לוגו אקונומיסט
אקונומיסט

גולשי סקי זרים היו צפויים לסבול מכך שהבנק המרכזי של שווייץ נטש לפתע את קיבוע הפרנק השווייצי ליורו בינואר - ורבים הניחו שכך גם הכלכלה השווייצית. הפרנק השווייצרי טיפס ב–30% מול היורו בתוך דקות ספורות, ושער המטבע עדיין גבוה ב–15% ממה שהיה.

זינוק זה ייקר את היצוא משווייץ, והוזיל את המוצרים הזרים עבור השווייצים. ההנחה היתה כי היצוא והתיירות ייפגעו - חשש משמעותי במדינה בה היצוא נטו (כלומר, היצוא פחות היבוא) מהווה 12% מהתמ"ג. בנוסף לכך, נראה היה כי בעלי החנויות יסבלו גם מכך שאזרחי שווייץ יחצו את הגבול, אל תוך גוש היורו, כדי לרכוש מוצרים זולים יותר.

פרנק שווייציצילום: רויטרס

בוינוטק בפרני־וולטייר, עיירה צרפתית במרחק קצר מהגבול, מנהל חנות היין אמר כי הייסוף של הפרנק השווייצרי היה טוב לעסקים. "משפחות שוויציות נהרו לפרני־וולטייר בינואר כדי להחליף את הפרנקים שלהם ביורו ולצאת למסע קניות. המכוניות עמדו בתור לאורך הכביש", הוסיף.

אובדן הפעילות לטובת גוש היורו לא יכול היה להיות כה גרוע, מכיוון שהצריכה הפרטית במדינה המשיכה לצמוח. ההשפעה על מאזן הסחר של שווייץ לא היתה גדולה כפי שנחשש: אף שהשווייצים רכשו יותר דברים מחוץ למדינה, מחירים נמוכים יותר - פירושם היה שההוצאה על יצוא לא השתנתה.

לעומת זאת, היצוא לגוש היורו - שותפת הסחר הגדולה ביותר של שווייץ - לא ירד כפי שניתן היה לצפות בהתחשב בהתייקרות הפרנק. הסיבה לכך היא כוח התמחור של שווייץ בחלק גדול מהיצור שלה - כמו שעוני יוקרה, בנקאות ותרופות. אין גם הרבה חלופות טובות למדרונות המושלגים שלה.

בכל מקרה, גוש היורו פחות חשוב מבעבר. ב–2005 הוא היה אחראי ל–55% מיצוא המוצרים משווייץ - ואילו כיום רק ל–44%. מחוץ לגוש היורו, המצב נראה טוב יותר. היצוא לבריטניה ולארה"ב, מולן המטבע השוויצי פחות התחזק ברמה משמעותית, טיפס ברבעון הראשון של השנה לעומת התקופה המקבילה אשתקד.

שווייץ
שווייץצילום: אי־אף־פי

היצוא לשווקים אחרים, בהם המזרח התיכון, הודו ודרום קוריאה, טיפס אף הוא. יש כמה מגזרים, כמו למשל מלונאות, שסובלים - אך בסך הכל, היצור השווייצי יצמח ב–1.5%, כך מעריכים במכון הכלכלי השווייצי KOF. כלומר, ברבעון הראשון של השנה, היצוא נטו ירד ב–4% בלבד במונחים ריאליים לעומת התקופה המקבילה בשנה שעברה. העודף במאזן הסחר עדיין קרוב לרמות שיא.

אך לא הכל במצב טוב. הכלכלה השווייצית עדיין זקוקה לשיעורי ריבית שליליים כדי למנוע ייסוף נוסף של הפרנק. בפגישת המדיניות המוניטרית האחרונה שלו, ב–18 ביוני, הבנק המרכזי של שווייץ הותיר את הריביות ברמה של מינוס 0.75%. אך למרות שחברות יכולות כעת לקחת הלוואות ללא עלות - ההשקעות עדיין מתונות. הכישלון בבניית מפעלים ומלונות חדשים צפויים להכביד, בסופו של דבר, על היצור.

ב–30 השנים האחרונות, שער הפרנק מול שותפות הסחר העיקריות של שווייץ טיפס ב–130%, אך היצוא צמח ב–200% במונחים ריאליים (מותאמים לאינפלציה). "השווייצים פשוט לומדים להשתפר", אמר תושב זר בז'נווה.

אתמול חשף תומס יורדן, נגיד הבנק המרכזי של שווייץ, כי התערב במסחר כדי להגן על הפרנק השווייצי. לדבריו, אף אחד לא יודע "לאן הדברים יגיעו" במשבר היווני, אך עוד ניתן להגיע לפתרון. לפני תחילת המסחר אתמול, היורו ירד בחדות מול הפרנק השווייצי. אבל אחרי החשיפה של יורדן, הפרנק חזר לעלות ונסחר סביב שער של 1.0395 יורו לפרנק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker