המכתב הדרמטי של הכלכלנים הבכירים: "אירופה בסכנה - תנו ליוונים לחיות"

כלכלנים בכירים ובהם ג'וזף שטיגליץ ותומא פיקטי פירסמו מכתב ב"פייננשל טיימס": "הוויתורים המתמידים הנדרשים מהממשלה מסכנים את התמיכה הפוליטית בסיריזה"

סוכנויות הידיעות

"עתידו של האיחוד האירופי מוטל על הכף במגעים בין יוון ונושיה, שמתקרבים לשיא", כך נפתח המכתב הדרמטי שעליו חתומה שורה של כלכלנים נחשבים, ביניהם ג'וזף שטיגליץ ותומא פיקטי, והתפרסם ב"פייננשל טיימס" ביום שישי.

במכתב, שכותרתו היא "ברגע האחרון, קריאה לשפיות והומניות כלכלית", קוראים הכלכלנים לשני הצדדים להציע ויתורים כדי להימנע מכישלון. "האיחוד האירופי נדרש להפגין סבלנות, לממן ולקדם רפורמות מבניות והתאוששות כלכלית, ולשמר את השלמות של גוש היורו. מיוון נדרש להראות שלמרות שהיא מתנגדת לצנע, היא תומכת ברפורמה ומעוניינת לשחק תפקיד חיובי באיחוד האירופי".

המכתב מאזכר מכתב קודם שנשלח בינואר ל"פייננשל טיימס" ובו נאמר כי יש להבדיל בין צנע לרפורמות - ושגינוי הצנע אינו יציאה נגד הרפורמות. "אנו מאוכזבים מכך שהצנע חותר תחת רפורמות המפתח של סיריזה (מפלגת השלטון ביוון), שבהן צריכים מנהיגי האיחוד האירופי לשתף פעולה עם ממשלת יוון - בעיקר במניעת העלמות מס ושחיתות".

תומאס פיקטיצילום: רויטרס

מכתב הכלכלנים נושא מסר חד וברור נגד הצנע: "הצנע מפחית דרסטית את ההכנסות מרפורמות מס, ומגביל את המרווח לשינוי הנדרש להפוך את המינהל הציבורי לנושא באחריות ויעיל מבחינה חברתית. הוויתורים המתמידים הנדרשים מהממשלה מסכנים את התמיכה הפוליטית בסיריזה, ואת יכולתה לבצע רפורמות שיוציאו את יוון מהמשבר. זוהי שגיאה לדרוש מיוון להיות מחויבת לתוכנית ישנה שהוכחה ככושלת, נדחתה על ידי המצביעים ביוון ושמספר גדול של כלכלנים, ובהם גם אנחנו, מאמין שהיתה מוטעית מלכתחילה".

הכלכלנים החתומים על המכתב הציעו הסכם מתוקן לטווח ארוך עם המוסדות הנושים של יוון - קרן המטבע הבינלאומית, הבנק המרכזי והאיחוד האירופי. ללא הסכם כזה, הם טוענים, חדלות פירעון של יוון היא בלתי נמנעת, דבר שיעמיד בסיכון עצום את כלכלות אירופה והעולם, וכן את קיומו של האיחוד האירופי כולו.

החותמים הביעו במכתבם גם תמיכה ללא הסתייגות במפלגת סיריזה, שמאז בחירתה לשלטון הידרדרו היחסים בין יוון וכלכלתה הניגפת לבין ראשי האיחוד האירופי. סיריזה היא מפלגת שמאל רדיקלי, שראשיה התחייבו בפני הבוחרים למנוע את המשך הידוק החגורה שדורשים מנהיגי אירופה, לרבות גרמניה, מהציבור היווני - אם כי הסכימו לפעול לרפורמות לחידוש פניה של הכלכלה היוונית.

"סיריזה היא התקווה היחידה ללגיטימיות ביוון. כישלון להגיע לפשרה יחתור תחת הדמוקרטיה ויוליד אתגרים קשים, חוסר תפקוד, ועוינות כלפי איחוד האירופי".

לסיכום, מציעים הכלכלנים הצעה השקולה למעין "תוכנית מרשל" (התוכנית המרכזית של ארה"ב לשיקום אירופה לאחר מלחמת העולם השנייה) עבור יוון. "באמצעות העוצמה הפיננסית האדירה של גוש היורו צריך לעודד השקעה, להציל אירופים צעירים מאבטלה המונית ולעודד צמיחה בעתיד". לדבריהם, שינוי כזה יחולל מהפכה בביצועים הכלכליים של האיחוד האירופי ויהפוך אותו למקור לגאווה מחודשת עבור אזרחי אירופה. "היחס ליוון ישלח מסר לכל שותפיה בגוש היורו. כמו תוכנית מרשל, יש לקוות שזה יהיה מסר של תקווה ולא של ייאוש".

מלבד פיקטי ושטיגליץ, חתמו על המכתב מאסימו ד'אלמה, לשעבר רה"מ איטליה; פרופ' מרי קלדור, מבית הספר לכלכלה של לונדון; הילרי ויינרייט מהמכון הטרנס־לאומי, אמסטרדם; ועוד כ–20 כלכלנים ממדינות שונות באירופה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker