נגיד הבנק המרכזי שצפה את משבר 2008: "בעיות העולם כעת - כמו בשפל הכלכלי הגדול"

נגיד הבנק המרכזי של הודו הזהיר כי הבנקים המרכזיים בעולם חוזרים על אותן השגיאות שבוצעו בשנות ה-30 של המאה הקודמת; "אנו זקוקים לכללי משחק חדשים"

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סוכנויות הידיעות

נגיד הבנק המרכזי של הודו, רגהורם רג'אן, שהיה אחד הכלכלנים הבכירים היחידים שהתריע מבעוד מועד על המשבר הפיננסי הגלובלי בשנת 2008, הזהיר כי העולם חוזר על אותן השגיאות שבוצעו בתקופת השפל הכלכלי הגדול במאה הקודמת, דיווח העיתון ההודי "אקונומיק טיימס".

בדברים שנשא אתמול בכנס שנערך בלונדון ביזנס סקול בבריטניה, קרא רג'אן לבנקים המרכזיים ברחבי העולם להגדיר "כללי משחק חדשים", שאם לא כן עלולה הכלכלה העולמית להיגרר לבעיות דומות לאלו שעמן התמודדה בשפל הכלכלי הגדול בשנות ה-30 של המאה הקודמת.

"אנו זקוקים לכללי משחק כדי לייצר פתרון טוב יותר. אני חושב שהגיע הזמן להתחיל לדון בשאלה של מה כללי המשחק הגלובליים מתירים במונחי פעולות של בנקים מרכזיים", אמר אמש רג'אן, המזהיר מזה זמן כי בנקים מרכזיים נמצאים בתחרות של מי ינקוט במדיניות המוניטרית המרחיבה ביותר.

"אינני מתכוון לנסות לנחש כיצד ייקבעו הכללים החדשים של המשחק. נדרש דיון בינלאומי והסכמה בינלאומית שתיבנה לאורך זמן לאחר מחקר ועשייה רבים", המשיך רג'אן, לשעבר הכלכלן הראשי של קרן המטבע הבינ"ל. "אבל אני מודאג מכך שאנחנו מחליקים באיטיות לסוג הבעיות שהיו לנו בשנות ה-30 עקב הניסיונות להתניע את הצמיחה. ואני חושב שזו בעיה מבחינת העולם. זאת לא רק בעיה של המדינות המתועשות או שווקים מתעוררים, זהו כעת משחק רחב יותר".

רגוראם רג'אןצילום: בלומברג

רג'אן, המשמש כנגיד הבנק המרכזי של הודו מאז שנת 2013, הדגיש את הלחץ העצום לייצר צמיחה, אשר מצדו מייצר לחץ עצום על בנקים מרכזיים לנקוט בצעדים. "השאלה היא האם אנחנו נכנסים לתחום שבו אנחנו מנסים לייצר צמיחה משום מקום, ולמעשה אנחנו מעבירים צמיחה זה מזה, במקום ליצור צמיחה. כמובן, יש דוגמא היסטורית לכך במהלך השפל הכלכלי הגדול כאשר נכנסנו לתחרות של פיחות ערך מטבעותיהם".

רג'אן, שתיאר בספרו המצליח "Fault Lines" משנת 2011 כיצד שברים פיננסים סמויים מאיימים על הכלכלה העולמית, גם הדגיש את הצורך של מדינות לשתף פעולה בתחום של זרימת הון. "עלינו להיות מודעים יותר להשפעות של פעולותינו על אחרים, ויש לבחון מחדש את כללי המשחק שלנו - הקובעים מה מותר ומה אסור".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker