פצצת זמן בשווי 
3 טריליון דולר בידיים של ג'נט ילן

שוק האג"ח הקונצרניות בארה"ב תפח בעשור האחרון, אך אג"ח אלה מרוכזות בידי שלוש קבוצות משקיעים גדולות בלבד, מה שפוגע בנזילותן ועלול לגרום למשבר כשהבנק הפדרלי יתחיל להעלות את הריבית

לוגו בלומברג
בלומברג

רבים הביעו חשש כי המאזנים המצטמצמים של וול סטריט יובילו למשבר נזילות - ומשקיעים יברחו שוב משוקי האשראי. ואולם סטיבן אנטצ'ק, אסטרטג בסיטיגרופ, חושב שמשקיעים מתעלמים מסיבה גדולה בהרבה שיכולה לגרום למשבר: גודלו של שוק האג"ח הקונצרניות בארה"ב תפח ב–3.7 טריליון דולר בעשור האחרון, אך כמעט כל הצמיחה, לפי סיטיגרופ, מרוכזת בידי שלושה סוגי קונים בלבד - קרנות נאמנות, משקיעים זרים וחברות ביטוח. אנטצ'ק מעריך כי השילוב הזה עלול להוביל למכירה גדולה מכפי שהשוק יכול לספוג ברגע שהבנק הפדרלי יתחיל להעלות את הריבית, לראשונה מאז 2006.

"כל הכסף הולך לאותו מקום, וכשמשהו משפיע על אחד, מרבית הסיכויים שגם היתר מושפעים, ואין מי שייקח את הצד השני של העסקה", אמר אנטצ'ק. "פעם היו לנו 23 סוגי משקיעים בשוק, אבל כיום יש רק שלושה, ולדעתי זה משמעותי".

שלוש קבוצות משקיעים אלה מחזיקות בכמעט שני שלישים מהאג"ח הקונצרניות בארה"ב, לפי סיטיגרופ. קרנות נאמנות, הנאלצות למכור כשמשקיעים פודים מזומנים, צמחו בקצב המהיר ביותר מקבוצות אלה, והנתח שלהן יותר מהוכפל בתוך עשור, ל–22%. משקיעים זרים מחזיקים כמעט רבע מהשוק. אנליסטים בוולס פארגו הזהירו במאי כי קונים אלה עלולים לברוח מהשוק אם הדולר ייחלש והתשואות על האג"ח יעלו.

ג'נט ילןצילום: בלומברג

קרנות גידור, קרנות פנסיה ממשלתיות וברוקרים נמנים עם 20 הקבוצות האחרות המחזיקות יחדיו כ–37% משוק האג"ח הקונצרניות. כולם - מיו"ר הבנק הפדרלי, ג'נט ילן, ועד ג'יימי דיימון מג'יי.פי מורגן צ'ייס, חזרו על החששות שלפיהם היעלמות הנזילות משוקי האג"ח תגרום למכירה מואצת של אג"ח כשהבנק המרכזי יעלה את הריביות בארה"ב. מרבית החשש התמקד באחזקות האג"ח של בנקים כמו ג'יי.פי מורגן, גולדמן סאקס ודויטשה בנק - עושי שוק שיכולים לקנות אג"ח כשמשקיעים מוכרים.

מלאי האג"ח הקונצרניות של ברוקרים צנחו ביותר מ–76% בשנים שלאחר המשבר הפיננסי, בעוד רגולציה נוקשה יותר ייקרה אחזקת נכסים מסוכנים. "הרמות הנמוכות במאזני הברוקרים מעידות כי הם לא יהיו מוכנים לקנות כדי לפצות על זרימת ההון החוצה", אמר ג'ים קרון, מנהל כספים במורגן סטנלי אינווסטמנט מנג'מנט, המנהל נכסים בשווי של 406 מיליון דולר. הוא אמר כי נזילות בשוקי האג"ח היא "סיכון ידוע בלתי ידוע".

אנטצ'ק אומר באחרונה למשקיעים כי במקום להתמקד בברוקרים, עליהם לגוון את עמדותיהם באמצעות רכישת נכסים נזילים פחות שמשקיעים לא ימהרו למכור ברגע שהתחזית עגומה יותר. אלה יעזרו להם לשרוד תקופות תנודתיות, ואולי גם להפוך לקונים בתקופה שבה אחרים מוכרים. "כמה משקיעים פועלים כמו ברוקרים, וחושבים על עצמם כמקור נזילות עבור וול סטריט", אמר אנטצ'ק. "הם גדולים, ומסוגלים להחזיק עמדות נזילות פחות, מכיוון שהם לא צריכים לדווח על מחיר השוק של נכסים, ויכולים להחזיקם עד מועד פירעונם".

זה מה שזרוע ההשקעות של ניו יורק לייף אינשורנס, המנהלת כספי פוליסות בסך 215 מיליארד דולר, עשתה ב–2013, בתקופה שבה התחיל הבנק הפדרלי לצמצם את התמריצים הכספיים שלו, במהלך שהוביל למחיקת 5% משוק האג"ח הקונצרניות בדירוג "זבל" בתוך פחות מחודשיים.

הירידות "היו מוגזמות, מכיוון שהצורך בנזילות היה גדול ממה שקהילת הברוקרים היתה יכולה לספק", אמר טום ג'רארד, ראש מחלקת אג"ח בניו יורק לייף אינווסטורס. החברה רכשה הן אג"ח בדירוג "השקעה" והן בדירוג נמוך יותר. "רכשנו כמויות משמעותיות של אג"ח במרווחים ורמות תשואה אטרקטיביים מאוד, מכיוון שהיינו מסוגלים לספק נזילות", אמר. "אם נגיע שוב למצב דומה לזה שהיה ב–2013, להשקפתי זה מתחיל להיות הזדמנות יותר מאתגר".

חברות הנפיקו אג"ח בשווי חסר תקדים של 9.3 טריליון דולר מתחילת 2009, לפי בלומברג, בעוד הבנק הפדרלי הוריד את הריבית בארה"ב קרוב לאפס ועלויות ההלוואה צנחו לשפל. התשואות על אג"ח קונצרניות בדירוג "השקעה" בארה"ב, שהגיעו לשפל של 2.65% במאי 2013, טיפסו לשיא של 17 חודשים בשבוע שעבר, 3.36%, לפי נתוני בנק אוף אמריקה מריל לינץ'.

חברות ניהול הכספים הגדולות בעולם, ובהן פימקו, ונגארד ובלאקרוק, דנות בנושא באיגוד תעשיית ניירות הערך והשווקים הפיננסיים. במאי הן ביקשו מרשות ניירות ערך לגבש ועדה מייעצת שתתמקד בנזילות - היכולת לקנות ולמכור בקלות, מבלי להשפיע מהותית על מחירו של נייר ערך מסוים.

"גודלו של שוק האג"ח הקונצרניות, בהיעדר הנזילות כיום, הוא משהו שאנשים בצד הקונה, בצד המוכר ובצד הרגולטורי צריכים להתמקד בו", אמר ג'יימס סטיילי, שותף מנהל בחברת ההשקעות בלו מאונטיין קפיטל מנג'מנט, בכנס בניו יורק החודש. "אם משברים פיננסיים מתרחשים מדי שבע שנים, הגיע הזמן לחשוש מהמשבר הבא".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker