לוגו רויטרס
רויטרס

האקרים המקושרים לסין הצליחו ככל הנראה להשיג גישה למידע אישי רגיש של אנשי מודיעין וצבא אמריקאים, מה שעשוי לחשוף אותם לסחיטה - כך דיווחה סוכנות הידיעות אי-פי בסוף השבוע. במקרה אחר, נאלצה בריטניה להוציא סוכנים חשאיים "ממדינות עוינות", אחרי שרוסיה וסין הצליחו לפצח מידע רגיש שהודלף על ידי אדוארד סנודן, עובד לשעבר בסוכנות האמריקאית לביטחון לאומי (NSA) – כך דיווח "סאנדיי טיימס".

הדיווח בבריטניה הסתמך על מקורות במשרד ראש ממשלת בריטניה, במשרד לביטחון פנים ובמנגנוני הביטחון. בשל זאת נאלץ השירות החשאי במדינה, MI6, המפעיל סוכנים במדינות זרות, להוציא סוכנים מכמה מדינות. עוד נטען בדיווח כי סין ורוסיה הצליחו לפצח מסמכים מוצפנים שמכילים פרטים של שיטות פעולה של רשויות המודיעין – מה שיכול להוביל לזיהוי סוכנים בריטים ואמריקאים.

ואולם הגורמים במשרד ראש ממשלת בריטניה ניסו להרגיע ואמרו כי "אין ראיות שמי מהסוכנים נפגע". משרדו של דיוויד קמרון סירב להעביר תגובה רשמית. סוכנויות הביטחון בבריטניה לא הגיבו לבקשות תגובה של רויטרס.

אובמה מחקה את דמותו של ג'יימס בונדצילום: רויטרס

על פי הדיווח בארה"ב, שמסתמך על גורמים רשמיים בארה"ב, נחשף מידע על מיליוני אמריקאים בעלי סיווג בטחוני, ובהם סוכנים ב-CIA, NSA ואנשי צוות ביחידות מיוחדות של הצבא כתוצאה ממתקפת סייבר על המשרד לניהול משאבי אנוש. לפי הדיווח באי-פי, 2.9 מיליון בני אדם הגישו בקשה ונבדקו לצורך קבלת סיווג בטחוני עד לאוקטובר 2014.

מהמשרד לניהול משאבי אנוש לא הגיבו לבקשות תגובה, אבל גורם בכיר בארה"ב אישר כי חוקרים אמריקאים גילו מתקפה על המשרד שבה ניסו להשיג מידע רגיש על עובדי הממשלה באופן דומה לדליפת המידע שהתגלתה בשבוע שעבר.

אותו בכיר, שביקש להישאר בעילום שם, לא יכול היה לאשר מהו המידע שדלף, אך אמר כי "זו היתה מערכת מידע נפרדת של משרד משאבי האנוש" תוך כדי התייחסות לדליפת המידע בתחילת יוני שבה לא דלף מידע אישי על מבקשי סיווג ביטחוני.

גורם המקורב לחקירת המקרה אמר כי ארה"ב חושדת כי האקרים המקושרים לסין אחראים על המתקפה הזו. ביום שישי אמרו בבית הלבן כי הושג מידע על 4 מיליון בני אדם מהמשרד למשאבי אנוש שעבדו בעבר או בהווה בממשל הפדרלי. ייתכן שהאישור הזה של הבית הלבן מקושר לפריצה שעליה דווח באי-פי בתחילת יוני וקשורה לדליפת מידע על 14 מיליון אמריקאים.

על פי הודעת הבית הלבן, ייתכן כי הפריצה קשורה "למידע בנוגע לרקע של עובדים בעבר ובהווה של עובדי ממשלה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום