נחשף מסמך ההצעות הסופי של יוון: ביקורת קשה נגד ציפראס על העלאות מסים לעשירים

ההצעה המעודכנת של היוונים כוללת העלאות מסים של 8 מיליארד יורו בשנתיים הקרובות, גם באמצעות הגדלת מס החברות ומס על מוצרי יוקרה; כלכלנים ואנשי עסקים מזהירים: יישום ההצעות ירסק פעם נוספת את כלכלת יוון

נדן פלדמן
נדן פלדמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נדן פלדמן
נדן פלדמן

יממה אחרי שהוגש לשרי האוצר של גוש היורו בפסגת החירום בבריסל, נחשף היום (שלישי) מסמך ההצעות המעודכן והסופי של ממשלת יוון, לקראת ההכרעה הצפויה מחר בבריסל אם לאשר את מתווה ההסכם בינה ובין גוש היורו. המסמך היווני כבר סופג ביקורת חריפה במערכת הפוליטית המקומית, במגזר העסקי ומצד כלכלנים. שרי האוצר של גוש היורו צפויים להיפגש שוב מחר בערב במאמץ אחרון להגיע לפשרה עם ממשלת יוון ולחתום על הסכם שיציל אותה מחדלות פירעון ויסיר, לפחות לפי שעה, את איום עזיבתה את גוש היורו.

המסמך היווני, שעיקריו פורסמו אחר הצהריים בכלי תקשורת באירופה, כולל חמישה סעיפים מרכזיים: מס ערך מוסף (VAT), מס חברות, מיסים אחרים, פנסיות ותקציב הביטחון. לפי המסמך, ממשלת יוון מעוניינת להעלות את המיסים ב-8 מיליארד יורו ב-2015 ו-2016, במטרה לצמצם הגירעון ולהצליח לשלם משכורות ופנסיות במגזר הציבורי.  

בסעיף הראשון, ההצעה היוונית קוראת לחלוקה של שלוש רמות מע"מ על מוצרים שונים. ברמת הבסיס ירד המע"מ בחצי אחוז ל-6%, כשרשימת המוצרים בקטגוריה זו כוללת תרופות, ספרים וכרטיסי תיאטרון - ואפשר לראות בכך מעין מסר של הממשלה הסוציאליסטית היוונית לגבי מה שהיא תופסת כמוצרי צריכה בסיסיים לכל אזרח.

צילום: אי־פי

מע"מ של 13% יוטל על מזון, אנרגיית חשמל, בתי מלון ושירותי מזון, לפי ההצעה. מע"מ של 23% יוטל על כל שאר המוצרים והשירותים, כולל מסעדות. כמו כן ההצעה כוללת ביטול של ההנחה במע"מ על האיים היווניים.

בסעיף מס חברות, ההצעה היוונית כוללת מס של 12% על רווחי חברות מעל 500 מיליון יורו ב-2014. לפי הערכות הממשלה, מדובר בכ-1500 חברות. שאר החברות יאלצו לספוג עלייה במס החברות, מ-26% ל-29%, לפי ההצעה היוונית.

מסים נוספים בהצעה היוונית כוללים העלאת מס על מוצרי יוקרה ב-3% לשיעור של 13%, חידוש "מס סולידריות" שמוטל על משקי בית עם הכנסות שנתיות של יותר מ-30 אלף יורו, והחלה של מס מיוחד על משחקי הימורים באינטרנט ובטלוויזיה אינטרקטיבית.

בסעיף הפנסיות, ממשלתו של ציפראס מבקשת להגדיל את ההפרשות לקרנות הפנסיה הממשלתיות ב-3.9%, ולהחיל בהדרגה תכניות פרישה מוקדמת אחרי ינואר 2016.

תקציב הביטחון של יוון, לפי הצעת ממשלת ציפראס, יופחת ב-200 מיליון יורו החל מ-2016.

ההצעה היוונית כבר סופגת אש מכיוונים שונים. מספר כלכלנים הזהירו היום כי העלאות המסים יגרמו נזק קשה לכלכלה היוונית. "אחת הסיבות שבגללן יוון נכנסה למשבר הזה הוא אי יכולתה לגבות מס בייחוד מהעשירים ובעלי ההון. לכן, פיתרון המבוסס ברובו על העלאות מסים נושא פגם ברור", כתב הכלכלן שון ריצ'רדס בבלוג שלו. "נדמה ששר האוצר לשעבר של ארה"ב, טים גייתנר, צדק כשאמר שמנהיגי היורו רצו להעניש את יוון ונראה שבכוונתם לוודא שהיא תישאר תחת משבר כלכלי. ההצעה היוונית החדשה תרסק את הכלכלה פעם נוספת".

בקהילה העסקית של יוון מתחו ביקורת קשה נגד ההצעה, אף שבורסת אתונה קופצת היום 4% בהמשך לזינוק של 13% אתמול ושוקי האג"ח הממשלתיות של יוון מטפסים. ראש לשכת המסחר של יוון אמר כי יישום סעיפי המסמך יחנקו את הצמיחה ויחמירו את המיתון והאבטלה. "ההצעות מטילות את כל הנטל על השוק הפרטי עם מסים חדשים והגדלה של ההפרשות שבוודאות יובילו למיתון ועלייה באבטלה", אמר נשיא לשכת המסחר היוונית-אמריקאית, סימוס אנסטטופולוס, אך הבהיר כי עדיף הסכם גרוע על פני אי הסכמה. בענף המסעדות של יוון הזהירו כי העלאה של המע"מ לשיעור 23% יגרום לפיטורים של אלפי עובדים וסגירת בתי עסק רבים.

גם במערכת הפוליטית של יוון סופגת ממשלת ציפראס ביקורת, הן מתוך הקואליציה והן באופוזיציה. הפלג השמאלי במפלגת השלטון סיריזה הביע התנגדות חריפה למסמך בשל המשך נטל הצנע על האזרחים, ואם יפרוש מהקואליציה תצטמצם התמיכה בממשלה בטווח של 10-40 מושבים בפרלמנט. גם מפלגת ANEL, שותפתה של סיריזה לממשלה, מאיימת בפרישה מהקואליציה בשל העלאות המסים במתווה הנוכחי. משורות האופוזיציה תקף את המסמך שר האוצר לשעבר של יוון וראש מפלגת פאסוק הסוציאל דמוקרטית, אבנגלוס וניזלוס: "חמש שנים אחרי 2010, לא ניתן להסתיר את העובדה שהגענו למצב הנוכחי בדרך הגרועה ביותר".

נשיא הנציבות האירופית, ז'אן קלוד יונקר, אותת היום כי בכוונתו לספק ליוון תקציב השקעות מיוחד כדי לסייע בהתאוששות המדינה. הסכום מוערך ב-350 מיליון יורו, שצפויים לזרום בעיקר לעידוד ההשקעות במגזר הפרטי. יונקר וכמוהו נציב האיחוד האירופי לענייני כלכלה ופיננסים, פייר מוסקוביצ'י, הביעו ביממה האחרונה אופטימיות באשר לסיכויים לחתימת הסכם בין יוון לגוש היורו וקרן המטבע הבינלאומית (IMF).

ציפראס בנאום להמונים מחוץ למטה באוניברסיטת אתונהצילום: אי־אף־פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום