העולם ב-2050: סין תהיה הכלכלה הגדולה; מקסיקו תעקוף את רוסיה

כוח העבודה במדינות המפותחות יצטמצם משמעותית ב-35 השנים הקרובות בגלל הזדקנות האוכלוסיה, לפי תחזית EIU

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים4

מקסיקו ואינדונזיה יתפסו את מקומן של רוסיה ואיטליה בין עשר הכלכלות הגדולות בעולם בתוך 35 שנה, בעוד שסין, ארה"ב והודו יהיו שלוש הכלכלות הגדולות, כך לפי תחזית של חטיבת המודיעין של אקונומיסט (EIU).

סין תעקוף את ארה"ב כבר ב-2026 ככלכלה הגדולה ביותר במונחים נומינליים. כלכלות הודו וסין יהפכו כל אחת לגדולות יותר מאינדונזיה, גרמניה, יפן, ברזיל ובריטניה גם יחד, לפי התחזית.

במונחי תמ"ג לנפש, סין צפויה כמעט להדביק את יפן ב-2050 ולהגיע למחצית מהתמ"ג לנפש של ארה"ב, לעומת 14% ממנו בלבד ב-2014. כוח הקניה של הודו יזנק לכ-24% מכוח הקניה של ארה"ב לעומת 3% בלבד כיום, לפי EIU. אסיה תהווה 53% מהתמ"ג העולמי עד 2050, בעוד שהנתח של אירופה יקטן.

אחת הבעיות הגדולות של המדינות המפותחות תהיה ירידה בכוח העבודה, במיוחד ביפן, שבה כוח העבודה יצטמצם ב-25% בשל הזדקנות האוכלוסיה. בסין ובדרום קוריאה תהיה ירידה של 17%-18% בכוח העבודה, בעוד שביוון, פורטוגל וגרמניה הוא צפוי לרדת בכחמישית.

לשיפור החד בכוח הקניה של הודו וסין תתלווה גם השפעה פוליטית. "בהתחשב בכוח הכלכלי של סין והודו, הן ייטלו תפקיד גדול יותר בטיפול בסוגיות גלובליות כמו התחממות האקלים, ביטחון בינלאומי וממשל כלכלי גלובלי", נכתב בדו"ח של ה-EIU. "בטווח הבינוני, זה ידרוש מהמעצמות הנוכחיות – ובעיקר מארה"ב – לתת להודו ובמיוחד לסין למלא תפקיד גדול יותר בזירה העולמית ולגרום מוסדות בינלאומיים לאפשר להן השפעה גדולה יותר". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום