גם פוארטו ריקו בפני משבר חובות

כלכלנים לעשבר בקרן המטבע: "בעיות מבניות, זעזועים כלכליים ותקצוב ציבורי בעייתי הניבו עשור של קיפאון, הגירה כלפי חוץ וצבירת חובות. משבר עומד בפתח"

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו רויטרס
רויטרס

פוארטו ריקו צריכה לארגן מחדש חובותיה ולבצע רפורמות, בהן קיצוץ מספר המורים והעלאת מסי הנדל"ן, לפי דו"ח שפירסמו כלכלנים לשעבר בקרן המטבע הבינלאומית (IMF) על הצרות הכלכליות של האי. הדו"ח, שהגיע לידי רויטרס, גולל סקירה עגומה של האופן שבו פוארטו ריקו הגיעה למצבה הנוכחי, וכעת זקוקה הן לרפורמות מבניות והן לתספורת כדי להתאושש.

"פוארטו ריקו עומדת בפני זמנים קשים", נכתב בדו"ח, שהוזמן על ידי הבנק המרכזי במדינה. "בעיות מבניות, זעזועים כלכליים ותקצוב ציבורי בעייתי הניבו עשור של קיפאון, הגירה כלפי חוץ וצבירת חובות. משבר עומד בפתח".

הדו"ח מציע ארגון מחדש של חובות בהתחייבות כללית, עבורם לרוב לא ניתנת בטוחה, והם נחשבים לרוב כמוגנים ביותר עבור משקיעים. כמו כן מציע הדו"ח רפורמות כמו השעיית שכר המינימום והפחתת עלויות החשמל והתחבורה של פוארטו ריקו. "על האי להתגבר על מורשת של אי עמידה בתקציבים והיעדר שקיפות נתונים", נאמר בדו"ח. לאי נטל חוב בסך 73 מיליארד דולר, וכלכלתו מדשדשת. הבנק המרכזי מתקרב לבעיית נזילות, והשבוע יצטרך הממשל להעביר כמה תשלומי חוב גדולים. חברת החשמל הממשלתית נמצאת במגעים למניעת חדלות פירעון.

פורטו ריקוצילום: אי–פי

המושל אלחנדרו גרסיה פאדייה צפוי היה לנאום בטלוויזיה ביום שני, וגורמי ממשל אמרו אתמול כי הם מעריכים שיתקיימו עמו פגישות בנושא הדו"ח.

הדו"ח ממליץ לפוארטו ריקו לבקש מחילת חובות על הריבית ועל החוב עצמו ב–2016–2023. ארגון מחדש כזה של החוב יוכל להתבצע באמצעות החלפת האג"ח הקיימות באג"ח שמועד פירעונן רחוק יותר או שהריבית שלהן נמוכה יותר. לפי הדו"ח, האי יוכל להגדיל הכנסותיו ב–4 מיליארד דולר ולחסוך 2.5 מיליארד דולר בשנה עד 2025 באמצעות כמה צעדים. למשל, לפי הדו"ח, יש בפוארטו ריקו כיום 10% יותר מורים לעומת לפני עשור, בעוד מספר התלמידים באותה תקופה צנח ב–40%.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker