מקטר דוהר לשיאנית השביתות - מה עובר על הכלכלה החזקה באירופה?

גרמניה צפויה להפסיד את מספר ימי העבודה הגדול ביותר זה עשור בגלל שביתות של עובדים ■ מלבד הכעס והשיבושים, השביתות מושכות תשומת לב לפערי השכר במדינה ■ בינתיים, הממשלה נוקטת צעדים להחלשת איגודי העובדים

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

במעון יום בצפון המבורג, ב–8:05 בבוקר, בנה בן ה–4 של אלכסנדרה קלינג כרוך סביב רגלה כשהוא מייבב בבכי. ארוחת בוקר של לחם, חמאה, גבינה, נקניק וחלב כבר ממתינה לו, אך אף גננת לא מגיעה לקחת את מיקה הקטן בעדינות מאמו ולהושיב אותו לצד השולחן הנמוך.

באותו יום, קלינג היתה הגננת במעון ורניגרודר וגסנטר. בימים רגילים היא עובדת כמפתחת תוכנה, אך היום הגיע התור שלה, יחד עם עוד כמה הורים, לנסות ולהשיב לילדים תחושה של נורמליות, למרות השביתה שעליה הכריזו אלפי גננות וסייעות בגרמניה ב–8 במאי. "הגיעו מים עד נפש", אמרה קלינג, 37, כשהיא מחזיקה את בתה בת 15 החודשים על הירך, תוך ניסיון לנחם את בנה הבכור. "לא הצלחתי לעבוד כמו שצריך אפילו יום אחד".

השביתה של עובדות מעונות היום מצטרפת לשורה של שביתות וצעדי מחאה, שצפויים להסב לגרמניה את אובדן ימי העבודה הגדול ביותר שלה זה כמעט עשור. לפי חישובי כלכלנים, 350 אלף ימי עבודה אבדו ב–2015 - שיא שמתאים לצרפת יותר מאשר לגרמניה. מספר הימים שהוחמצו עד כה השנה בגלל שביתות כבר גדול יותר מפי שניים מאשר ב–2014 כולה, לפי מכון המחקר הכלכלי של קלן.

הפגנה של נהגי קטר בברלין במאיצילום: רויטרס

מלבד הכעס והשיבושים, השביתות משכו תשומת לב לפערי השכר, והעלו שאלות לגבי סדר העדיפויות בכלכלה החזקה. מנהיגי איגודים אמרו כי המשכורות לעובדי ציבור ועובדי שירותים אינן עומדות בקצב הכלכלה הגרמנית - ועומדות בניגוד למה שקורה במגזר הייצור, המנוע הכלכלי העיקרי של הכלכלה.

כשהודיע על שביתת הגננות בחודש שעבר, ציטט פרנק בזירסקה, ראש איגוד עובדי השירותים פרדי (Ver.di) המייצג מורים רבים, גננת שעבדה במשך 29 שנה עם ילדים קטנים, וגילתה כי המשכורת ההתחלתית של האחיין שלה במעבדת כימיקלים זהה לשלה - כ–2,800 יורו (3,200 דולר) בחודש. "לא ייתכן שאינטראקציה עם מכונות תהיה שווה יותר מאינטראקציה עם ילדים קטנים", אמר בזירסקה.

גננות בארה"ב מתלוננות אף הן על שכר נמוך. ואולם בגרמניה, הן נדרשות להיות בעלות שלוש שנות הכשרה, וביותר ויותר מקומות גם בעלות תואר אקדמי.

לשם השוואה, עובד מחסן במשרה מלאה בתעשיית המתכות הגרמנית, שעל משכורתו מנהל משא ומתן איגוד IG מטאל החזק, נכנס לכוח העבודה עם שכר בסיס של 2,252 יורו בחודש, ללא כל הכשרה. כעת מנסה פרדי להשיג לחבריו העובדים בתחום שירותי הרווחה הציבוריים העלאה של 10% בשכר.

"הסכסוך במגזר החינוך לגיל הרך הוא לגבי השאלה כמה הרשויות המקומיות שמנהלות את המעונות מוכנות לשלם על העבודה הזאת, שזוכה להערכה ציבורית גבוהה", אמר היינר דריבוש, חוקר בכיר ומומחה ליחסי עבודה במכון למחקר כלכלי וחברתי בקרן האנס בקלר.

רק 20% מהעובדים 
הם חברי איגודים

כלכלנים ממהרים להצביע על כך שגרמניה היא עדיין מבעלות המספר הנמוך ביותר של שביתות מבין המדינות המתועשות, הרבה מתחת למובילות דנמרק וצרפת, לפי נתוני OECD. כוח העבודה הגרמני איבד בממוצע ארבעה ימי עבודה על כל אלף עובדים בכל שנה בין 2005 ל–2014, בעוד שהדנים הפסידו 135 ימי עבודה והצרפתים 124 באותה תקופה, לפי ממצאי מכון קלן למחקר כלכלי.

ואולם ייתכן שזה קורה רק משום ש–20% מהעובדים בגרמניה הם חברי איגודי עובדים, ורוב האנשים האלה חברים בקונפדרציית האיגודים הגדולה ביותר, DGB, שמייצגת בעיקר את העובדים המאורגנים ביותר ובעלי השכר הגבוה ביותר, בדרך כלל במגזר הייצור. שיעור החברות באיגודים בצרפת, אגב, נמוך יותר, אך יש לה היסטוריה ארוכה של הגנה ממשלתית על העובדים.

כלכלת גרמניה התרחבה בשנים האחרונות, הודות לרמות גבוהות של תעסוקה באופן עקבי. השנה העלה משרד הכלכלה הגרמני את תחזית הצמיחה שלו ל–2015 מ–1.3% ל–1.5%. איגוד IG מטאל השיג העלאת שכר של 3.4% לעובדיו השנה, ושכר המינימום הפדרלי הראשון, של 8.50 יורו בשעה, נכנס לתוקף בינואר. ואולם במגזר השירותים לא נרשמה עלייה בשכר.

בחודש שעבר, חברי איגוד נהגי הקטר, GDL, שבתו במשך 138 שעות - שביתת הרכבות הארוכה ביותר בהיסטוריה של גרמניה, והתשיעית בתוך עשרה חודשים - משום שדרשו העלאה של 5% בשכרם. המגעים בין נציגי האיגוד לבין מפעילת הרכבות הגדולה בגרמניה, דויטשה באהן, התחדשו שוב בתחילת יוני וצפויים להימשך עד ל–17 ביוני.

טייסי לופטהנזה והחברות הבנות שלה קיימו 12 שביתות מאז אפריל 2014, אך אלה נפסקו לאחר התרסקות טיסת ג'רמנווינגס בדרום צרפת בסוף מארס. באמצע מאי הגיעו הצדדים להסכמה כי ישובו למשא ומתן, והטייסים אמרו כי ימשיכו לטוס לפחות עד סוף יולי.

עובדי הדואר הגרמנים הכריזו על שביתה לפני כשבועיים, בניסיון להעלות את שכרם ולקבל ביטחון תעסוקתי, בעוד שעובדי מרכז ההפצה הגדול ביותר של אמזון בגרמניה פתחו בתחילת החודש בשביתה בת 48 שעות, בניסיון להפעיל לחץ על ענקית האינטרנט לחתום עמם על הסכם שכר.

מעון ילדים בהמבורג, בזמן שביתת הגננות בתחילת יוניצילום: GORDON WELTERS / NYT

במקרה של הגננות, הסכסוך פרץ לאחר חמש שנים שבהן ממשלת גרמניה הקדישה תשומת לב רבה לחינוך לגיל הרך, והשקיעה 12 מיליארד יורו בהרחבת המעונות הציבוריים במטרה ליצור מקום בטוח לכל ילד מתחת לגיל שלוש. התוכנית גם נועדה לשלב את ילדי המהגרים ולסייע לאמהות צעירות להישאר בכוח העבודה גם לאחר לידת ילדיהן.

בה בעת, הוטלו על הגננות יותר סמכויות חינוכיות, כמו הערכת כישוריהם הוורבאליים של הילדים ומידת מוכנותם לבית הספר - מה שהצריך שעות נוספות של הכשרה. Verdi, שבו חברים 2 מיליון עובדים, טוען כי הממשלה לא העלתה את המשכורות כך שישקפו את הציפיות הגבוהות שלה מהגננות. איגוד המעסיקים VKA, המייצג את הרשויות המקומיות שמגייסות את המטפלות והגננות, דחה העלאת שכר כללית, אך הציע להעלות את השכר לחלק מהמורים, על סמך כישוריהם והאחריות שבידיהם.

"הזכות לשבות 
מעוגנת בחוקה"

כלכלנים טוענים כי לגל השביתות של השנה לא תהיה השפעה משמעותית על הכלכלה, ודוחים את ההשוואות לגלי המחאה בארה"ב ובבריטניה בשנות ה-80. "הזכות לשבות מעוגנת בחוקה הגרמנית", אמר דריבוש ממכון האנס בקלר. "שביתה היא נשק לגיטימי, אף שמשתמשים בו לעתים נדירות בלבד".

ואולם יום אחרי שנהגי הקטר הסכימו לשוב לעבודה, אישר הפרלמנט הגרמני חוק שמרסן את סמכויותיהם של איגודים קטנים כמו שלהם, בכך שהוא מאפשר רק לאיגודים גדולים לנהל משא ומתן על שכר. אף שהחקיקה צפויה להיכנס לתוקף רק ביולי, כמה איגודים כבר איימו לערער עליה בבית המשפט החוקתי של גרמניה.

גם להורים המתקשים להחזיק מעמד ללא מעונות יום יש אור בקצה המנהרה. בתחילת החודש הסכימו שני הצדדים במשא ומתן להיכנס להליך בוררות - והמורים שבו לעבודה כבר ב–8 ביוני.

בגן הילדים בהמבורג סיפרה איבון קפס, 39, שיש לה עבודה במשרה חלקית ומנהל תומך, אך הניסיון למצוא סידור לבתה בת השש מדיר שינה מעיניה. "באופן תיאורטי, אני תומכת לחלוטין בשביתה, אבל מבחינה רגשית...", אמרה וקולה נדם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker