צפו

האם רובוטים מוכנים להשתלט על העולם? קודם, הם צריכים ללמוד לעמוד על שתי רגליים

באתגר דארפ"א בתחילת החודש הצליחו 3 רובוטים בלבד מבין 23 להשלים את מסלול המכשולים והמשימות שהציב הארגון; קבוצה מדרום קוריאה זכתה במקום הראשון וב-2 מיליון דולר; צפו בהצלחות ובנפילות

מיכל רמתי

ביפן יש כבר רובוטים המשמשים כאנשי מכירות בחנויות אלקטרוניקה. ענקיות הקמעונות המקוונת עליבאבא בסין ואמזון בארה"ב מנסות לראות אם הן מסוגלות להשתמש ברחפנים כאמצעי שילוח. מכשירי רומבה מנקים להמוני אנשים ברחבי העולם את הבית, ורובוטים מבצעים מלאכות מגוונות במפעלים כבר שנים. דארפ"א (DARPA), זרוע המחקר והפיתוח של הפנטגון האמריקאי, רוצה להעלות את הרובוטים מדרגה, ולהפוך אותם לחלק מצוותי חילוץ והצלה, שיוכלו לפעול גם בתנאים שבני אדם אינם מסוגלים לעמוד בהם.

לשם כך השיקה דארפ"א תחרות רובוטיקה בה הפרס לצוות המנצח הוא 2 מיליון דולר. האתגר: פיתוח רובוט דו-רגלי שיוכל לעבור מסלול מכשולים המדמה כניסה למתקן גרעיני בו ארעה תקלה. התחרות נהגתה בעקבות האסון בתחנת הכוח הגרעינית בפוקושימה ביפן ב-2011, והרעיון של דארפ"א כי יש לפתח צוותים משולבים של בני אדם ורובוטים לטיפול במצבים כאלה. בין היתר, נדרשו הרובוטים להתגבר על תנאי שטח לא אחידים, לטפס במדרגות, לפתוח דלת ולסובב ידית איטום. נשמע פשוט? האתגר הדגים עד כמה לא פשוט ללמד רובוטים לבצע משימות שכאלה, שלנו כבני אדם נראות טריוויאליות, גם כאשר מפעילים מרוחקים מסייעים להם ומדריכים אותם.

23 רובוטים התחרו ביניהם על סיום המסלול במהירות הגבוהה ביותר. רק שלושה אכן הצליחו לעמוד בכלל המשימות ולסיים. אחת הבעיות הקשות ביותר של הרובוטים הייתה להצליח לשמור על שיווי משקל, כפי שניתן לראות בסרטון הבא.

רובוטים גם התקשו בהרמת מקדחה וקידוח חור בקיר, או סיבוב ידית שסתום – פעולות עדינות יחסית שבני אדם מבצעים בין היתר בזכות מבנה כף היד היחודי.

אף שמבנה אנושי אינו נחוץ לפעולות חילוץ בהכרח – רובוטים קיימים כיום בתחום הינם לרוב בצורה הדומה יותר לחיפושית גדולה מאשר לאדם – ישנם יתרונות לצורה בלתי יציבה זו. למשל, טיפוס במדרגות או הגעה למקומות גבוהים יחסית.

הרובוט המנצח, מהמכון הקוריאני למדע וטכנולוגיה (KAIST), היה בעל מבנה ייחודי המאפשר לו "לרדת על הברכיים ולנסוע בצורה נמוכה יותר.  הוא השלים את כל 8 המשימות בזמן הקצר ביותר – 44 דקות ו-28 שניות. במקום השני הייתה קבוצת IHMC רובוטיקס מפלורידה, שזכתה במיליון דולר, ובמקום השלישי, Tartan Rescue of Pittsburgh, שזכתה בחצי מיליון דולר.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker