"יוון עשויה להגביל משיכות המזומן מהבנקים בשבוע הבא"; אזרחים משכו 3 מיליארד יורו השבוע

הבנק האירופי שוב הגדיל הסיוע בנזילות לבנקים היוונים; היקף המשיכות הולך וגדל על רקע המבוי הסתום בשיחות בין יוון לנושיה והתגברות החשש כי יוון תגיע לחדלות פירעון בסוף החודש

סוכנויות הידיעות
רויטרס
סוכנויות הידיעות
רויטרס

יוון עשויה להטיל כבר בשבוע הבא הגבלות על סכום הכסף המזומן שמותר למשוך מהבנק, העריכו אנליסטים של בנק ברקליס, על רקע דיווחים לפיהם הבנק המרכזי של יוון ביקש מימון חירום נוסף מהבנק המרכזי של אירופה (ECB) בסך 3.5 מיליארד יורו, בעקבות התגברות משיכות הכספים מהבנקים ביוון.

"אם יהיו ראיות חתוכות לכך שלא ניתן יהיה להגיע להסכם בין יוון לנושיה, איכות הבטחונות של יוון תצנח וסביר מאוד להניח שהבנק המרכזי של אירופה יגיב בהרחבת התספורות כבר בשבוע הבא, לקראת פקיעת תוכנית הסיוע של קרן המטבע הבינ"ל (IMF) בסוף החודש", כתב אנליסטים של ברקליס בדו"ח שפירסמו בעקבות כשלון פגישת שרי האוצר של גוש היורו אתמול.

"מהלך כזה יגרום מצדו להטלת הגבלות הון זמניות, אולי מהסוג שהוטלו בקפריסין בשנת 2013", נאמר בדו"ח של ברקליס. אם אמנם כך יקרה, תהפוך יוון למדינה הראשונה בגוש היורו שנאלצת להטיל הגבלות הון.

דגלי יוון וגוש היורו מתנוססים בחזית הבנק המרכזי של יוון
דגלי יוון וגוש היורו מתנוססים בחזית הבנק המרכזי של יווןצילום: רויטרס

לפני שנתיים, בעת משבר הנזילות החריף אליו נקלעה קפריסין, הגבילה המדינה את סכום הכסף המזומן שאזרחי קפריסין הורשו למשוך מהבנק מדי יום ל-300 יורו, והטילה הגבלות על העברות כספים אל מחוץ לקפריסין.

הבנק המרכזי של אירופה הגדיל היום את היקף נזילות החירום שהעניק לבנקים ביוון, אולם לא ברור האם במלוא הסכום שהבנק המרכזי של יוון ביקש. בעלי חשבונות בנק ביוון משכו יותר משלושה מיליארד יורו בין יום שני ליום חמישי, אמרו היום מקורות בנקאיים לסוכנות הידיעות רויטרס.

גל משיכות הכספים מגביר את הלחץ על הבנקים של יוון וממחיש את הפגיעה במערכת הפיננסית ובכלכלה כולה כתוצאה מהמבוי הסתום במגעים בין אתונה לבין גוש היורו וקרן המטבע הבינלאומית.

שלושה מיליארד היורו שנמשכו בין יום שני ליום חמישי, מהווים יותר מ-2% מכלל פיקדונות משקי הבית והחברות בשווי 133.6 מיליארד יורו שמוחזקים בבנקים היוונים, נכון לסוף אפריל. לפני השבוע הנוכחי קצב המשיכות היה של כ-200-300 מיליון יורו ביום. דובר מטעם הבנק המרכזי של יוון סירב להגיב לגבי הנתונים, ואמר כי הבנק מפרסם נתונים לגבי המשיכות במועדים קבועים מדי חודש.

בעלי חסכונות בבנקים היוונים מושכים מהם את כספם מאז אוקטובר, אך הזינוק האחרון הגיע לאחר שהמגעים בין יוון לנושיה לגבי הרפורמות הנדרשות כתנאי להמשך חבילת החילוץ קרסו במהלך סוף השבוע. זה הותיר את יוון על סף חדלות פירעון והגביר את החששות מכך שהממשלה תצטרך להטיל הגבלות הון – אף שאתונה הכחישה זאת. "השבועיים הקרובים יהיו קריטיים מאוד למדינה ולבנקים", אמר אחד המקורות בבנקים ביוון. "הממשלה צריכה להגיע להסכם מוקדם ככל האפשר".

יוון צריכה לפרוע תשלום של 1.6 מיליארד יורו לקרן המטבע עד -30 ביוני, וכפי שהמצב נראה כעת, היא לא תהיה מסוגלת לעשות זאת ללא הסכם עם הנושים. אתמול בפגישת שרי האוצר של גוש היורו בלוקסמבורג הם לא הצליחו להגיע לפריצת דרך כלשהי שתקדם את המשא ומתן מול יוון.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker