הקבוצה המפתיעה שמצבה השתפר במשבר הפיננסי בארה"ב: קשישים

מצבם של קשישים רבים השתפר ביחס לאנשים צעירים יותר במשבר; אך יש חשש כי הנוכחות הגדולה שלהם במעמד הבינוני מסתירה פערי הכנסות נרחבים אף יותר בקרב מבוגרים צעירים יותר

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

מרבית האמריקאים סבלו מהפסדים משמעותיים בתקופת המיתון בארה"ב, ואחריה, בשל פיטורים, קיפאון בשכר וקריסה בשווי מחירי הבתים שלהם. אך מלבד הסופר-עשירים, מצבה של קבוצה אחת נראה כי לא נפגע: קשישים.

הם זכאים לביטוח לאומי, פנסיה, והכנסות מהשקעותיהם, כמו גם מספר הולך וגדל של משכורות בשל דחיית הפרישה. לכן, אנשים מבוגרים יותר לא רק שרדו את המיתון שהחל ב-2007, אלא אף שיפרו מצבם, לפי ניתוח נתונים ממשלתיים שביצע "ניו יורק טיימס". כתוצאה מכך, מעמד הביניים של ארה"ב מאפיר.

מי שנולדו במהלך מלחמת העולם השנייה או בשנים שמיד אחריה, בתחילת דור הבייבי בום – כ-25 מיליון אמריקאים בגילאי 65-74 – יצאו טוב במיוחד מהמשבר הכלכלי. אף שיש דוגמאות רבות לקשישים שמצבם אינו טוב כלל, כקבוצה, מצבם הפיננסי טוב יותר מדורות קודמים, והם עשויים ליהנות מתקופת זקנה טובה יותר מהדורות הבאים, ואף ממי שצעירים מהם בעשור בלבד.

"אלא אנשים שהתברכו בתנאים כלכליים טובים, בייחוד מי שהצליחו לרכב על הצמיחה הכלכלית שלאחר המלחמה", אומר גארי אנגלהרדט, כלכלן באוניברסיטת סירקיוז. יכולתם לטפס בשנים שלאחר המיתון, בתקופה בה מרבית משקי הבית מתדרדרים, משקפת מגמה רחבה יותר שנפוצה בעשורים האחרונים.

בעבר, הקשישים היו לרוב עניים מיתר קבוצות הגיל. כעת, הם הדור האחרון שנהנה בצורה נרחבת מפנסיה מסורתית, וזכאים לרשת הביטחון הממשלתית המיועדת לקשישים. הם נהנו מטיפוס ממושך במחירי הנדל"ן שקדם למיתון. לכן, מרבית הקשישים נכנסים כיום למעמד הבינוני – המוגדר כאן כמי שנמצאים בין המאיונים ה-40 ל-80.

גם ההכנסה החציונית עבור מי שמעל גיל 75 טיפסה, אך לא באותה מידה.

חלק מהחוקרים מצאו כי ההצלחה הכלכלית של קשישים מסתירה פער עמוק עוד יותר בין הכנסות העשירים לכל היתר. "פחות משהקשישים חווים שיפור בהכנסותיהם, אנשים בוגרים אחרים אינם חווים גידול בהכנסות, אפילו לא בקצב המפצה על אינפלציה", אומרת אלישה מונל, מנהלת המרכז למחקר הפרישה בבוסטון קולג'. כמעט מחצית מהקשישים בגילאי 65 ומעלה רואים עצמם במצב מצויין או טוב פיננסית, לפי סקר של מכון פיו.

התעשרות הקשישים ביחס לחברה הובילה להתקהלותם בקהילות פנסיונרים מסורתיות. The Villages במרכז פלורידה, עם שיעור פשיעה נמוך ועשרות מגרשי גולף, הוא המטרופולין בעל הצמיחה המהירה ביותר בארה"ב בשנתיים האחרונות. מיליוני קשישים עוברים לפרוורים אמידים.

גם הרגליהם השתנו לעומת הדור שקדם להם. הרבה יותר מהם עובדים גם כיום כדי להגדיל הכנסותיהם ולממן פנסיה במשך שנים רבות יותר. בסוף שנות ה-90', רק חמישית מהאמריקאים בסוף שנות ה-60 ותחילת שנות ה-70 לחייהם עבדו. כיום שליש מהם עובדים. ובניגוד לדור של הוריהן, יותר נשים עובדות ותורמות להכנסות משק הבית. אך לא כולם כמובן יכולים לעבוד עד גיל מבוגר. בעיות בריאות ואפליית גיל מייצגות מכשולים משמעותיים. והרבה מהמשרות לגילאים מבוגרים אינן מספקות.

הפערים בפנסיה עדיין גדולים
הפערים בפנסיה עדיין גדוליםצילום: בלומברג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker