דונלד טראמפ מצטרף למרוץ לנשיאות: "חייבים להפסיק את שליטת הלוביסטים"

טראמפ תקף בשידור חי באינטרנט את ההנהגה הנוכחית וכינה את הנשיא "טיפש", האשים את הממשל בכניעה לסין וליפן, והזהיר מפני הטרור האיסלאמי. לגבי שוק התעסוקה הוא הבטיח: "אני אהיה הנשיא הטוב ביותר לשוק העבודה שאלוהים יצר אי פעם". טראמפ הצהיר על נכסים בשווי כולל של 8.737 מיליארד דולר

ישראל פישר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ישראל פישר

איש העסקים וכוכב הריאליטי, דונלד טראמפ, הודיע היום כי הוא מתמודד על תפקיד מועמד המפלגה הרפובליקאית לנשיאות ארה"ב. בשידור חי ברשת החברתית, תקף טראמפ את ההנהגה הנוכחית והכריז על מועמדותו. מוקדם יותר היום הבטיח טראמפ בשורה של ציוצים "הכרזה דרמטית", מה שגרם להערכות כי הוא מצטרף למרוץ לנשיאות.

"מתי ניצחנו בפעם האחרונה את סין? אני מנצח את סין כל הזמן. מתי ניצחנו את יפן בפעם האחרונה? הם מנצחים אותנו כל הזמן. מתי ראיתם שברולט בטוקיו". הוא המשיך ואמר שארה"ב נהפכה למזבלה לבעיות של כל האחרים, והתייחס גם ליחס של מקסיקו לארה"ב. "כשמקסיקו שולחת הנה את האנשים שלה, היא לא שולחת את האנשים הטובים ביותר שלה", תקף טראמפ ואמר כי ייתכן שחלקם פושעים. הוא המשיך ואמר כי גם ההגירה מהמזרח התיכון והטרור האיסלאמי "חייבים להיפסק במהירות".

"אנחנו בתחרות עם הטרור האיסלאמי הקיצוני", טען טראמפ שתקף את האופן שבו השתלט דעאש על מקורות הנפט במזרח התיכון. הוא הביע את חששותיו כי איראן משתלטת על המזרח התיכון, וכבר עכשיו היא משתלטת על עיראק. הוא תיאר את המערכה האמריקאית הכושלת בעיראק, ואת ההפסדים שהיא הסבה לחברה האמריקאית.  הוא אמר גם כי הסיוע האמריקאי שמועבר לעיראק נופל לידיים עוינות.

דונאלד טראמפ מכריז על מועמדותו לנשיאותצילום: רויטרס

המשיך עבר מנושאי הביטחון ודיבר על הכלכלה האמריקאית ועל מצב שוב התעסוקה. הוא אמר כי שוק התעסוקה נמצא במצב ירוד וכי שיעור האבטלה האמיתי בגילי 18-49 מגיע ליותר מ-20% - "ואף אחד לא מדבר על זה".

"האויבים שלנו מתחזקים מיום ליום, ורק אנחנו נחלשים", אמר טראמפ. "אנחנו לא יודעים אפילו אם הנשק הגרעיני שלנו יכול לעבוד", אמר טראמפ שהתייחס לפרסומים האחרונים בתקשורת האמריקאית על יכולות הגרעין של ארה"ב.

הוא התייחס גם לתוכנית הבריאות של נשיא ארה"ב, ברק אובמה, וטען כי לא רק שהיא "חסרת תועלת", אלא שהתוכנית היא "אסון". כדי לתאר את כישלון התוכנית סיפר טראמפ על עלות אתר האינטרנט שהגיעה ל-5 מיליארד דולר ונחשבה לפארסה מייגעת שהשפילה את אובמה.

טראמפ סיפר כי הוא נפגש בשבועות האחרונים עם מועמדים לנשיאות מטעם המפלגה הרפובליקאית ותקף אותם מכיוון שהם משתדלים שלא לתקוף את סין ומתקשים להציג תוכניות משמעותיות לשוק התעסוקה.

"הפוליטיקאים לא יהפכו לעולם את אמריקה נהדרת. הם נשלטים על ידי הלוביסטים והתורמים", אמר טראמפ שסיפר כי גם לו יש לוביסטים. "זה חייב להיפסק – ועכשיו. המדינה שלנו צריכה מנהיג דגול – ועכשיו. שיכול להחזיר את העבודות, את הייצור, את הצבא... אנחנו צריכים מישהו שייקח ממש את המדינה הזו ויהפוך אותה שוב לנהדרת. אני אוהב את החיים שלי. יש לי משפחה נהדרת. הם אמרו שאם אעשה משהו – זה יהיה ממש קשה. אז גבירותי ורבותי, אני מודיע באופן רשמי על מועמדותי לנשיאות ארה"ב", אמר טראמפ לקול תשואת הקהל במגדל טראמפ בניו יורק.

"אני אהיה הנשיא הטוב ביותר לשוק העבודה שאלוהים יצר אי פעם. אני אחזיר את העבודות מסין, מקסיקו, יפן ומעוד מקומות", אמר טראמפ. "הם באים. לוקחים לנו את הכסף ואת העבודות ואז מלווים לנו כסף –ואנחנו משלמים להם על זה ריבית. כמה טיפשים המנהיגים שלנו?"

לפי רשימת המיליארדרים של "פורבס", לטראמפ בין ה-69 הון מוערך של 4.9 מיליארד דולר. הוא ממוקם במקום ה-53 ברשימת עשירי ארה"ב של בלומברג ובעבר הלא רחוק הוא טען כי הונו מגיע ל-10 מיליארד דולר. הוא אמר כי אין לו בעיה לחשוף את ההון שלו, כפי שהטיח בעבר. "אני גאה בשווי שלי. התחלתי במשרד קטן עם אבא שלי במשרדים קטנים בברוקלין ובקווינס". הוא הציג לנוכחים את הצהרת ההון שלו ואמר כי הוא יגיש אותה במלואה. הוא אמר שיש לו נכסים בשווי של 9.2 מיליארד דולר וחוב של כ-500 מיליון דולר בלבד, ובסך הכל נכסים אחרי כל ההוצאות בשווי של 8.737 מיליארד דולר.

טראמפ מעורב מאוד בפוליטיקה האמריקאית ותקף בעבר כמה פעמים את אובמה. לפני בחירות 2012, הבטיח טראמפ כי יתרום 5 מיליון דולר "אם אובמה יחשוף את דרכונו" בטענה כי אובמה לא נולד באמת בארה"ב ולכן לא יכול להתמודד לנשיאות ארה"ב. כבר ב-2011 אמר טראמפ כי שיקול להתמודד לנשיאות אם מצב הכלכלה ימשיך להיות גרוע. וגם אז הוא האשים את "המנהיגים הטיפשים".

בבחירות הקודמות תמך טראמפ באופן רשמי במיט רומני לנשיאות ארה"ב. ביממת הבחירות הוא פירסם 46 ציוצים בטוויטר, ואחרי שאובמה ניצח הוא כתב: "המדינה שלנו נמצאת עכשיו בצרות רציניות וחסרות תקדים". אחר כך הוא הוסיף גם: "הבחירות האלה מזויפות ונלעגות. אנחנו לא דמוקרטיה!".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker