ניו יורק מקפיאה דמי שכירות בפיקוח: "דיירים נאלצו לבחור בין שכר דירה למצרכים"

הדיירים משבחים את ההחלטה, אך בעלי הדירות טוענים כי זוהי החלטה "חסרת מצפון שמונעת משיקולים פוליטיים של דה בלאזיו"

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

המועצה המפקחת על דמי השכירות של יותר ממיליון דירות בשכר מפוקח בעיר ניו יורק אישרה אתמול בצעד חסר תקדים הקפאה של דמי השכירות בדירות אלה לשנה.

בהחלטה, שהתקבלה ברוב של שבעה תומכים מול שני מתנגדים, הכירה המועצה במצב הקשה שבו נמצאים שוכרים רבים בעיר, שהכנסותיהם אינן עומדות בקצב עליית מחירי השכירות. בנוסף, אישרה המועצה העלאה בדמי השכירות בחוזים לשנתיים של 2% בלבד – שפל היסטורי.

ראש עיריית ניו יורק ביל דה בלאזיו, אשר מינה את חברי המועצה, אמנם לא קרא השנה להקפאת דמי השכירות. ואולם תוכנית הדיור שלו נועדה לבנות דיור בר השגה חדש תוך הימנעות מאובדן יחידות דיור קיימות – אם בהעלאת דמי השכירות או הוצאת דירות בפיקוח מהרגולציה. דה בלאזיו שיבח את ההחלטה: "אנחנו יודעים שהדיירים נאלצו לקבל החלטות קשות שבהן דמי השכירות הגואים עמדו מול צרכים כמו מצרכים, טיפול בילדים וחשבונות רפואיים. משמעות ההחלטה של היום היא הקלה".

צילום: Oleg Brovko

דיירים שנכחו באולם הריעו זמן ממושך, אם כי חלקם הודו כי ציפו להפחתת דמי השכירות. "הדיירים מתקשים לשלם חשבונות ואפילו העלאה קטנה עלולה לאלץ רבים לעזוב את העיר או אפילו להכניס את מי שלא יכולים להרשות לעצמם לעזוב את העיר לבתי מחסה", אמרה אילנה מאייר, מנהלת התוכנית במועצת הדיור של ניו יורק. "ההחלטה תספק הקלה משמעותית לדיירים".

ג'וזף סטרסבורג, נשיא ההתאחדות ליציבות השכירות, שמייצגת 25 אלף בעלי דירות, כינה את ההחלטה על הקפאת דמי השכירות "החלטה חסרת מצפון שמונעת משיקולים פוליטיים להוציא לפועל את הבטחת הקמפיין של דה בלאזיו מלפני שנתיים". "הקפאה אולי נשמעת על פני השטח כמועילה לדיירים", אמר, "אך בפועל בעלי הדירות יצטרכו כעת לוותר על תיקונים, תחזוקה ושימור הדירות, מה שיגרום להתדרדרות האיכות והדיור בר ההשגה שדה בלאזיו מעמיד פנים שחשוב לו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker