בתוך חמש שנים: המיליונרים יחזיקו כמעט חצי מההון הפרטי בעולם

מחקר של BCG מצא כי מספר המיליונרים בעולם גדל במהירות בשנה שעברה - וכך גם ההכנסות שלהם והנתח שלהם בכל הכסף שמוחזק בעולם

ישראל פישר
ישראל פישר

סך כל ההון שנמצא בידיים פרטיות גדל ב-2014 ב-12% והגיע בסך הכל ל-164 טריליון דולר, שיעור הגידול דומה לזה של 2013, כך מצא מחקר של חברת הייעוץ בוסטון קונסולטינג גרופ (BCG). לפי המחקר, חלק מגידול נובע מיצירה של הון חדש, אבל מגידול בנכסים קיימים.

על רקע הדיון על האי שוויון התגבר בעולם, עולה התהייה לאן מגיע כל ההון החדש הזה? ההון בקרב משקי בית עשירים מאוד ששווים יותר מ-100 מיליון דולר, צמח בשנה שעברה ב-11% - כך מצא המחקר. בסך הכל, משקי הבית העשירים מאוד מחזיקים ב-6% מההון הפרטי בעולם – או 10%. ב-BCG מעריכים כי עד 2019 יגיע ההון שמוחזק אצל משקי הבית העשירים מאוד ל-18 טריליון דולר וזו תהיה קבוצת האוכלוסייה בעלת שיעור הגידול הגבוה ביותר – גם מבחינת מספר משקי הבית שנכללים בקבוצה וגם מבחינת שיעור ההון הכולל שלהם. ואולם מספר משקי הבית בקבוצת האוכלוסייה הזו צפוי לזנק ב-19%, מה שהאומר שההון הממוצע של משקי הבית יירד בכ-6%.

דווקא "קבוצת הביניים" של העשירים – משקי בית עם "רק" 20-100 מיליון דולר רשמה זינוק של 34% בהון הפרטי ל-9 מיליארד דולר. במהלך חמש השנים הקרובות צפוי לגדול ההון של משקי הבית בקבוצה ב-9% להון כולל של 14 מיליארד דולר. מספר משקי הבית בקבוצה צפוי לצמוח ב-8% וההון הממוצע של כל משק בית צפוי לגדול ב-0.5%.

צילום: בלומברג

משקי הבית שנמצאים בתחתית "סולם העושר" (כאלה עם הון של בין מיליון ל-20 מיליון דולר) צפויים ליהנות מצמיחה "צנועה" יותר של 7% בהון הכולל שלהם בחמש השנים הקרובות, ואולם ההון הממוצע של כל משק בית צפוי גם לעלות.

לפי החישוב של BCG, מספר משקי הבית עם הון של יותר ממיליון דולר הגיע ב-2014 ל-17 מיליון – עלייה חדה לעומת 15 מיליון ב-2013. לטענת BCG, ביצועים טובים של השווקים בשנה שעברה הובילו לגידול החד במספר, וכך למשקי בית של מיליונרים יש 41% מכלל הון הפרטי בעולם – והנתון הזה עוד צפוי לעלות לשיעור של 46% ב-2019.

עוד נמצא בחקר, שמבחינה אזורית אין לישראל במה להתבייש. ההון הפרטי במזרח התיכון ובאריקה הגיע ב-2014 ל-6 טריליון דולר – עלייה של 9%. הסכום הזה צפוי לגדול ל-9 טריליון דולר עד 2019 – כשבישראל יהיה הון פרטי של טריליון דולר, לעומת 2 טריליון בסעודיה, טריליון באיראן וטריליון בנסיכויות המפרץ.

הנתונים האלה, שמעידים על גידול נוסף באי שוויון בעולם, עומדים בקנה אחד עם מחקרים אחרים בתחום. כך למשל, דו"ח של אוקספם שפורסם בינואר העריך כי כבר שנה הבאה, יגיע ההון המשותף של 80 האנשים העשירים בעולם לזה של 3.5 מיליארד אנשים בעולם הנמצאים בחציון התחתון במונחי הכנסות.

אי-שיוויון טיפס במעלה האג'נדה הפוליטית בשנים האחרונות, על רקע חששות כי ההתאוששות הכלכלית מאז המיתון של 2008-2009, לוותה בירידה באיכות החיים וגידול בערך הנכסים המוחזקים על ידי העשירים, כגון נדל"ן ומניות. האפיפיור פרנסיסקוס ויו"ר קרן המטבע הבינלאומית, כריסטין לגארד, נמנים עם המזהירים מפני גידול באי-שיוויון, בטענה כי מגמה זו עשויה לפגוע בכלכלה העולמית אם לא תטופל. הנושא המרכזי של ספרו רב-המכר של תומס פיקטי, "ההון במאה ה-21", היה החזרה לרמות ריכוז עושר של סוף המאה ה-19.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ