בגלל אובר: עימותים אלימים בין נהגי מוניות למשטרה ברחבי בצרפת

נחסמו הכניסות לנמלי התעופה ותחנות הרכבת המרכזיים של פריז; מפגינים פוזרו בגז מדמיע בבירת צרפת; כבישים מהירים נחסמו עם צמיגים בוערים

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

נהגי המוניות יצאו היום להפגין ברחובות ערים ברחבי צרפת במחאה נגד התרחבות פעילות שירות הזמנת ההסעות אובר במדינה.

נהגי מוניות צרפתיים חסמו את הכניסות לנמלי התעופה ותחנות הרכבת המרכזיים של פריז, וגרמו לשיבושי תנועה גם בערים אחרות, בהן מרסיי ואקס-אן-פרובאנס בדרום צרפת.

בגרנובל, סמוך לגבול איטליה, נהגי מוניות שרפו צמיגים על כביש מהיר, ובפריז, שוטרים עם ציוד לפיזור הפגנות השתמשו בגז מדמיע כדי לפזר את המפגינים.

זעם של נהגי המוניות בצרפת הוא האחרון בשורה של אתגרים שעמם מתמודדת אובר, המואשמת על ידי איגודי נהגי המוניות ומספר מקבלי החלטות בהפרת חוקי התחבורה הלאומיים ויצירת תחרות לא הוגנת למוניות המסורתיות. שירות הזמנת ההסעות גם נתון לחקירות של רגולטורים במדינות רבות בהן הוא פועל.

עם זאת, הזעם הגובר כלפי חברת הטכנולוגיה האמריקאית, לא עצר את הזינוק המטאורי שלה מחברת סטארט אפ קטנה שנוסדה בסן פרנסיסקו בשנת 2009 לענקית תחבורה ששווייה מוערך כעת ביותר מ-50 מיליארד דולר. אובר, אשר מקשרת בין נהגים לנוסעים פוטנציאליים באמצעות אפליקציית סמארטפון, פועלת ביותר מ-300 ערים ב-57 מדינות, בהן ארה"ב וסין.

צילום: רויטרס

הבעיות האחרונות בצרפת קשורות לשירות המוזל של אובר, אובר-פופ (UberPop), אשר מאפשר לאנשים ללא הכשרה מקצועית כנהגים לאתר נוסעים באמצעות הסמארטפונים שלהם. הנהגים אמנם נדרשים לעבור בדיקות בטחוניות, אולם איגודי נהגי המוניות בצרפת טוענים כי נהגי אובר אינם עומדים בדרישות תקנות התחבורה של המדינה, וכי יש לאסור את פעילותם. בניגוד לנהגי אובר, נהגי מוניות צרפתיים גם נדרשים לשלם עד 270 אלף דולר עבור רשיון מונית.

בשבועות האחרונים, השירות המוזל של אובר התרחב אל מחוץ לפריז. ההתרחבות מתבצעת למרות פסיקת בית משפט בצרפת בשנה שעברה אשר אסרה על נהגים לא מורשים להסיע נוסעים. אובר ערערה על הפסיקה, אם כי שוטרים החלו לעצור נהגים של אובר-פופ בבירת צרפת, והללו חשופים לקנסות.

זו אינה הפעם הראשונה שבה נהגי מוניות אירופים הביעו את זעמם בהפגנות ברחובות הערים. בשנה שעברה, למעלה מ-10,000 נהגים בערים דוגמת לונדון, מדריד ומילאנו, ערכו הפגנה בת יום אחד נגד אובר.

מוניות מובילות את ההפגנות נגד אובר במדרידצילום: בלומברג

מספר ערים אירופיות, בהן ברלין ואמסטרדם, אסרו את פעילות חלק משירותי החברה, בטענה שהם מפרים את חוקי התחבורה המקומיים. בספרד, אובר חיסלה את פעילותה לאחר שבית משפט פסק בדצמבר כי השירות המוזל של החברה אינו עולה בקנה אחד עם חוקי ספרד ועלול להוות תחרות לא הוגנת לנהגי מוניות.

בתגובה, אובר ביקשה מהנציבות האירופית להתערב, בטענה כי האיסור שהטיל בית המשפט מהווה הפרה של החוק האירופי האוסר על אפליה בין שירותים מתחרים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker