2% בארה"ב שומרים כשרות - אבל 40% מהמזון באריזות הוא כשר

למה הסימון הנפוץ ביותר על אריזות מוצרי מזון בארה"ב הוא "כשר" - יותר אפילו מ"ללא גלוטן"?

סוכנויות הידיעות

יהודים מהווים פחות מ-2% מאוכלוסיית ארה"ב, ורק חלק מהם שומרים כשרות, אז מדוע יותר מ-40% מהמזון והמשקאות באריזות שנמכרים באריזות בארה"ב נושאים חותמת כשרות - סימון המזון הנפוץ ביותר בארה"ב, אפילו יותר "ללא גלוטן".

41% מהאריזות המזון והמשקאות בארה"ב נושאות סימון "כשר", לעומת 25% מהמוצרים שעליהם יש סימון אזהרה לבעלי רגישויות לרכיבים שונים ו-22% עם סימון לפיו האריזות ידידותיות לסביבה, לפי חברת מחקרי השוק מינטל. 19% ממוצרי המזון בארה"ב נושאים סימון לפיו המוצר אינו כולל חומרים משמרים, ועל 10% מופיע סימון כי המוצר נטול גלוטן.

בשנים האחרונות נרשם זינוק בהיקף מוצרי המזון בארה"ב המסומנים ככשרים. אם בשנה שעברה הם היוו כאמור 41% מהמוצרים, הרי שחמש שנים קודם לכן, בשנת 2009, הם היוו רק 27% מהמוצרים. באותה שנה, הוערך שוק המזון הכשר בארה"ב ב-17 מיליארד דולר, לפי חברת המחקר פאקג'ט פאקטס.

צילום: אי–פי

אתר החדשות קוורץ (Quartz) ניסה לפענח את תעלומת הזינוק בתפוצת מוצרי מזון הכשרים בארה"ב, לאור העובדה שיהודים מהווים רק 2% מאוכלוסיית ארה"ב, ושרק כחמישית מהיהודים האמריקאים מקפידים על כשרות. לפי האתר, צרכנים רבים שאינם מקפידים על כשרות נעזרים בסימון מסיבות אחרות, החל ממוסלמים וכלה בצמחונים.

"ישנן קבוצות צרכנים אחרות שקונות את המוצרים הללו", אמרה אנליסטית המזון אמנדה טופר מחברת מינטל, לאתר קוורץ. לדבריה, אחת מקבוצות אלו הן מוסלמים, אשר מספרם בארה"ב עודנו נמוך ממספר היהודים, אך הולך וצומח ומהווה כ-0.9% מכלל האוכלוסיה, לעומת 0.4% בשנת 2007.

מוסלמים מקפידים על צריכת מזון עם הכשר מוסלמי ("חלאל"), אשר יש דמיון מסוים בינו לבין הכשרות היהודית. "אם הם לא מצליחים למצוא חלאל, הם מסתפקים בסימון כשר", אמרה לאתר קוורץ פיליס קוגל, מנהלת השיווק של איחוד קהילות אורתודוקסיות באמריקה, שההכשר שלו הוא הנפוץ ביותר בצפון אמריקה.

צרכנים אחרים מעדיפים מזון כשר מסיבות שאינן דתיות, כמו למשל ההנחה שמוצרים כשרים מיוצרים בתנאי תברואה טובים יותר. "חלקם נמשכים למוצרים כשרים מתוך תפיסה שהם בריאים או טעימים יותר, או מסיבות של הקפדה על תזונה צמחונית", ציינה האנליסטית טופר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker