המשבר ביוון: מי באמת הרס את גוש היורו?

אלה שטוענים שסיריזה השמאלנים עשו זאת חוטאים לאמת – איחוד המטבע הוקם על יסודות רעועים וניהול המשבר בו על ידי האליטות האירופיות היה מחפיר

דפנה מאור
דפנה מאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דפנה מאור
דפנה מאור

מה נשאר ליוונים להלחם עליו? הכל. אבל מה שבחר להדגיש ראש הממשלה שלהם, אלכסיס ציפראס, במסר שלו לציבור, הוא הכבוד.

"עמידתו בכבוד של העם היווני לנוכח הסחטנות ואי הצדק תשלח מסר של תקווה וגאווה לכל אירופה", כתב ציפראס לאחר שהטיל מגבלות הון על יוון – מהלך כמעט בלתי נתפס בכלכלה מערבית שהיא חלק מהאיחוד האירופי וגוש היורו.

"החלטותיהם האחרונות של קבוצת היורו והבנק המרכזי של אירופה הן בעלות יעד אחד בלבד: לדכא את רצונו (או רוחו) של העם היווני", הוסיף וכתב ציפראס.

יוון היא כיום מדינה הנתונה במצור. המצור הוטל עליה על ידי הבנק המרכזי של אירופה, מנהיגות גוש היורו וקרן המטבע הבינלאומית. כמו מדינת עולם שלישי, יוון מאוימת על ידיהם שאם לא תפעל לפי המדיניות שהם הכתיבו לה, הם יסגרו לה את הברז. בשונה ממדינות עולם שלישי שביקשו סיוע חוץ, יוון היא חברה שוות זכויות בגוש היורו; אין לה מטבע משלה, על כל הכרוך בכך. כתוצאה מכך מאבדת יוון – כך היה למעשה במהלך השנים האחרונות – את הריבונות שלה, ואת המעמד הדמוקרטי שלה.

בימים אלה כל יווני שיכול לברוח או להבריח את כספו ממולדתו, עושה כן. מה הייתם עושים אתם אילו מנהיגות אירופה היתה מתייחסת למדינתכם במונחים עוינים המקובלים במקרים של סכסוך צבאי או פיגוע טרור, או לכל הפחות, כמו פקידי הוצאה לפועל שבאים לעקל את הלחם היבש והבצל של בעלי החוב המרוטים שלהם? לברוח, או לדבר על כבוד. 

ציפראס נדחק למקום שבו הוא משתמש במונחים של כבוד וסחטנות - מקום של ייאוש וחוסר ברירה.

אולם לכל חובבי התיאוריה שהשמאל הרדיקלי הוא זה שהפיל את יוון, מוטב להתבונן במציאות ישירות: ממשלת סיריזה, מלבד העובדה שהיא אחת הממשלות הרזות והלא בזבזניות שקמו ליוון בעשורים האחרונים (תראו לי ממשלת ימין או כל ממשלה בעולם שיש בה רק 10 משרדים). סיריזה באו לעבוד – לפרק את מוקדי הכח הרקובים של האוליגרכיה היוונית- אבל אף אחד לא נתן להם לעשות את העבודה. האליטות האירופיות החליטו שעם האנרכיסטים האלה הן לא עושות עסקים, ומה שעבר בשקט עבור צרפת, ספרד ומדינות נוספות, לא עבר בשקט כאן.

מי שעשה את העבודה שתרמה להתערערות אירופה היו הניאו-שמרנים והניאו-ליברלים מגרמניה וצרפת. מרקל וסרקוזי קיבלו בתחילת המשבר החלטה להגן על הבנקים שלהם על חשבון האזרחים – לא רק היוונים, אלא כל אזרחי אירופה. השיטה שלהם היתה להזרים כסף לבנקים ולדחות את ההחלטה על הטיפול האמיתי בבעיות של אירופה, בתקווה שמשהו יסתדר מעצמו.

הדחיינות, ההתמקדות בצנע וענישה, כולן הביאו להתערערות של מוסד שמלכתחילה לא היו לו הרבה סיכויי הצלחה. גוש היורו קם מוקדם מדי, על בסיס הנחות אופטימיות מדי, והתעלם מהכללים הבסיסיים של הכלכלה. הוא איפשר למדינות עניות, צעירות וכמעט מתעוררות במבנה הכלכלי שלהן, ללוות כסף בריבית דומה לזו שלוו מדינות עשירות, מזדקנות ומבוססות כמו גרמניה  - אבסורד כלכלי הזועק לשמיים.

בסופו של דבר, במקום שהגרמנים יטפחו את האחדות שהם כל כך רצו בה, הם פעלו להנציח את ההבדלים. הדרישה שלהם שיוון תיהפך לכלכלה מסודרת, אמינה ועקבית כמו שלהם, ועימה גם יעשו כן האירים, הספרדים, האיטלקים והצרפתים – היתה נשמעת הגיונית אם היו מעניקים לה דור-שניים להתבצע. הגרמנים עצמם לא היו יעילים ותחרותיים עד לפני עשור-שניים, והרפורמות שסייעו להם לעשות זאת הניבו פירות רק כעבור זמן ממושך. הגרמנים גם הרוויחו המון מהיורו, שתרם לתחרות הייצוא שלהם ליתר אירופה, ורק על בסיס קריטריון זה אפשר היה לשפוט אותם לחומרה.

אם יוון תצא מגוש היורו – למרות שנראה שאזרחיה ומנהיגיה לא מעוניינים בכך – ההפסד האמיתי יהיה לא כבודם של בני העם היווני, אלא בושתם הגדולה של ההוגים, המבצעים והמנהיגים שניהלו את פרויקט היורו.

קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל וראש ממשלת יוון אלכסיס ציפראס, במארסצילום: גטי אימג`ס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker