שעון החול של יוון הולך ואוזל: פגישת גוש היורו הסתיימה ללא הסכם; פסגת חירום ביום שני

בתום ארבע שעות של דיונים בין שרי האוצר של גוש היורו נמשך המבוי הסתום במגעים בין יוון לנושיה; גורם בממשלת יוון: "לא נסכים שיסחטו אותנו"

לוגו בלומברג
בלומברג
לוגו בלומברג
בלומברג

שרי האוצר של מדינות גוש היורו לא הצליחו להגיע להסכם על משבר החוב של יוון בפגישתם היום בלוקסמבורג, אמר סגן נשיא הנציבות האירופית, ולדיס דומברובסקיס.

בתום ארבע שעות של דיונים, נמשך המבוי הסתום במגעים בין יוון לנושיה לגבי הצעדים שבהם נדרש לנקוט ראש ממשלת יוון, אלכסיס ציפראס, כדי להבטיח סיוע נוסף לארצו. הנושים התעקשו כי יוון צריכה לעמוד בתנאי הסכם החילוץ, אולם ציפראס עומד בסירובו לדרישה זו.

שרי האוצר של גוש היורו שיגרו "מסר חזק ליוון שעליה להיכנס למשא ומתן רציני", כתב דומברובסקיס בחשבונו בטוויטר. "קבוצת היורו ממשיכה להיות מוכנה להתכנס בכל רגע".

נשיא המועצה האירופית, דונלד טאסק, הודיע היום על פסגת חירום של מנהיגי 19 מדינות גוש היורו שתיערך ביום שני, בניסיון להגיע להסכם. "הגיעה העת לדון בדחיפות במצבה של יוון בדרג הפוליטי הגבוה ביותר", אמר.

במידה שלא יצליחו להגיע להסכם בפסגת החירום ביום שני, נותר ליוון לקוות כי בפסגת מנהיגי האיחוד האירופי שתעירך ב-25 וב-26 ביוני בבריסל, יצליחו הצדדים לחלץ את השיחות מהמבוי הסתום אליו נקלעו בטרם תסתיים תוכנית הסיוע הפיננסי הנוכחית ב-30 ביוני. באותו יום נדרשת יוון גם להעביר לקרן המטבע הבינ"ל (IMF) תשלום בסך 1.5 מיליארד יורו (1.7 מיליארד דולר).

אתונהצילום: בלומברג

לקראת סיום פגישת שרי האוצר היום, אמר גורם בממשלת יוון באתונה כי ארצו לא תסכים לסחיטה מצד גוש היורו. יוון מתכוונת להישאר רגועה והחלטית לנוכח המזימות שמטרתן לגרום לבריחת הון מהמדינה ולערעור יציבות כלכלתה והמערכת הפיננסית שלה, אמר הגורם.

שר האוצר הגרמני, וולפגנג שויבלה, סרב לשוחח עם עיתונאים בתום הפגישה בלוקסמבורג, וכך גם שרי אוצר אחרים שהשתתפו בפגישה.

שרי האוצר של גוש היורו ישתתפו מחר ביום השני של השיחות בלוקסמברג, כאשר שרי האוצר של כל 28 מדינות האיחוד האירופי יתכנסו כדי לדון במגוון נושאים כלכליים ופיננסים.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ