מנכ"ל חברה גדולה בארה"ב משתכר פי 300 מהעובד הממוצע

חבילת השכר הממוצעת של מנכ"ל בחברה גדולה בארה"ב הסתכמה בשנה שעברה ב-16.3 מיליון דולר – עליה של 3.9% לעומת השנה הקודמת

סוכנויות הידיעות
סוכנויות הידיעות

המנכ"לים של החברות הגדולות בארה"ב משתכרים יותר מפי 300 מהעובד הממוצע בחברות אלה, כך לפי מחקר חדש של המכון למדיניות כלכלית (EPI), מכון מחקר בעל נטיה שמאלית.

חבילת השכר הממוצעת של מנכ"ל בחברה גדולה בארה"ב הסתכמה בשנה שעברה ב-16.3 מיליון דולר, עליה של 3.9% לעומת השנה הקודמת וזינוק של 54.3% לעומת סוף המשבר הכלכלי ב-2009. זהו שכר גבוה פי 303 משל העובד הממוצע, לפי הדו"ח.

 מאז 1978, שכר המנכ"לים בארה"ב, בהתאמה לאינפלציה, זינק ב-997%, כמעט פי שניים מהעליה שנרשמה באותה תקופה בשוקי המניות, בעוד שהעליה בשכרו של העובד הממוצע הסתכמה באותה תקופה ב-10.9% בלבד, לפי הדו"ח. ב-2013 שכר המנכ"לים היה גבוה פי 5.84 משכרם של 0.1% בעלי השכר הגבוה ביותר בארה"ב, לפי הדו"ח.

הפגנה להגבלת שכר הבכירים בבנקים, בבריסל

"הטענה היא ששכר גבוה למנכ"לים מוענק על כישרון", אמר לורנס מישל, נשיא המכון אשר היה שותף לחיבור הדו"ח. מישל חולק על הטענה לפיה שכר גבוה מאוד למנהלים הוא פרופורציונלי לרמת הכישורים הנדרשת כדי לנהל חברה ציבורית גדולה. "הנתונים האלה טוענים שמנהלים הם לא רק מוכשרים פי 300 מהעובד הממוצע, אלא גם פי שישה מוכשרים יותר מאנשים אחרים באלפיון העליון של המשתכרים", אמר.

הדו"ח של EPI מגיע בתקופה שבה גוברת המודעות בארה"ב לסוגיית האי שוויון. לפי סקר של גאלופ, 63% מהאמריקאים סבורים שחלוקת העושר בארה"ב אינה הוגנת. בשנת 2013, העושר החציוני של משפחות בעלות הכנסה גבוהה בארה"ב היה גבוה כמעט פי שבעה משל משפחות ממעמד הביניים – פער שיא – לפי נתונים של מכון Pew .

לדברי מישל, המנכ"לים והבכירים מרוויחים על חשבון העובדים מן השורה. "לפי כל הראיות, הצמיחה האדירה הזו בשכר לא מתורגמת לעליה בייצור. במילים אחרות, העוגה לא גדלה, אבל המנכ"לים חותכים לעצמם חתיכה גדולה יותר", אמר. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker