הסכנה היוונית: תאונה קשה עד משאל העם

אפילו אם היוונים יבחרו לקבל את תנאי הנושים - אין ודאות שהשותפים האירופאים של יוון יעניקו לה בתמורה לכך מחיקת חוב אדירה

מוחמד אל עריאן
מוחמד אל עריאן

ההודעה של ראש ממשלת יוון, אלכסיס ציפראס, על כך שהמדינה תערוך משאל עם ב–5 ביולי על חילוצה הפיננסי, גרמה לאנליסטים למהר ולספק תחזית לתוצאות חסרות הוודאות מטבען. אירועי הימים הקרובים עד להצבעה יהיו מעניינים לא פחות ממשאל העם עצמו, וכמוהם כל שבריר של השלכה על יוון ואירופה.

ציפראס, הנדחק לפינה על ידי הנושים של יוון ומתמודד מול תרחיש של הפסד בכל מצב, הודיע בשבת שיקיים משאל עם כדי לאפשר לאזרחים להחליט אם הם מוכנים לקבל את התנאים שאירופה וקרן המטבע הבינלאומית תובעות מיוון כדי לסייע לה. זו נראית כמו שאלה פשוטה להציג בפני מצביעים, אך מתחת לניסוח הזה, היוונים יתבקשו לענות על שאלה משתקת: האם לבחור בצנע עם תוצאה ודאית, או לסרב להידוק נוסף של הצנע ולראות כיצד מדינתם גולשת לחדלות פירעון ונאלצת להטיל מגבלות על ההון.

אפילו אם היוונים יבחרו באפשרות הראשונה — לקבל את תנאי הנושים — אין ודאות שהשותפים האירופאים של יוון יעניקו לה בתמורה לכך מחיקת חוב אדירה ומימון חירום, הדרושים לה לטובת הזדמנות אמיתית לחזור לצמיחה ויציבות פיננסית. מנגד, לא ברור לחלוטין שדחייה של התנאים במשאל העם תוביל בהכרח ליציאת יוון מגוש היורו (אני חושב שכן). ואם יוון אכן תעזוב את המטבע המאוחד, לא ברור איזה סוג של מערכת יחסים מוסדית היא תוכל לשמור עם אירופה.

אלכסיס ציפראס (מימין) ויאניס וארופאקיסצילום: אי־פי

כשכל כך הרבה מונח על כף המאזניים, הימים הבאים יהיו מלאי דיונים רצופים, משולבים עם דיסאינפורמציה וטקטיקות הטעיה מכל הצדדים. הדיון לא יתמקד רק ביוון. צפו לדיון חובק יבשת, שבו מנהיגים רבים יצטרכו לשקול עד כמה הם רוצים להשתתף באופן אקטיבי כדי להשפיע על התוצאה הסופית.

מכל הסיבות האלה, התוצאה של משאל העם תישאר חסרת ודאות עד הרגע האחרון. התחזית הזאת, כמו גם כמה אירועים גדולים בלוח השנה, יאתגרו את יכולתה של ממשלת יוון לנווט בישורת האחרונה לפני ההצבעה בלי להסתכן בתאונת דרכים פיננסית קשה.

אם הבנקים ביוון היו נפתחים היום, הם היו צפויים להיתקל בבקשות מחודשות למשיכת חסכונות, בנוסף ללחצי נזילות וכושר פירעון (בשבת כבר היו דיווחים על תורים ארוכים בכספומטים). הבנקים היו מסוגלים לעמוד בביקושים רק אם הבנק המרכזי של אירופה (ECB) היה מסכים למימון נוסף באמצעות קרן נזילות החירום שלו (ELA). הסכם כזה רחוק מוודאות לאור סיכון אשראי נוסף שיחול על המערכת האירופית של הבנקים המרכזיים.

בינתיים, ממשלת יוון תתקשה להתמודד עם החזר התשלום לקרן המטבע, שמועד פירעונו פג מחר. כדי להימנע מחדלות פירעון בעלת השלכות מרחיקות לכת, תצטרך יוון להבטיח לעצמה איזושהי תקופת חסד או מימון חדש שיגשר על החוב.

אלה אינן הבעיות היחידות שמטילות צל על ממשלת יוון. היא גם צריכה לשמור על הבסיס הפוליטי שלה בתוך מפלגת סיריזה, שתומכיה ובעלות בריתה מטילים יותר ויותר ספקות ביכולתה לקיים את הבטחות הבחירות שלה. בלי הבסיס הזה, ציפראס יצטרך להקים קואליציה חדשה, או לקרוא לבחירות. כל צעד יקשה על יישום המדיניות, בכל תוצאה של משאל העם.

עד כה שום פוליטיקאי אירופאי — גרמני, יווני, או ממוסד אזורי כמו הנציבות האירופית או ECB — לא איחל לעצמו להיכנס לספרי ההיסטוריה בתור מי שאחראי ליציאה של יוון מגוש היורו. האחריות הזאת עוברת כעת למצביעים היוונים. לא רק שגזר הדין חסר ודאות במידה רבה, אלא שצריך גם לתהות אם מצבה של יוון לא ישתנה במידה משמעותית עד שההצבעה תתקיים, ובכך יכפה מציאות אחרת.

הכותב הוא יועץ כלכלי ראשי לתאגיד הביטוח אליאנץ ויו"ר מועצת הפיתוח הגלובלית של הנשיא ברק אובמה

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ