השבוע בוול סטריט: שעת ההכרעה לגבי גורלה של יוון

מלבד פגישת החירום של מנהיגי אירופה בנוגע ליוון, יתפרסמו במהלך השבוע בארה"ב שלל נתוני מקרו בתחומי הנדל"ן והצריכה הפרטית

רונית דומקה
רונית דומקה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רונית דומקה
רונית דומקה

לאחר שביום שישי נסגרו בורסות וול סטריט בירידות שערים ובורסת אתונה סגרה את השבוע הגרוע ביותר שלה מאז ינואר, ימשיך המשבר ביוון להשפיע על המסחר גם בשבוע הקרוב. ביום שני יקיימו מנהיגי גוש היורו פגישת חירום בניסיון להגיע להסכם שימנע מיוון להגיע לחדלות פירעון בסוף החודש.

בורסות וול סטריט נסגרו ביום שישי במגמה שלילית לראשונה זה ארבעה ימים ומדד נאסד"ק נסוג משיא, על רקע חששות בנוגע למבוי הסתום במגעים בין יוון לנושיה. דאו ג'ונס נסגר בירידה של 0.6% אך עלה בשיעור דומה בסיכום שבועי; מדד S&P 500, נסגר בירידה של 0.5% אך טיפס ב-0.8% בסיכום שבועי; נאסד"ק, שנסגר ביום חמישי ברמתו הגבוהה מעולם, איבד 0.3% אך השלים עליה שבועית של 1.3%.

פגישת של שרי האוצר של גוש היורו ביום חמישי לא הניבה תוצאות כלשהן, ולנוכח החששות כי יוון תגיע לחדלות פירעון משכו בעלי פקדונות מתוחים מהבנקים היוונים יותר מ-3 מיליארד יורו וגברו ההערכות כי אתונה תטיל מגבלות הון.

מפגין ביווןצילום: אי-אף-פי

עם זאת, לקראת פגישת החירום של מנהיגי גוש היורו ביום שני אמר ביום שבת שר הפנים של יוון כי הממשלה מתכוונת להגיש הצעה משופרת לנושים הבינלאומיים - קרן המטבע הבינ"ל והממשלות של גוש היורו.

יוון זקוקה בדחיפות להסכם שיעניק לה סיוע כספי בתמורה לרפורמות, כדי שתימנע מחדלות פירעון על חוב של 1.6 מיליארד יורו לקרן המטבע הבינ"ל עד סוף יוני. חוב זה עלול לגרום ליציאתה מגוש היורו.

הבנק המרכזי של אירופה (ECB) העניק ביום שישי סיוע לבנקים ביוון כדי למנוע את קריסתה של המערכת הפיננסית במדינה. ה-ECB סיפק נזילות חירום של 1.8 מיליארד יורו לבנקים, כדי שהמערכת תמשיך לתפקד בסוף השבוע, והודיע כי בכיריו ייפגשו שוב ביום שני כדי להחליט אם לספק ליוון עוד סיוע.

על המסחר ישפיעו גם שלל נתונים מקרו-כלכליים שיעידו על מצבה של הכלכלה האמריקאית, ובהם נתוני מכירות הבתים החדשים, הצריכה הפרטית וביטחון הצרכנים. ביום רביעי תתפרסם ההערכה הסופית לנתוני הצמיחה של ארה"ב ברבעון הראשון. לפי ההערכות רשמה הכלכלה האמריקאית ברבעון הראשון צמיחה שלילית של 0.2%.

בשבוע שעבר אמרה יו"ר הבנק הפדרלי, ג'נט ילן, כי חלה היחלשות מסוימת בלחצים להנמכת האינפלציה בארה"ב וכי הבנק המרכזי צופה קצב צמיחה מתון של כלכלת ארה"ב והמשך של מגמת השיפור בשוק התעסוקה האמריקאי. עם זאת, במסיבת עיתונאים שקיימה בעקבות הודעת המדיניות של הבנק המרכזי, הוסיפה ילן כי עדיין נותר מקום לשיפור בשוק התעסוקה. "התנאים הנוכחיים עדיין אינם מצדיקים העלאה של הריבית", אמרה ילן.

לדברי יו"ר הפד, המשקיעים מייחסים חשיבות רבה מדי למועד העלאת הריבית הראשונה בארה"ב מאז שנת 2006, ובמקום זאת עליהם לשים לב לנתיב הצפוי של קצב העלאת הריבית לאורך זמן. "אין מפת דרכים פשוטה שתראה מתי הבנק הפדרלי יעלה את הריבית", הוסיפה ילן. יו"ר הפד הודתה גם כי "אין בטחון רב לגבי האופן שבו השוק יגיב על העלאת הריבית הראשונה".

תגובות