צפו |

מכה לספייס X: טיל השיגור התפוצץ דקות אחדות לאחר שיגורו לתחנת החלל

חברת החלל הפרטית של אילון מאסק ספגה מכה לאחר שישה שיגורים מוצלחים של טיל השיגור המתקדם, שנשא עימו ציוד במשקל של 2.5 טון עבור תחנת החלל הבינ"ל

נדן פלדמן
נדן פלדמן

טיל השיגור פלקון 9 של חברת החלל הפרטית ספייס X התפוצץ דקות ספורות לאחר שיגורו לכיוון תחנת החלל הבינלאומית. כך הודיעה סוכנות החלל של ארה"ב (נאס"א) מעט אחרי השעה 17:30. זאת הפעם השלישית בשנה האחרונה שנכשל שיגור טיל שעליו מטען ציוד לתחנת החלל.

הטיל התפוצץ לרסיסים מעל תחנת השיגור בקייפ קנברל בפלורידה, שתיים וחצי דקות לאחר שיגורו ב-10:20 הבוקר שעון ארה"ב. זהו הכישלון הראשון של ספייס X בשיגור הפאלקון 9, לאחר שישה שיגורים מוצלחים בשלוש השנים האחרונות. הטיל נשא מטען של יותר משניים וחצי טון שכלל מזון, חמצן, תרופות, אספקה וציוד מתקדם כמו משקפי מציאות רבודה לאסטרונאוטים בתחנת החלל וציוד לתחנת עגינה חדשה לחלליות עתידיות מתוצרת ארה"ב.

צפו בפיצוץ הטיל (החל מדקה 2:30):

הסיבה לפיצוץ טיל השיגור אינה ברורה. מייסד ומנכ"ל ספייס X, אילון מאסק, צייץ דקות אחדות לאחר הפיצוץ: "פלקון 9 חווה בעיה זמן קצר אחרי השיגור. נספק עוד מידע ברגע שנבחן את הנתונים".

לספייס X, חברת החלל הפרטית שהקים מאסק ב-2002, יש חוזה עם נאס"א ליותר מ-50 שיגורים של פאלקון 9, עשר מהם עבור סוכנות החלל הבינלאומית. מלבד חוזי ענק עם נאס”א, ספייס X חתמה על חוזים לשיגורים עם סוכנויות ממשלתיות ברחבי העולם, אוניברסיטאות ומכוני חלל וחברות מסחריות כמו מפעילת הלוויינים SES. כל שיגור מכניס לספייס X יותר מ–55 מיליון דולר.

במאי 2012 הוכיחה ספייס X כי ביכולתה למלא את החלל שהותירה נאס”א, כשהצליחה לשלוח לראשונה מטען אספקה לתחנת החלל הבינלאומית באמצעות שיגור החללית דרגון על ידי המשגר פלקון, שניהם פרי פיתוחה. כעבור חודשיים חתמה עמה נאס”א על חוזה נוסף לפיתוח הדור הבא של רכבי החלל של ארה”ב, שיאוישו באסטרונאוטים.

ספייס X מקווה לשגר אסטרונאוט ראשון ב-2015, וב-2018 שואפת להנחית רובוט של נאס”א על המאדים - כוכב הלכת שהניע את מאסק מלכתחילה להקים את ספייס X. מאסק הבהיר כי המטרה הסופית שלו היא להקים על מאדים מושבה בת 80 אלף איש ולשגר אליו את האדם הראשון בתחילת העשור הבא.

טיל פלקון 9 משוגר מקייפ קנוורל שבפלורידה, אתמולצילום: רויטרס

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום