קרן המטבע: התרחבות הפערים בין העשירים לעניים פוגעת בצמיחה

ממשלות שרוצות להגביר את קצב הצמיחה צריכות להתמקד בסיוע לשני העשירונים התחתונים, נכתב בדו"ח חדש של ה-IMF

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו גרדיאן
גרדיאן

התרחבות פערי ההכנסות בין העשירים לעניים פוגעת בצמיחה, כך לפי דו"ח חדש של קרן המטבע הבינלאומית (IMF).

בדו"ח דוחה הקרן את הרעיון של צמיחה כלכלית המחלחלת מטה, וטוענת כי ממשלות שרוצות להגביר את קצב הצמיחה צריכות להתמקד בסיוע לשני העשירונים התחתונים של האוכלוסיה.

המחקר, אשר בחן כלכלות מפותחות, מתפתחות ומתעוררות, טוען כי קדמה טכנולוגית, היחלשות איגודי העובדים, הגלובליזציה ומדיניות המס שנותנת עדיפות לעשירים מילאו כולן תפקיד בהפיכת אי שוויון ל"אתגר הגדול ביותר של ימינו".  

לפי הדו"ח, האופן שבו ההכנסה מחולקת משפיע על הצמיחה. "אם הנתח של שני העשירונים העליונים בהכנסות יגדל, הצמיחה בתמ"ג למעשה תואט בטווח הבינוני, והיתרונות שלה לא יחלחלו כלפי מטה", נכתב בדו"ח. לעומת זאת, הגדלת נתח ההכנסה של שני העשירונים התחתונים תגרום לצמיחה מואצת בתמ"ג".

כריסטין לגארד, יו"ר קרן המטבע הבינלאומיתצילום: רויטרס

בדו"ח נכתב כי ישנן יותר ויותר ראיות לכך שהתגברות ההשפעה של העשירים וקיפאון בהכנסות העניים והמעמד הבינוני גורמים למשברים כלכליים ופוגעים בצמיחה הן בטווח הקצר והן בטווח הארוך. הקרן קוראת לממשלות להשקיע יותר במדיניות בריאות וחינוך שתורמת לצמצום העוני ולמיסוי פרוגרסיבי.

עם זאת, המחקר ממחיש את הניגודים בין הניתוח הכלכלי של ה-IMF לבין הקו הנוקשה יותר שהיא נוקטת כלפי מדינות כמו יוון, שנעזרות בסיועה הכלכלי. במסגרת המשא ומתן עם ממשלת יוון, ביקשה קרן המטבע להחליש את זכויות איגודי העובדים, אף שבדו"ח נכתב כי הדבר מחריף את אי השוויון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker