העשירים בארה"ב חוזרים לתרום: שיא בתרומות ב-2014

רמת התרומות בשנה שעברה עלתה על הרמה שנרשמה לפני המשבר הכלכלי

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

העשירים בארה"ב חוזרים לתרום – והרבה. רמת התרומות לצדקה עלתה ב-2014 זו השנה החמישית ברציפות, ועלתה על רמת השיא שנרשמה לפני המשבר ל-358 מיליארד דולר, כך לפי הדו"ח השנתי של ארגון גיווינג USA. היתה זו עליה של 5.4% לעומת 2013.

הדו"ח מראה כי התרומות בכל הקטגוריות – מאנשים פרטיים, תאגידים, קרנות ועזבונות – פיצו על הירידה שחלה במהלך המשבר הכלכלי. אחרי שהגיעו ל-355 מיליארד דולר ב-2007, התרומות ירדו ב-15% ל-303 מיליארד דולר ב-2009, לפי גיווינג USA, שמחשב את התרומות לפי האינפלציה.

"המיתון הגדול הנחית מכה כפולה במובן שהיו יותר אנשים נזקקים – יותר מובטלים, יותר רעבים, יותר חסרי בית – ובה בעת היו משמעותית פחות משאבים", אמר פטריק רוני, דיקן למחקר ועניינים אקדמיים בבית הספר לפילנתרופיה של אוניברסיטת אינדיאנה, אשר כתב את הדו"ח. "עכשיו חזרנו למקום שבו היינו קודם לכן. כל המשאבים גדלים, חלק מהם מהר יותר מאחרים, אך כולם גדלים בקצב הגון למדי".  

ביל גייטס
ביל גייטסצילום: בלומברג

העליה בתרומות האישיות, שהסתכמו ב-258.5 מיליארד דולר, היוותה 54% מהעליה הכללית בתרומות. היא כללה תרומות גדולות מאנשי הייטק, כמו למשל 1.9 מיליארד דולר שתרמו ביל ומלינדה גייטס לקרן שלהם. גם יזמים צעירים יותר תרמו הרבה. שון פרקר, מייסד נפסטר ואחד המשקיעים הראשונים בפייסבוק, תרם 550 מיליון דולר לקרן שלו בפידליטי, מייסד גו-פרו ניקולס וודמן תרם ביחד עם אשתו ג'יל 500 מיליון דולר ויאן קום מווטסאפ תרם 556 מיליון דולר לקרן הקהילתית של עמק הסיליקון.

העליה לא היתה שווה בכל התחומים. בתרומות בתחום האמנויות נרשמה העליה החדה ביותר, של 7.4%, בעוד שעליה של 3%-5% נרשמה גם בתחומים כמו חינוך, סביבה, חברה ובריאות. בתרומות למוסדות דת נרשמה ירידה לאורך הזמן. 

צילום: בלומברג
צילום: בלומברג
צילום: בלומברג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker