לא רק לעשירים: גולדמן סאקס יתחיל לתת הלוואות ללקוחות קטנים

הבנק מקים חטיבת לקוחות שתציע הלוואות של אלפי דולרים דרך האינטרנט, ובכך יתחרה בסטארט-אפים כמו לנדינג קלאב

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

במשך 146 שנה תפקד גולדמן סאקס בעיקר כבנק של העשירים והחזקים. כעת, הוא מתכנן להשיק פעילות חדשה: הלוואות שיעזרו לאנשים פשוטים לצמצם את חובות כרטיסי האשראי שלהם או לשפץ את המטבח.

חטיבת הלקוחות החדשה שהבנק מקים נמצאת אמנם עדיין בשלבי תכנון ראשוניים, אך לגולדמן יש תוכניות שאפתניות להציע הלוואות של אלפי דולרים להמוני אמריקאים ולהתחרות בכך עם הבנקים הקמעוניים וחברות סטארט-אפ חדשות המציעות הלוואות.

החטיבה החדשה תציע את ההלוואות דרך אתר אינטרנט או אפליקציה, ותתפקד בעצם כבנק וירטואלי בתוך אחת החברות הוותיקות ביותר בוול סטריט. ללא העלויות של הפעלת סניפים ותשלום שכר לפקידים, גולדמן יכול להלוות כסף בריביות נמוכות יותר ועדיין להרוויח. הבנק מקווה שיתחיל להעניק הלוואות כבר בשנה הבאה, לדברי מקורבים לעניין.

צילום: רויטרס

השירות החדש מציב את גולדמן בתחרות מול סטארט-אפים שמנסים להשתמש בטכנולוגיה כדי לשבש את עסקי הבנקאות המסורתיים, שלא השתנו זה זמן רב. עם הסטארט-אפים האלה נמנות חברות כמו לנדינג קלאב ופרוספר שמתווכות בין מלווים ללווים, וגם שירות התשלומים פייפאל, שהחל להציע הלוואות קטנות.

עם זאת, במיזם החדש גם טמונים סיכונים. לאחר המשבר הכלכלי, גולדמן הואשם בכך שהרוויח בשעה שבעלי בתים הפסידו את נכסיהם אשר עוקלו. אם הבנק ינהג בקשיחות עם הלווים – יתבע, למשל, משפחות במצוקה שלא שילמו חובות – הוא עלול לשוב ולסבול מתדמית ציבורית של בנק שמרוויח על גבם של האמריקאים מן השורה. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker