התפנית של יוון: "הסיכוי לפרישה מהיורו הוכפל - עשויה להכריז על בחירות בזק או משאל עם בימים הקרובים"

כלכלנים: "דחיית התשלום לקרן המטבע - הסלמה של העימות מול הנושים" ■ אנליסטים בפיץ': "החלטת יוון מצביעה על בעיית נזילות" ■ מקור בממשלת יוון: מגעים עם פוטין בנוגע לכניסה לבנק שייסדו הכלכלות המתעוררות

סוכנויות הידיעות
בלומברג
סוכנויות הידיעות
בלומברג

התפנית החדה בעמדת יוון ביום חמישי, שבעקבותיה הפכה למדינה הראשונה מאז שנות ה-80 אשר דוחה תשלום לקרן המטבע הבינ"ל (IMF), מסמנת הסלמה בלחץ שמנסה להפעיל יוון על נושיה הבינלאומיים במסגרת המשא ומתן בין הצדדים, ומגבירה את הסיכוי לפרישתה של יוון מגוש היורו, העריכו כלכלנים ואסטרטגים. יוון עשויה להכריז בימים הקרובים על בחירות בזק או משאל עם בניסיון להפעיל לחץ נוסף הן על הנושים והן על המתנגדים להסכם בקואליציה של ממשלת יוון.

יוון הגישה אתמול בקשה לקרן המטבע הבינ"ל (IMF) לקבץ יחד את ארבעת תשלומי החוב שעליה להעביר לקרן החודש לתשלום אחד שאותו תעביר בסוף החודש. "הרשויות של יוון הודיעו היום לקרן על כוונתן לקבץ יחד את ארבעת התשלומים של המדינה ביוני לתשלום אחד, שישולם ב-30 ביוני", אמר אתמול דובר קרן המטבע, גרי רייס. "בהתאם לתקנה משלהי שנות ה-70, מדינות חברות זכאיות לבקש לקבץ יחד מספר תשלומי קרן שחלים באותו חודש". המדינה האחרונה שניצלה את התקנה כדי לקבץ יחד תשלומים לקרן הטבע היתה זמביה, שעשתה זאת במהלך שנות ה-80.

התשלומים שיוון נדרשת להעביר החודש לקרן המטבע מסתכמים בכ-1.5 מיליארד יורו (1.7 מיליארד דולר), ומועד התשלום הראשון בסך כ-300 מיליון יורו היה ביום שישי.

ציפראס בנאומו באתונהצילום: אי־אף־פי

דחיית התשלום של יום שישי לא בוצעה מחמת מחסור ביתרות מזומן בקופת ממשלת יוון, אמר אדם המעורה במצבה הפיננסי של יוון, אשר ביקש לשמור על עילום שם, דיווחה סוכנות הידיעות בלומברג.

מנגד, אנליסטים של חברת דירוג האשראי פיץ' טענו כי החלטת יוון עשויה להצביע על עד כמה חמור מצב הנזילות של הממשלה. "אסור להפחית בסיכון לכך שיוון תחמיץ את התשלום הגדול יותר לקרן המטבע בסוף יוני", כתבו האנליסטים של פיץ' בדו"ח למשקיעים שפירסמו היום.

ההחלטה לקבץ יחדיו את התשלומים "משקפת את הלחץ שהיעדר מימון רשמי או מימון מהשווקים, ומצב הנזילות הקשה של הבנקים היוונים, מפעילים על מצב הנזילות של ממשלת יוון", נאמר בדו"ח של פיץ', אשר ציינה כי דירוג האשראי CCC שהחברה מעניקה ליוון מצביע על "אפשרות ממשית" לחדלות פירעון אג"ח.  

החלטת יוון לקבץ יחד את התשלומים לקרן המטבע סימנה תפנית חדה בעמדת יוון, והפתיעה פרשנים רבים. ראש ממשלת יוון, אלכסיס ציפראס, אמר לכתבים ביום רביעי כי אין מקום לדאגה לגבי יכולתה של יוון לבצע את התשלום ביום שישי, וראש קרן המטבע, כריסטין לגארד, אמרה ביום חמישי כי אפשרות לדחיית מועד התשלום אינה עומדת על הפרק.

"דחיית התשלום לקרן המטבע מהווה הסלמה של העימות", אמר ניקולס אקונומידס, פרופ' לכלכלה באוניברסיטת ניו יורק, לבלומברג. "הדחייה מגדילה את הסיכון לפשיטת רגל וליציאת יוון מגוש היורו".

פרשנים העריכו כי החלטת יוון מהווה ניסיון להגביר את הלחץ על נושיה לרכך את תנאי העסקה שבגיבושה החלו השבוע ואשר אמורה לאפשר את העברתו ליוון של סיוע מוקפא בסך 7.2 מיליארד יורו, דיווח העיתון "פייננשל טיימס".

מהלך נוסף שוודאי מעכיר את האווירה, היה שיחת טלפון בת רבע שעה שקיים ביום שישי ציפראס עם נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, לבקשת ראש ממשלת יוון. מקור בממשלת יוון אמר כי השניים דנו "בנושאי שיתוף פעולה בתחום העסקים והאנרגיה" ובאפשרות שיוון תשתתף בבנק החדש שייסדו הכלכלות המתעוררות המובילות (BRICS - ברזיל, רוסיה, הודו, סין ודרום אפריקה) כדי לממן פרויקטים בתחום התשתיות.

ראשי מדינות ה-BRICSצילום: אי–פי

יוון תלך לבחירות?

המבוי הסתום במגעים בין יוון לנושיה הגדיל את הסיכוי לכך שהמדינה תפרוש מגוש היורו ל-20%, לעומת 10%-15% קודם לכן, לפי הערכות אסטרטגים של רויאל בנק אוף סקוטלנד (RBS). לדבריהם, יוון צפויה לערוך בחירות חדשות, אשר עשויות להביא לשחיקה בתמיכת הציבור בהישארות יוון בגוש היורו.

"בחירות נראות מאוד סבירות כעת", העריכו אסטרטגים של RBS בדו"ח ללקוחות שפירסמו ביום שישי. "אפשרות אחת היא שראש הממשלה ציפראס ינסה לכפות את הצעדים על הפרלמנט (מהלך שעשוי לגרום לקריסת הקואליציה של ממשלתו) או שהוא יכריז על בחירות חדשות".

"רבים מחברי הפרלמנט ממפלגתו של ציפראס, סיריזה, מצהירים בגלוי כי לא יתמכו בהסכם שיהיה כרוך בהפרת קווי היסוד של סיריזה. חלקם אף קוראים לקיום בחירות בזק במקרה שלא יושג הסכם", כתבו אנליסטים של בנק BNP פאריבה בדו"ח ללקוחות, לפי דיווח של אתר "ביזנס אינסדיידר"

חלופה אפשרית לבחירות היא קיום משאל עם על ההסכם. "משאל עם עדיין יכול לשמש כאמצעי להפעיל לחץ נוסף על מתנגדים להסכם בתוך הקואליציה ביוון ולהעניק לסיריזה מנדט מחודש", נאמר בדו"ח של BNP. "אולם הזמן הולך ואוזל עבור יוון ולא ברור האם אפשר יהיה לערוך משאל עם אלא אם כן הודעה על קיומו תתפרסם בימים הקרובים (מכיוון שיידרש שבועיים עד ארבעה שבועות כדי להיערך למשאל העם)".

בורסת אתונה צללה היום ב-5% בהובלת מניות הבנקים הגדולים שמניותיהם צנחו ביותר מ-10%.

צילום: אי־פי

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ