ממשלת יוון לא הצליחה להחליט מה לעשות - עכשיו היא מתייעצת עם סבתא

היוונים יתבקשו להצביע במשאל העם לגבי הסכם החילוץ, אך השאלה הגדולה יותר אינה נשאלת בו – האם הם רוצים להישאר בגוש היורו או לעזוב?

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו בלומברג
בלומברג

פרופסורים לכלכלה וסוחרי קרנות הגידור בקושי מצליחים כבר לעקוב אחר כל ההתפתחויות במשבר החוב היווני. עכשיו נסו לשאול את סבתא מה היא חושבת בנושא.

זה בדיוק מה שעושה ראש ממשלת יוון אלכסיס ציפראס במשאל העם שהוא מתכוון לקיים ב-5 ביולי לגבי תנאי חבילת החילוץ, בקרב 10 מיליון אזרחי המדינה. המשאל מבקש מהבוחרים להביע את דעתם על שני מסמכים טכניים מאוד שלא פורסמו לפני ההכרזה על משאל העם ותורגמו ליוונית רק בשבת. וגרוע מכך, יתכן שהתנאים האלה בכלל כבר לא יהיו תקפים. יו"ר קרן המטבע הבינלאומית (IMF), כריסטין לגארד, אמרה ל-BBC כי "באופן משפטי, המשאל מתייחס להצעות והסכמים שכבר לא תקפים".

אישה מחפשת בפח מחוץ לסופרמרקט בסלוניקי, יווןצילום: אי–פי

משמעות ההחלטה של ציפראס היא שכל יווני - מדייגים ונהגי מוניות ועד לפועלים במפעלים - יצטרך לגבש דעה לגבי חבילת החילוץ, כאשר עתידה של ארצו תלוי על חוט השערה. דחיית תנאי החילוץ עלולה להוביל ליציאתה של יוון מגוש היורו ולאסון כלכלי. קבלתם בוודאי תשאיר את יוון בגוש היורו, אבל עם צעדי צנע נוספים.

"בדרך כלל בדמוקרטיות, אלה הטכנוקרטים והפוליטיקאים שדואגים לפרטים, בעוד שהבוחרים נשאלים לגבי סוגיות ועקרונות כלליים יותר", אומר פיליפ שו, כלכלן ראשי בחברת ניהול הנכסים אינווסטק בלונדון. "זוהי העברה של האחריות מהפרלמנט אל הבוחרים".

סקרי דעת קהל ביוון מראים כי רוב היוונים תומכים בהישארות בגוש היורו, אם כי להעלאות מסים וקיצוצים תקציביים יש פחות תמיכה בקרב הציבור במדינה עם 25% אבטלה וכלכלה שנחתכה ברבע מאז 2010.

שר האוצר היווני, וארופאקיסצילום: אי–פי

זהו נוסח השאלות במשאל העם ב-5 ביולי:

"העם היווני מתבקש להחליט אם לקבל את טיוטת ההסכם שהגישו הנציבות האירופית, הבנק המרכזי של אירופה וקרן המטבע הבינלאומית בפגישת שרי האוצר של גוש היורו ב-25 ביוני, ואשר מורכבת משני מסמכים:

"המסמך הראשון נקרא רפורמות להשלמה בתוכנית הנוכחית ומעבר לה, והמסמך השני נקרא ניתוח מוקדם של קיימות החוב.

"על האזרחים שמתנגדים להצעת המוסדות להצביע לא מאושר/לא

"על האזרחים שמקבלים את הצעת המוסדות להצביע מאושר/כן".

שני המסמכים משקפים את מורכבות הסבך הכלכלי היווני. הראשון כולל סעיפים לגבי "צעדים תקציביים פרמטריים" ו"רפורמה מאוחדת ברשת השכר". השני כולל דיון ביתרונות המתודולוגיים של שימוש בנתון של "צרכי מימון שנתיים" להערכת נטל החוב של יוון במקום בנתון המקובל יותר של יחס חוב-תמ"ג.

"מה שהממשלה לא הצליחה להסכים עליו אחרי חמישה חודשים של דיונים, העם היווני יצטרך להחליט בתוך חמישה ימים", אומרת אנטיגונה לימברקי, כלכלנית ועורכת דין ממפלגת המרכז הקטנה טו פוטמי, במהלך הדיון במשאל העם בפרלמנט.

תור מחוץ לאחד הבנקים באתונהצילום: אי-אף-פי

הפעם האחרונה שבה יוון התקרבה למשאל עם היתה ב-2011, כאשר ראש הממשלה לשעבר יורגוס פפנדראו הציע משאל לגבי הסדר החוב אך ביטל אותו מיד לאחר מכן. לפני כן, הפעם האחרונה שבה היוונים הצביעו במשאל עם לגבי סוגיה אחת היתה ב-1974, כשהצביעו לבטל את המונרכיה לטובת רפובליקה נשיאותית.  

חלק מהיוונים מודאגים מכך שהשאלה החשובה ביותר אינה עומדת להצבעה הפעם. "אנשים יצביעו לפי השאלה אם הם רוצים את הצעדים המחמירים או לא, והם אולי בכלל לא מבינים שהם בעצם מצביעים על הישארות בגוש היורו", אמרה אראטו ספיר ופולו, שהמתינה בשבת בבוקר בתור לכספומט בנשונל בנק אוף גריס כדי למשוך כסף. "גם אני לא רוצה את צעדי הצנע המחמירים. אני בחובות. אבל אני לא רוצה לעזוב את גוש היורו".

המשקיעים חוששים מאותו הדבר. השאלה במשאל העם "מסוכנת בכך שהיא לא קושרת בין השאלה לבין ההשלכות שלה, כלומר, הפוטנציאל של עזיבת גוש היורו", כתב ג'וש אובריאן, אסטרטג בסיטיגרופ בלונדון, במכתב למשקיעים.

שרי האוצר של גוש היורו גינו כמעט פה אחד את משאל העם, שעליו הודיע ציפראס ביום שישי בלילה מבלי להזהיר את נושיה של יוון. ישנן עדיין שאלות רבות שעומדות בעינן גם מבחינת הבנק המרכזי של אירופה, שמספק נזילות לבנק המרכזי של יוון כדי למנוע את קריסת הבנקים. אך ייתכן, כאמור, שההצעות שאליהן מתייחס המשאל לא יהיו רלוונטיות יותר אחרי יום שלישי הקרוב, אם יוון תחמיץ את מועד הפירעון שלה ל-IMF שחל באותו היום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker