע להפגנה לא בגלל ההסכם ואפילו לא בגלל אירופה - אלא כדי להתנגד לחזית שפועלת באופן עקבי כדי לנתק את יוון מהאיחוד האירופי. "סיריזה הקומוניסטית עם הימין הקיצוני תיכננו את משאל העם על ההסכם כדי לזרז מהלך של ניתוק מהאיחוד האירופי. באתי להפגין נגד זה".

מריאנה, מרצה לסוציולוגיה, אמרה כי "אני מחבבת את ציפראס, הוא כרגע היחיד שיכול להנהיג אותנו. אבל אסור לתת לו להתעמת עם אירופה. ההסכם עם האיחוד הוא הדבר הכי טוב שיכול להיות לנו. אם נתנתק מהאיחוד ומהיורו ונחזור לדרכמה, המטבע יופחת והחוב יתפח לממדים שלא יהיה לנו שום סיכוי לעמוד בהם. לכן חייבים לתמוך בהסכם על אף שאני לא יודעת אם ציפראס יצליח להתמודד עם הצבעה מנוגדת לדעתו. אבל זה הכי טוב שיש".

כריסטוס ויאניס, עצמאים בתחום התיירות מאתונה, אומרים כי הם מפגינים "על אף שזה לא הסכם טוב. זה ההסכם שאפשר להשיג. ובלי אלטרנטיבות אנחנו מצביעים בשביל ההסכם הזה כדי לא להעמיד בסכנה את העתיד האירופאי שלנו. גם אם יש כרגע שגיאות, אנחנו חייבים להתפשר ולמצוא פתרונות. אחרת יהיה אסון. לקחנו את הכסף הזה ואנחנו חייבים לשלם בחזרה. הבעיה שלציפראס אין תוכנית אחרת במקום הסכם. הוא מנסה עכשיו לעשות משהו, אבל הוא צריך לתת לנו את דעתו, מה החזון שלו".

מוקדם יותר היום אמר פריקליס, שוטר בדימוס שהצביע למפלגה הפשיסטית, והצטרף לעיתונאים שחיכו במשך שעות להצהרה שלא הגיעה משר האוצר וארופקיס, כי "אני לא פשיסט. פשוט נמאס לי שיוון מתכופפת בפני כל דרישה של אנגלה מרקל". אך גם הוא אמר כי אינו סומך כי סיריזה, מפלגתו של ציפראס, מסוגלת להנהיג את יוון. "הם השתנו בזמן האחרון, אבל סיריזה הם עדיין קומוניסטים קוקואים".

בשולי ההפגנה, שני יוונים ששומעים שאלות מעיתונאי ישראלי מגיבים באופן בוטה, לא ברור אם בגלל חוסר רצון להיחשף בפני התקשורת העולמית שמציפה את אתונה, או בגלל עמדתם ביחס לישראל. בכיכר סינטגמה יש שוטרים חמושים היטב, אך במספר לא גדול. האווירה מתוחה, אך התחושה היא שהמפגינים נחושים ובטוחים בעמדתם.

עדכון 21:55: הגשם הגובר פיזר את ההפגנה מוקדם מהצפוי. האלפים שיצאו מהכיכר נעצרו במסעדות מסביב והמשיכו לשרוק ולנופף בדגלי יוון. תורים ארוכים נראו בדרך לסופלקי, לגירוס ולציזיקי - ולא למשיכת מזומנים מהכספומטים, שממשיכים לפעול כמעט כרגיל, על אף שסניפי הבנקים סגורים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker