סופה של הבועה: בורסת שנחאי צנחה ב-7.4%

אנליסטים הזהירו בשבוע שעבר כי הבורסות בסין נמצאות בבועה, וכעת מעריכים במורגן סטנלי כי השיא כבר עבר ועד אמצע 2016 תצלול בורסת שנחאי בכ-30%

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו בלומברג
בלומברג

בורסת צנחה היום ביותר מ-8% במהלך המסחר, לפני שנסגרה בקריסה של 7.4%, בשל החששות כי השור הפרי במדינה כבר עבר את השיא.

מבין המניות הנסחרות בבורסה בשנחאי, יחס הירידות היה של 66 חברות לכל חברה אחת שרשמה עליות. שוק המניות הסיני שמגיע לשווי של 8.8 טריליון דולר רשם את הביצועים הטובים ביותר, אך צנח למקום האחרון על רקע מכירת מניות על ידי ספקולוטנים ממונפים ואחרי שכמה אנליסטים העריכו שהבורסה עלתה יותר מדי. מורגן סטנלי ייעץ היום (שישי) ללקוחות שלו להימנע מרכישת מניות סיניות, ואמר כי השיא בבורסה שנרשם ב-12 ביוני סימן את שיא השוק הפרי.

"הירידה הזו היא ככל הנראה לא לצורך עלייה", כתב ג'ונתן גארנר, ראש מחלקת אסטרטגיית שוק בחטיבת אסיה ושווקים מתעוררים במורגן סטנלי בהונג קונג.  "למעשה, אנחנו חושבים שהקיימת הסתברות שהגענו לשיא המעגל (של העליות) בשנחאי, שנזן וצ'ינקסט".

בורסת שנחאי
צילום: רויטרס

בשנה החולפת זינקה הבורסה בשנחאי ב-124%, אך היקף החובות טיפס גם הוא כשמשקיעים נכנסו לבורסה בשל התקווה לתמריצים מוניטריים שימריצו את הצמיחה הכלכלית הנמוכה ביותר בסין זה יותר משני עשורים. השוק הפרי בסין, שמלאו לו היום 935 ימים, הוא הארוך ביותר מאז שנפתחו הבורסות בסין ב-1990.

"אני קצת מודאג ועשוי למכור אחזקות אם השוק ישקע עוד יותר", אומר ליי שיאנרונג, משקיע פרטי בשנחאי שמחזיק בעיקר במניות של חברות פיננסים.

לא פורסמו היום נתוני מקרו משמעותיים או הודעות של חברות, וכמה משקיעים חושבים שהירידות מעידות על יציאה של משקיעים ממונפים. שולי החוב האדירים בבורסת שנחאי ירדו זה היום הרביעי ל-1.42 טריליון יואן (229 מיליארד דולר).

המניות המועדפות על סוחרים הרוכשים מניות באשראי, צנחו מאז יוני ב-24%, מה שהרעיד את הבורסה בשנחאי. חששות הקשורים למחסור בנזילות סייע להפסדים האלה. גם ההימנעות של הבנק המרכזי של סין מהכרזה על צעדים מקילים נוספים הוסיפה לירידה בבורסה.

מורגן סטנלי אמר כי התחזית הפסימית שלו לשוק המניות הסיני נרשמת בין היתר בגלל עודף היצע מניות בשוק, עלייה נמוכה יחסית ברווחים, שווי שוק גבוה מדי ועלייה ברכישות באשראי. לפי הבנק, שוק המניות הסיני עשוי ליפול בעד 30% עד אמצע 2016.

בשבוע שעבר טענו אנליסטים בבלאקרוק, קרדיט סוויס ובנק אוף אמריקה כי שוק המניות הסיני נמצא בבועה. החברות בבורסות בסין נסחרות בשווי גבוה פי 85 מההכנסות שלהן – יחס גבוה יותר אפילו מזה שאליו הגיעה הבורסה ב-2007.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker