כך תנצחו את הרובוטים בשוק העבודה

פער הכישורים הוא בעיה אמיתית - בשוק העבודה כיום אין מספיק שקיפות לגבי הכישורים החשובים למעסיקים, הכישורים שיש לעובדים, ואילו מוסדות מלמדים אותם הכי טוב

בסקר עבודה מ‐2014 שביצע אתר burning–glass.com, ניתן למצוא נתון מעניין: 65% מהמשרות החדשות למנהלות אדמיניסטרטיביות ולמזכירות בכירות דורשות כיום תואר ראשון, אך רק 19% מהמועסקות בתפקידים אלה מחזיקות בו. 81% מהמזכירות כיום, אם כך, כלל לא היו נשקלות לשני שלישים מהמשרות בתחומן, מכיוון שאין להן תואר של ארבע שנים הנדרש כיום כדי לעשות עבודה שהן כבר עושות.

רובואי במפעל פורד בתאילנדצילום: בלומברג

המחקר ציין כי מספר גדל והולך של מחפשי עבודה עשוי להידחק אל מחוץ למקצועות מעמד הביניים, הדורשים מיומנויות בינוניות, בשל הדרישה הגוברת לתואר ראשון כתנאי להעסקה — גם אם תואר זה אינו רלוונטי למשרה, אינו מעיד על יכולותיהם האמיתיות של אנשים ואולי יכול היה להיות מוחלף בקלות בשני קורסים מקוונים קצרים.

זאת רק אחת הבעיות התורמות לאבטלה ולתת־תעסוקה כיום. זה היה נושאו של סמינר שאותו כינסה בתחילת החודש קבוצת ארגונים וחברות. בין השאר, השתתפו בו ניו אמריקה, מקינזי 
וOpportunity@Work, ארגון חברתי חדש שבראשו עומד ביירון אוגוסט, מי שהוביל את מאמציו האחרונים של נשיא ארה"ב, ברק אובמה, לבצע רפורמה במסלול החינוך לעבודה בארה"ב. במוקד המפגש עמד מחקר חדש של מקינזי על האופן שבו ניתן להשתמש בפלטפורמות מקוונות ו"ביג דאטה" (ניתוח המספר הגדול של הנתונים הזמינים ברשת), כדי לטפח טוב יותר כישרונות בשוק העבודה, למצוא דרכים לאתר כישרונות גם אם אין להם תואר אקדמי, ולחבר אותם לדרישות האמיתיות של עסקים, במקביל לעבודה עם מכללות ואוניברסיטאות שמנסות להפוך את תוכנית הלימודים שלהן לרלוונטית יותר לדרישות שוק העבודה.

כפי שציין הסנאטור מרק וורנר, הנואם הראשי בסמינר, "כמעט 25 אנשים מתמודדים על נשיאות ארה"ב — ומדהים בעיני שאף לא אחד מהם מדבר על נושאים אלה".

המחקר של חברת הייעוץ מקינזי פותח בטענה כי "שוקי תעסוקה ברחבי העולם לא עמדו בקצב השינויים המהירים בכלכלה העולמית, ולחוסר היעילות שלהם יש מחיר גבוה". מיליוני אנשים אינם מסוגלים למצוא עבודה, "אך מגזרים שונים, משירותי בריאות ועד טכנולוגיה, אינם מצליחים למצוא כוח אדם מתאים. רבים מאלה שכן עובדים מרגישים כי כישוריהם עולים על הדרישות מהם ואינם מנוצלים כראוי".

"פער הכישורים הוא אמיתי", הסביר אוגוסט, "אך זהו סימפטום, ולא הגורם, של שוק עבודה שאינו מתפקד, לצד הקיפאון בשכר והירידה בניידות התעסוקתית". אף שיותר אנשים צריכים ללמוד כישורים דיגיטליים כיום, הוא מציין כי יש המוני אנשים בעלי כישורים שמעסיקים מחפשים — כמו יכולת תכנות — אך חסרות להם ההסמכות המסורתיות הנדרשות למשרות אלה.

יש גם אנשים שהיו שמחים ללמוד כישורים אלה, אך אינם יודעים מהם והיכן טוב ללמוד אותם, ואין להם גישה לפלטפורמות למידה חדשות שאינן מכוסות על ידי הלוואות ומענקים ממשלתיים. לחברות יש עובדים במחסנים, במרכזי השירות ובקומות המכירות, שיש להם מוטיבציה ויכולת ללמוד כישורים הנחוצים למשרות חדשות, אך מעט מדי מעסיקים מזהים עובדים אלה או מציעים להם הזדמנויות הכשרה. יש אזורים כפריים ועירוניים שבהם מיצוי פוטנציאל של עובדים בעלי פחות תארים עשוי להחזיר לארה"ב משרות טכנולוגיית מידע בחזרה.

linkedin.com/edu הוא אתר ששווה בדיקה. לאתר זה מסד נתונים אדיר של מיליוני עובדים, שאותו הוא ניתח כדי לראות אילו בתי ספר משגרים הכי הרבה בוגרים לחברות מובילות במגוון תחומים. אלה לא תמיד המוסדות הצפויים. בראיית חשבון, אלה הן האוניברסיטאות וילאנובה ונוטרדאם. במדיה אלה הן אוניברסיטאות ניו יורק והופסטרה. בתחום התכנות — קרנגי מלון, קאלטק וקורנל. בין שאתם רוצים להיות שרברבים או מנתחים, שימושי לדעת בוגרים של אילו מוסדות מטפסים במעלה 
החברות המובילות.

הטכנולוגיה תגדיר חינוך לתעסוקה

מרק וורנרצילום: בלומברג

הטכנולוגיה מגדירה מחדש עבודה ומסחר, ואם נהיה חכמים, היא גם יכולה להגדיר מחדש חינוך לתעסוקה ולקידום, כדי שכולם יוכלו לנצל ולשפר כל כישור, ולהתחבר לכל מעסיק שזקוק לכישורים אלה. "עד 540 מיליון אנשים עשויים להרוויח מפלטפורמות כישרונות מקוונות עד 2025", לפי המחקר של מקינזי.

זה לא כל כך קשה. צריך להשתמש טוב יותר בנתוני שוק התעסוקה של הממשל האמריקאי, כמו גם בנתונים של אתרים כמו לינקדאין, Monster.com 
ו–HireArt.com, ולשקול גם יצירת בורסות כישורים בסגנון של בורסות ביטוח הבריאות שיצרה רפורמת אובמה־קייר. פלטפורמות כישרונות מקוונות, המסוגלות לקשר קורות חיים של כל אחד לכל משרה שמתפנה, להתאים אנשים למשרות הדורשות כישורים מסוימים, להתאים הכשרה לאנשים הזקוקים לה, ולזהות אילו מוסדות מלמדים כישורים אלה בצורה הטובה ביותר — כל אלה יגדילו את התעסוקה, יובילו לכישורים הולמים יותר לשוק העבודה וישפרו את ההכשרה בעבורם.

לטענת סנאטור וורנר, על הקונגרס ליצור את התשתית המשפטית, ליצור הגנה על פרטיות ולספק תמריצים פיננסיים כדי לטפח חוזה חברתי חדש זה. "האתגר הגדול ביותר של שוק התעסוקה ושל קובעי מדיניות פדרלית, הוא השינוי ביחס המסורתי בין מעסיקים לעובדים". אם ננצל את כל המשאבים הטכנולוגיים העומדים לרשותנו, לדברי אניש צ'ופרה, לשעבר סמנכ"ל הטכנולוגיה של ארה"ב, נוכל לתת לאנשים "המלצות תפורות אישית לכל צעד בחיים".

אוגוסט מוסיף כי "נוכל להשתמש בטכנולוגיה לא רק כדי לבצע משימות אוטומטיות. אפשר להשתמש בה כדי להאיץ למידה, לשפר כישורים ולהנחות אנשים למשרות וקריירות טובות יותר".

הרובוטים ייקחו לנו את כל העבודה רק אם ניתן להם — אז בואו נשתמש בטכנולוגיה כדי לשמור על בעלי כישורי הביניים במעמד הביניים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker