קטסטרופה או מלון קליפורניה: הדברים הכי נוראיים שעלולים לקרות במשבר היווני - גלובל - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

קטסטרופה או מלון קליפורניה: הדברים הכי נוראיים שעלולים לקרות במשבר היווני

זמנה של יוון הולך ואוזל, וכל התרחישים שמשרטטים מומחים בפני בלומברג מעוררים פלצות בדרגה זו או אחרת

8תגובות

יום הדין הפיננסי של יוון הולך וקרב, וכל הנושים, המשקיעים והחוסכים מנסים לנחש מה יקרה.

ראש ממשלת יוון, אלכסיס ציפראס, שלח משלחת לבריסל עם הצעות חדשות לנושי יוון בעקבות דרישות ממנו להסכים לוויתורים נוספים או לקחת אחריות על חדלות פירעון. המשלחת הגיעה בשבת להיפגש עם נציגי שלושת הנושים שלה - קרן המטבע, האיחוד האירופי והבנק המרכזי של אירופה - שמעכבים העברת סיוע. המטרה היא להסכים על יעדים לקיצוץ בפנסיות, העלאת מסים והגעה לעודף תקציב ראשוני לפני פגישה של שרי האוצר של האיחוד בלוקסמבורג ביום חמישי, אמר מקור בממשלת יוון.

גטי אימג`ס

נציגי ממשלות אירופה, מהקנצלרית אנגלה מרקל ועד נשיא האיחוד האירופי דונלד טוסק הביעו את תסכולם מהדרך בה יוון מנהלת משא ומתן של הליכה על הקצה, שהביא אותה לסף קריסה פיננסית.

הדברים הידועים בוודאות הם:

■ יוון חייבת לקרן המטבע 1.7 מיליארד דולר שצריכים להפרע החודש.

■ ביולי ואוגוסט היא תצטרך לפרוע חוב של כמעט 7.6 מיליארד דולר לבנק המרכזי של אירופה.

■ תוכנית החילוץ שהעניק לה גוש היורו תפקע ב-30 ביוני; הנושים מסרבים לשחרר את יתרת ההלוואה ליוון, סך 7.2 מיליארד יורו, לפני שממשלת יוון תסכים לבצע מהלכי צנע נוספים.

■ הזמן ההולך ואוזל הוביל את ממשלת גרמניה לתכנן מה לעשות במקרה שיוון תכריז חדלות פירעון, דיווח העיתון הגרמני "בילד".

מי שממתין להחלטה ברורה בנוגע למעמדה של יוון בגוש היורו יצטרך להתאזר בסבלנות. אימוץ היורו אמור היה להיות כרטיס לכיוון אחד, ולכן אין מתווה או תקדים ליציאה ממנו.

הצעדים הבאים האפשריים עבור יוון נעים בין השארות ביורו לבין גירושים הרי אסון. צעדי ביניים כוללים הנפקת מטבעות מקבילים ומחזור הסיוע לפירעון החובות במטבע זר.

אי-אף-פי

לא ברור מי הוא זה שיעשה את הצעד ויכריז על מותה הכלכלי של יוון –ראש ממשלת יוון אלכסיס ציפראס, נשיא הבנק המרכזי של אירופה מריו דראגי, נשיא האיחוד האירופי דונלד טוסק או נשיא הנציבות האירופית ז'אן קלוד יונקר.

שאלנו כלכלנים, משקיעים ומקבלי החלטות לשעבר מהם התרחישים האפשריים.

 

תרחיש א' - הימנעות מפרישה מגוש היורו

ציפראס, שמפלגתו סיריזה זכתה בבחירות בינואר על בסיס ההבטחה לשנות את תנאיהן הדרקוניים של הלוואות החילוץ, ייכנס לדרישות הנושים. בעמדו בפני ברירה להידחות מגוש היורו או ליישם צנע בתמורה להלוואות, ציפראס יבחר במזומנים. הבנק המרכזי ימשיך לתמוך במערכת הפיננסית של יוון.

עם זרימת הסיוע, ימיה של ממשלת סיריזה ספורים, בשל מרד פנימי. קואליציה חדשה תקום עם תמיכת האופוזיציה הפרו-אירופית והפלג המתון של סיריזה – או שיוכרזו בחירות חדשות.

חברותה של יוון ביורו תובטח, והלוואות חדשות יאפשרו לה לפרוע את חובותיה לקרן המטבע ולבנק המרכזי ולמלא את קופותיה. תנאי ההלוואות יוקלו, ויאפשרו למתן את תגובת הנגד העממית נגד גל חדש של מהלכי קיצוץ בתקציב. עם זאת, הידוק החגורה יחנוק את התפוקה הכלכלית ויעכב את התאוששותה של יוון מהמיתון הממושך בתולדותיה.

תרחיש ב' - מלון קליפורניה

שר האוצר היווני יאניס וארופאקיס תאר את החברות בגוש היורו בשורה מהשיר המפורסם של האיגלס מ-76: "אפשר לעשות צ'ק אאוט, אבל אי אפשר לעזוב לעולם". ציפראס עשוי להיכשל בהגעה לפשרה שתהיה מקובלת על ממשלת גרמניה או הפלג הקומוניסטי של מפלגתו שלו, וכל בעלי העניין שבאמצע. עם זאת, הוא יצליח איכשהו לשמור את יוון בתוך גוש היורו רשמית.

הלוואות החילוץ – שהן מקור המימון היחידי של יוון – יתעכבו. מנהיגי אירופה יסרבו להמשיך, והבנק המרכזי של אירופה יתחיל להגביל את המימון שמחזיק את הבנקים של יוון בחיים.

יוון תידרש למגבלות הון – מכיוון שאין מספיק מזומנים לספק את צרכי היוונים – לאחר שתשבית את הבנקים לזמן קצר. התוצאות האפשריות מתרחיש זה הן:

סלטה לאחור - מגבלות הון משמעותן הגבלת משיכת כסף והעברתו. ההשלכות הדרמטיות שלהן עשויות לאלץ את ציפראס להתפשר. סקרי דעת קהל מראים שרוב היוונים – בין 66%-75% מהאוכלוסיה – רוצים להשאר בגוש היורו בכל מחיר.

ציפראס יקים קואליציה חדשה עם מחוקקים ממפלגות פרו-אירופיות. במשאל עם שיתקיים על רקע מגבלות ההון והבנקים הסגורים, הוא יקבל מנדט לשנות כיוון. ממשלת אחדות לאומית תוקם ויוון תישאר בגוש היורו, לא לפני שהמהלכים יעוררו מיתון נוסף.

צ'ק אאוט - עם סגירתם של הבנקים, המצב הפוליטי ידרדר ומרד עממי יתגבר, כשגרמניה מתפקדת כמטרה העיקרית לזעם הציבור. סקרים מראים נטייה לטובת היפרדות מגוש היורו. מגבלות ההון יעניקו לממשלה מרווח תמרון להדפיס מטבע חדש או סוג של שטרות חוב לתשלומים מקומיים. המטבע החדש יצנח מיד, באופן המשקף את מצבה העגום של הכלכלה שהצטמקה ברבע מאז 2008.

ממשלות גוש היורו ימתיקו את הגזירות של יוון באמצעות הלוואת פרידה במטבע קשה. ההיגיון הוא למנוע התמוטטות כלכלית מוחלטת, שתגרום לקריסת מדינה באזור אסטרטגי.

חובותיה של יוון לישויות ציבוריות יאורגנו מחדש, והתשלום לקרן המטבע ייעשה מתוך קרן המשבר של גוש היורו או באמצעות הלוואות הפרידה. יוון לא תוכל לגייס הון בשוקי האג"ח.

רוב החברות היווניות והבנקים יגיעו לחדלות פירעון. חלק מהפקדונות יוחרמו כדי לממן את המערכת הפיננסית, או יומרו למטבע החדש. הסדר החובות מ-2012 קבע בכל מקרה שיוון לא תצטרך לפרוע את הקרן לנושיה הפרטיים בשנים הקרובות.

גם היורו וגם המטבע החדש של יוון יהיו במחזור. יוון לא תעזוב רשמית את גוש היורו - הדלת תישאר פתוחה למקרה שהיא תשפר את מצבה, אולם היא תהיה בגיהינום כלכלי.

תרחיש ג'- קטסטרופה

יוון תיפקד מגוש היורו בהכרזה פרועה על חדלות פירעון, לנוכח הפגנות והחמרת מצבם של רוב אזרחיה. הממשלה תאשים את הגרמנים בכל.

יוון לא תקבל שום סיוע בתמיכה במטבע חדש ובפירעון חובותיה לבעלי האג"ח וקרן המטבע. כתוצאה מכך יופעלו סעיפי חדלות פירעון לכל הנושים. הממשלה והבנקים יתמוטטו. כלכלת יוון תיקלע לשפל חוזר. חדלות הפירעון הגדולה בהיסטוריה של הקפיטליזם תדחף את אירופה בחזרה למיתון ותעיב על מדינות היורו המצויות בקשיים, כמו איטליה.

היחסים העכורים יובילו ליציאתה של יוון מהאיחוד האירופי. הרעיון שהיורו הוא עניין בלתי הפיך יועמד בספק, ויטלטל את השווקים הפיננסיים. הקריסה הכלכלית תגרום לעלייתם של קיצוניים מימין ומשמאל, לשלטון. מי שיוכל, יברח מיוון.

הטלטלה תגרום גם להעמדת חברותה של יוון בנאטו בספק. ממשלה חדשה ובלתי יציבה של יוון תפנה לרוסיה לתמיכה, ותספק מאחז ים תיכוני עבור ולדימיר פוטין.

 

 תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#